Vyplatí se pěstovat rajčata a okurky?

Od: Datum: 08.03.15 18:10 odpovědí: 27 změna: 09.06.15 07:13

Ahoj. Ano, proč zase letos začít novou sezónu, pěstováním rajčat a okurek ve skleníku? Loni jsem se taky nějak rozhodl skoro až v poslední chvíli. Pořád tam chodit něco uvazovat, otvírat okna, dveře, zalívat? A čekat 3-4 měsíce na nějaké dobré mňamózní plody této těžké práce? Mám do toho zase jít? Vy taky do toho půjdete?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.03.15 19:39

Se skleníkem je to asi jako s rybářským prutem. Výsledný efekt se dá koupi třebas i levněji, než vypěstovat, chytit. Ale ta paráda, když to roste a voní to a mohu to utrhnout a rozpálené sluníčkem sníst. Tak jako mohu sedět u vody a koukat, jak je ten svět parádní. A když se splávek pohne, je to zážitek nesdělitelný. Někdy lepší, než přejít po laně Niagáru. Asi blbé srovnání, ale já to mám takhle. *hi* A když si vzpomenu, jak jsem v této době, ve vaťáku, s horkým hrnkem kafe obcházela zahrádku a uvažovala, co kam dám, zesmutním, že už je to pryč. Já hlasuji pro pro rajčata :-D

Ohodnoceno: 4x

Datum: 03.06.15 23:19

rozhodne to neplati u rajcat :) sazenice 15kc a staci 4 velke rostliny a jsou toho kila a kila, ze to pak hnije v krabici :) a uz to nikdo nechce ani videt natoz jist :) takze za 60Kc a trochy zalevani je nekolik plnych prepravek, ze by to clovek mohl prodavat u cesty :)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.03.15 19:56

Pokud jste už někdy vypěstoval své vlastní rajčata, pak Vám jistě nemusím vysvětlovat,

že chuť těch z Valencie s těmi našimi nelze srovnat. Ty naše, rostou v půdě. Podle toho taky voní.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.03.15 21:45

papriky už mi dávno lezou a těším se až cca za týden budu sít rajčata a pak i okurčičky.Když obcházím jako šafář zahradu a tu a tam uzobnu,tak to je prostě bomba.Kupované rajče sním maximálně kolečko jako oblohu v restauraci,protože s tím co si vypěstuju se to nedá srovnat.Pěstuju si odrůdy tak,abych si pochutnal a ne,abych sklidil tuny.

Datum: 09.03.15 17:53

Přesně tak, taky už mi papričky a rajčata vylezly a už mám malé afrikánky. Každý den se z nich raduju a přivolávám jaro. Strašně se těším na rajčata, protože je miluju, ale celou zimu je neochutnám. Těch zavařených mám posledních pět sklenic. Radost z vlastní úrody je nenahraditelná

Datum: 08.03.15 21:55

Ahoj, copak vám, Humbuckere, opravdu chutnají ty atrapy ovoce a zeleniny v supermarketech? Domácí je prostě domácí, i když je okolo zahrady tolik práce.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.03.15 00:04

Humbucker,

kdo jednou ochutnal vlastnoručně vypěstovaná voňavá červeňoučká rajčátka, křupavé okurčičky, slaďoučké jahůdky a maliny, půjde do toho určitě každý rok znovu, dokud se doštrachá na zahrádku ! Pěkný slunečný den*slunce*

Od: ria®
Datum: 09.03.15 00:27

přesně, zeleninový salát celý rok, ale když je to z vlastní úrody. tak chutná nejlépe :)

doplněno 09.03.15 00:34:

já už mám naklíčeno - zase to není tolik práce, naopak se pak ani nepodaří celou úrodu zbaštit..:D

Datum: 09.03.15 11:53

Když tě to nebaví tak to nedělej :)

Od: pb®
Datum: 09.03.15 13:33

No jéje. Není nad vlastní vypěstované rajčátko pohnojené koňským hnojem. Práce vlastně skoro žádná(skleník zryje a hnůj zakope partner) a odměna veliká. Tedy nepiplám se s výsevem ze semen, pěkně si zase koupím 2 předpěstované sazenice ze zahradnictví, jednu za 15Kč, zasadím a pak jen budu koukat, jak rostou před očima. Jo vyštipování je otrava, ale z těch dvou sazenic si namnožím další rostlinky různého stáří, takže sklízím ze skleníku vlastní rajčata až do listopadu. Letos uvažuju i o jiném kultivaru, líbilo by se mi nějaké masité rajče na italské mňamky. Doposud jsem pěstovala jen Tornádo. I okurky nasadím, syn je má moc rád. Tam je sice problém, že z vyklíčených rostlinek mi pro přesazení vždy tak půlka chcípne a nevím proč, ale i tak, stačí třeba jen 4 sazenice a člověk pak nestačí sklízet. Tedy okurky salátové nebo hadovky, na zavařování nepěstuju.

