Problém s hlínou v květináči

Od: Datum: 12.03.15 09:18 odpovědí: 15 změna: 05.07.15 12:52

Dobrý den.
V květináčích mám takový divný povlak, který se objevuje hlavně po okrajích. Nevím co to je, klasickou plíseň to nepřipomíná. Zajímavé je, že jsem si před týdnem koupil novou květinu a i tam se tento problém začíná objevovat.
Původně jsem si myslel, že tento problém je v substrátu, ale novou květinu jsem zatím nepřesazoval. Takže tím to není. Prosím poradte, nevím co s tím... Děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 12.03.15 10:02
avatar

Dobrý den, mám toto u květin také. Dle mého názoru (který možná není správný) to je způsobem zalévání, resp. tvrdostí vody, ze které se vytvářejí usazeniny (asi vápník). Já to považuji za vadu kosmetickou, protože květiny normálně prosperují. Zkoušel jsem i na povrch květníku přidat keramzit a i na něm se tyto usazeniny vytvářejí. Myslím, že to je vodní kámen + výluh ze substrátu. Zdravím!

doplněno 12.03.15 10:24:

magdon - to je OK. Jsem rád, že má někdo stejnou zkušenost a názor.

truhlik - buď omezit zálivku nebo zalévat do misky (i tam se vodní kámen udělá) nebo zkusit zalévat vodou dešťovou. Není dobré, aby se celý povrch květníku zanesl - udělá se krusta a není to ani hezké. Lze to i občas narušit "okopáváním" květiny.

doplněno 12.03.15 10:33:

uska - máme tady vodu tvrdou a vodní kámen znám (bohužel) dobře. Proto si myslím, že je i v tom květníku. Ale, možná jde o výluh ze substrátu a špatnou (velkou) zálivku.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: truhlik
Datum: 12.03.15 10:13

Mocrát děkuji, za odpověď. Ulevilo se mi, že to není nějaká houba.

Do této chvíle mně to také nevadilo, ale můj nový přírůstek je bonsai a ta má květináč pokrytý keramzitem. (Nevím jistě jestli je to ono, ale jsou to malé kamínky, které při dostatečné vlhkosti jsou tmavé a při vysychání zesvětlají.) Na vrcholcích těchto kamínků se toto začalo vytvářet. To mi začalo vadit. Zkusím změnit vodu, třeba to pomůže.

Datum: 12.03.15 10:10
avatar

Je to vodní kámen z tvrdé vody. Jen kosmetická vada, kytkám to nevadí. Jestli to vadí Vám, čas od času usazeninu odstraňte a doplňte novou zeminou.

doplněno 12.03.15 10:12:

Ech - Bene, fakt jsem Vás nechtěl kopírovat. Ale než jsem to odeslal... *hi*

doplněno 12.03.15 10:17:

Doplním - často se to tvoří při přílišném zalévání. Omezte zálivku na nutné minimum (samozřejmě s ohledem na potřeby květiny).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: truhlik
Datum: 12.03.15 10:14

Mockrát děkuji. Lepší je potvrzení z více zdrojů.

Od: uska®
Datum: 12.03.15 10:29

Milý rádcové, nechci vám oponovat, ale musím. Máte hodně měkkou vodu, varnou konvici ani za 4 roky nepokryl vodní kámen, do pračky dát doporučenou dávku pracího prostředku, tak mi jdou bublinky i přepadem. Peru v poloviční dávce ,prášky, gely střídám. Pračku mám dva roky novou a dělala to i stará pračka. Nevím co je to vodní kámen.

A v květináčích mám to samé jako vy. Čím to pak u mne je? Tvrdou vodou určitě ne. Toť záhada.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.15 16:59
avatar

Zhada to žádná není. To, že je to způsobeno tvrdou vodu je nejjednodužší odpověď a důvod, který většinu lidí napadne. Jenže nemusí se jednat pouze o mineráli ze zálivky, ale mohou to být i vysrážené minerály ze substrátu. Substrát totiž není jen inertní vata... ale obsahuje spoustu složek, které rostlina potřebuje a chovají se stejně jako minerály ve vodě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.03.15 10:37
avatar

Zdravím.!

Buď je samotný substrát příliš kyselý, nebo podléváte tvrdou vodou.

Zkuste nachytat "dešťovku" a kytky Vám budou neskonale vděčné.

Stačí voda z kaluže, pokud není zbytí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.15 09:45

Taky to mám v kvěrináčíh.Občas zemin sesipu a vyměním za novou :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.15 10:28

Jsou to minerální látky, které se vysrážejí z půdy.A částečně i plíseň. Zalévejte méně a povrch půdy občas nakypřete a nechejte oschnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jk82®
Datum: 13.03.15 10:56

to jsou vysrážené minerální soli proto zalévat deštovkou .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivushe
Datum: 29.06.15 23:56

Jsou to vysrážené minerály z půdy nebo hnojiva. Z relevantního zdroje si pamatuju, že tohle vzniká naopak když se zalévá z podmisky nebo se v podmisce nechá stát voda. Mně to dělaly kytky, na které jsem používala Kristalon. Pomáhalo po zálivce vylít přebytečnou vodu co protekla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.15 00:33
avatar

Je to výkvět minerálních solí vysrážených při odpařování vody z povrchu zeminy. Máte-li dostatek odvahy, zkuste to ochutnat - je to slané a hořké, jak už sírany, dusičnany, chloridy atd. většinou bývají. Výkvět solí je naprosto běžný a neškodný. Pokud se vám to nelíbí, můžete ho občas zahrabat nebo seškrábnout, ale rostlinám (pokud těch solí není opravdu moc) prakticky nijak neškodí. Podle fota,ale také vidím náznaky plísně. Zaléváte asi dost často, uberte !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.15 10:07
avatar

já teda přiznávám že o kytkách vím dost málo, ale když čtu zdejší ohodnocené rady, přidám i svoji. Tento problém jsme měli doma taky. S tvrdostí vody neměl nic společného, objevoval se i tam, kde jsme kytky zalévali spodem do misky. Bílý povlak je druh plísně a věřte nevěřte, stačilo vyměnit plastové květináče za staré dobré hliněné a plíseň vymizela.

Moje rada : Používejte hliněné květináče.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.15 10:17
avatar

Chyba je v tom, že kytka má velký květináč. Sadíme kytky do většího květináče s přesvědčením, že do něho doroste. Ale než po 10ti letech do něho doroste, pak rostlina strádá v zemině plné solí, vodního kamene, hub a plísní. A také roste nesmírně pomalu, protože se znaží nejprve zajistit kořeny. Veškerou snahu soustředí na růst kořenů tak, aby zaplnily květináč a až pak roste nadzemní částí. Proto kupujeme kytky v malých květináčích. Ne proto, že by výrobci šetřili, ale proto, aby nadzemní část byla vzrostlá. A když je kytce květináč malý a přesazujeme do většího, pak má být větší jen o trochu. *hej*Tuhle kytku, bych přesadila do malého květináče. Vyklopila ze stávajícího, opatrně bych vyklepala zeminu z kořenů a kořeny bych zakrátila. Takové ty vlásečnicovité bych dala pryč. Nový nebo vymytý, vypařený, malý květináč a uvidíte, jak kytka bude spokojená.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.15 12:52

Jak se mě zemina po povrchu květiny nelíbí tak ji odeberu a dosypu novou.Máte zbytečně velký květináč.Kytka se nestačí prokořenit a muže vám uhynout :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.