Datum: 09.03.15 16:18

Jasně milé kolegině a kolezi. Mám hrozně rád ty moje výpěstky. Mám jich až tolik, že je roznáším po sousedech, i když i oni se tak nějak v malém snaží o cosi. Loni jsem toho měl asi 40 sazenic ve skleníku a něco i venku. Dokonce mi vyrostly nějaké brambory, co byly asi 3 roky zahrabané na spodku kompostu. Cukety byly asi 3. Ty ostatní mi nějak pohnily od květů. Taky se mi nějak ztratily mezi džunglí listů od samorostlých tykví. Letos to všechno vysápu. Mrchy jsou skoro jak Trifidi. Taky zápasíte s přírodou?

Datum: 09.03.15 17:15

Před cca 12lety jsme se s ex dostali taky k debatě na tohle téma. Takže jsme to spočítali, včetně ceny práce, nákladů na foliák velikosti skleníku - cca 3x5m (počítala se určitá životnot - 5 let - čili z toho náklady na jednotlivé roky) , vodu atd. Vyšlo nám, že salátová okurka (1ks) vyjde cca 4x dráž (podle cen v té době - ale ty už si nepamatuju). Takže odpověď na otázku tazetele je - ne, z ekonomického hlediska se nevyplatí pěstovat třeba salátové okurky, je to velmi prodělečné.
Jak je to s rajčaty netuším, ale myslím, si že to bude velmi podobné jako se všemi produkty ze zahrádky.
Ono celkově zahrádkaření je velmi finančně náročný a hlavně prodělečný koníček. Zvlášť pokud si zahrákář koupí třeba skleník, protože ten se v životě nemůže zaplatit. Ale berme to tak, že je to prostě koníček a když to někoho baví, tak proč ne. Každý (nebo skoro každý) máme nějaký ten koníček, zálibu.

Od: pb®
Datum: 11.03.15 15:22

Skleník stojí na zahradě už léta, investice tedy nulová. Nějaké to sklo na občasné zasklení se na zahradě taky najde. Hnůj od koní zdarma, práci tu nepočítám, to není práce, ale radost. Studna vlastní, čerpadlo na dočerpání 1000l nádrže se zapíná 3x? za sezónu, neco do nádrže naprší. Osivem neplýtvám, ředkvičky, salát, to vydrží dva tři roky. Loni jsem ani jednou nepostříkala rajčata ani okurky proti plísni. Co kupuju jsou sazenice rajčat, ale koupím dvě a zbytek si namnožím. Ať nežeru, moje náklady na provoz jsou tak 200Kč za sezónu. Mně se pěstování vyplatí.

Datum: 09.03.15 18:57

je fakt, že doma pěstovaná rajčata mají chuť na rozdíl od těch kupovańých, ale ne každému se doma na balkoně daří, já nevím čím to je, ale mě vyroste vždy jen pár rajčat, nevím, co dělám špatně, jestli je to světovou stranou, nedaleko nás mají jedny lidi rajčata v pytlích a sklízejí z jedné rostliny kila.

Datum: 10.03.15 12:36

Zahrádkáři doufám, že mě neukamenujete. Jásám, jelikož se mi konečně podařilo přesvědčit manžela, že nejlepší využití naši zahrady je pronajmout ji jednomu końákovi, Jabloně, dorancie, meruňka už jsou ostříhané, postříkané proti přezimujícím škůdcům, okurky salátovky vysadím dvě přísady k plotu, rajčata 2 přísady "policino" jen ak k snědku když jdem okolo, na celou malou zahrádku dýně hokaydo-jen aby zabránily plevelu růst. Letos jsem se rozhodla jezdit s vnučkou po krásách naši země a nemagořit na zahradě!

Datum: 11.03.15 15:28

Kdybych měl možnost, tak to udělám a to nejen u rajčat, paprik a okurek, ale klidně i vajíčka, brambory, žampiony a další. Člověk si to dělá sám a ví co v tom je. Kupovaný jsou vynhaný bůh ví čím a člověk za to musí platit. Takže budto investovat čas a úsilí a nebo holt investovat peníze a koupit si to ;)

Datum: 11.03.15 17:01

Rajčata pěstuji venku a dokonce i salátové okurky hadovky mi venku krásně rostly. Okurky jsem měla tři, sazeničky vypěstovala sama, tedy náklady asi dvě koruny a celou sezonu dobré salátovky já i můj syn. O rajských ani nemluvím. Z přebytků dělám kečupy a výbornou marmeládu. Hokaida mám většinou čerstvá až do března-dubna. Náklady na minimálně 40 plodů, asi deset korun, mrkev, pastiňák, novozélandský špenát, petržel, brambory, hrášek, zelené fazolky, pórek. Náklady opravdu korunové. To utratím daleko víc za osázení truhlíků kytičkama. Jediné co kupuji jsou sazenice paprik. Jedna sazenice kolem 12 Kč. a papriky jsou výborné a opět celou sezonu. Já to mám obráceně. Když chodím nakupovat a dívám se, kolik lidi musí zaplatit za zeleninu, tak si v duchu libuji a vůbec mi nevadí ta trocha "práce". Vodu teda mám ze studny. Ničím moc nestříkám, pouze růže proti mšicím. O absolutně nesrovnatelné chuti například rajských, to ani nebudu mluvit. A rajské do folivníku nikdy nedávám, protože na sluníčku a vzduchu mají úplně jinou chuť.

Takže náklady jsou minimální. Ale já už jsem v důchodu, takže mám spoustu času a dělám jak se mi chce. Kdybych byla zaměstnaná, tak by to bylo určitě daleko horší. Ne kvůli nákladům, ale kvůli času. Zahrádka chce v prvé řadě čas.

Datum: 03.06.15 22:09

Ahoj. Tak je to zase tady. Zase jsem podlehl. Když se mi uvolnilo kus plodiště ve skleníku a docela poctivě jsem zatím půlku vyplel, mám tam zasazeno zatím 15 rajčat F1 a dvě okurky. Zitra na té věci budu pokračovat. Jak to můžu dělat, když mě to vůbec nebaví? Lízt po zemi, rochnit se v zemi, v tom horku? Má cenu, ještě zasadit nějaké jahody? V tomto datu?

Datum: 03.06.15 22:45

Já bych se toho rozhodně nebála a šla do toho. Jahody nejsou žádná věda, snesou hodně. Já jsem na jaře vyryla záhon starých stáleplodících mrzáčků, rozdělila jsem ty staré paskory a z nich ty trochu schopné jsem zkusila dát (zatím) do sadbovačů do doby, kdy pro ně připravím záhon. No a to vyšlo teprve teď. Minulý týden jsem je nasázela a některé už mají, sice ještě zelené, ale plody. Budou určitě během týdne zralé. A záhon s asi 120 ks Karmen (dnes jsem sebrala první sbírku asi 3 kg!) letos taky čeká omlazení a až budou vybrané brambory, půjdou mladé místo nich. Jahody na zahradě musí být i kdyby byla sebemenší, zvlášť, když jsou v rodině děti. A u nás tedy jsou. Jahody i děti .

Datum: 03.06.15 22:29

rajcata vubec nepotrebuji sklenik, ba naopak, maji rady slunce, uvazat to staci jen semtam a je to prace na jedno cigarko... nicmene jestli se ptate co s tim, tak nevim *smich* staci i 3x 2m rajcata a je po srande, 30-50 rajcat denne nesni ani nejvetsi nadsenec ani sousedi, ale nedal jsem si rict a mam 5 + 2x cherry, kdyztak budu objizdet politicke debaty nebo holt kompost dostane nejakou stravu (bohuzel nejim ani leco ani calamady ani kecup, striktne syrova rajcata). Okurky mam 3 tak uvidim a zitra stavim foliak velky, tam dam neco veseleho + papriky a chilli a jestli zbyde misto tak i hadovky. Zkratka to letos vypada, ze kompost bude mit radost a nebo zkusim, co na to slepice :) Az ted jsem si vsim, ze 15 rajcat, tak to jste zabijak, to bude tak cely vozik za auto plny rajcat a mozna i vic *smich**smich*

Od: uska®
Datum: 03.06.15 22:55

pro pb nebo nějakého znalého zahrádkáře, což já nejsem. Četla jsem zde Jo vyštipování je otrava, ale z těch dvou sazenic si namnožím další rostlinky různého stáří,...

Prosím, jak se takto množí rajčata? To co vyštípnete zasadíte? Nevím proč to chci vědět, ale když něčemu nerozumím, tak se ptám. Děkuji Uška

Datum: 03.06.15 23:22

sazenice stoji tak malo, ze to snad ani nema smysl s tim neco delat, vyhazuju to a zasadit to nema smysl, kdo by to jedl, 4 velke (2m) rajcata jsou pro celou rodinu az nad hlavu

Datum: 03.06.15 23:33

Taky mám už rajčata v zemi, i okurky a papriky. Ale žerou mi to slimáci... Fakt nechapu, co jim na tom chutná. Přes den vidět nejsou, to jsou zalezli kdovi kde. A večer vylizaji ze svých děr... Co s nimi? Už ozrali i ledový salát a pustili se i do redkvicek. Toto mě nebaví, boj se slimáky je nekonečný.

Datum: 04.06.15 08:57

A co je pěstovat takto? http://www.tomatogarden.cz/

Od: moula*
Datum: 08.06.15 20:04

Nebylo by více fotek rostlin s plody?!

Datum: 07.06.15 23:29

Ahoj Eulálie. Já bez Vaniše ani ráno nevstanu z postele. Bez něj to fakt nejde. Při prvním sázení jsem na něj zapomněl a ještě v noci jsem se s baterkou, vydal ho těm prevítům nasypat před jejich uslintaný držky. Dokonce ho sypu už i venku.I kolem plotu. Dneska jsem skončil s tím sázením. Co jsem všechno dostal i koupil je v zemi. I jsem to spočetl. Překonal jsem loňský rok. Snad to bude i v kvalitě skrzevá druhů rajčat. Preferoval jsem F1. 38 rajčat+11 různých okurek+2 papriky(ty jsem píchnul na pole, prý nemají být pohromadě s okurkama. Vloni jim to nevadilo). Zítra ještě přibude trs jahodníku. Postupně už i zarážím klacky a uvazuji k nim rostlinky. Vyštípnul jsem i první patro květů na těch malých sazenicích. A zalejvám a zalejvám. Tak, ať nám to roste.

Vloni kámoš koupil hlístice v prášku, od Biocont Laboratory, někde od Brna. Letos bude asi muset stačit jen ten Vaniš. To balení stálo asi 900 Kč. Malý pytlíček jsem dostal, naředil a ještě oběhl spřátelené sousedy. Účinek? Nevím.

doplněno 08.06.15 19:31:

Ahoj. Babi, když ty mňamky začnou pomalu postupně dozrávat, tak je stíhám zobat. To fakt stojí za to. A pak, jak se to rozjede, tak to roznáším po sousedech. Jednou jsem někde od někoho ochutnal zavařená rajčata(snad byly i ještě zelený), ale že by mě nějak moc chuťově nadchly? Třeba se jen nepovedly úplně správně. A nebo jsem je srovnával s čerstvým zeleninem. Ovoce to není? Že?

Zapomněl jsem to odeslat a teď jsem se vrátil ze zalévání skleníku. Hezky jsem se nachytal. Napíchal jsem tam ty upoutávací klacky a přes mý široký ramena, se obtížně dostávám k těm zadním. Už aby ta rajčata povyrostla.

Datum: 08.06.15 09:00

To je škoda, že bydlíte tak daleko. Rajčata miluji a taky zavařuji, mohl jste se stát vrchním dodavatelem. A měl byste můj neskonalý vděk. :-D

doplněno 09.06.15 07:13:

Zavařuji rajčata ne k přímé konzumaci, ale na vaření. Do polívky, pod maso, na omáčku, vydusit a pak vklepnout vajíčka. ;) Vloni mi dal prodejce česneku recept: 1kg rajčat, 20dkg česnek, 4dkg sůl. Jenže problém, protože jsem zapomněla co s tím. Pomlít? Nasekat? Povařit? Naskládat do sklenice? Kdybyste někdo věděl, budu ráda.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.