Clematis-pěstování, množení

Od: Datum: 08.03.15 10:14 odpovědí: 13 změna: 11.03.15 16:13

Jak se pěstuje a množí rostlina c lematis,? Měl jsem ji na zahradě sazeničku a manýelka ji vyhodila,při pletí.

Nemáte někdo sazeničky,nebo odnože této rostliny.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.03.15 11:07
avatar

Clematis, neboli lidově plamének je nejlepší koupit v zahradnictví, nebo ho mají běžně na jaře i v každém květinářství. Já jsem měla tři a dva mi uhynuly. Na internetu je hodně rad ohledně pěstování. Jeho množení v domácím prostředí je hodně obtížné. Já bych si ho raději koupila. Také s k tomu letos chystám. Všichni píší, že je jeho pěstování nenáročné, ale já jsem zjistila, že to není až tak pravda. Dneska jsou právě všelijaké clemátisy různě vyšlechtěné a jsou dost choulostivé.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.03.15 11:58
avatar

Clematis se brzo objeví i v obchoďácích, je jich vždycky spousta druhů a je levný.Mám jej několik let na balkoně v květináči,kde i přezimuje v poho a já osobně mám nejraději klasický fialový.Jen na zimu obalím květináč bublinkama a nahoru zakryju jehličnatýma větvema.Na zahradě roste rychleji,ale problém s pěstováním jsem nikdy neměla.Kvete už od června,takže v obchodech se sazeničky s květy objeví už brzy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.03.15 13:50
avatar

To souhlasím, ten fialový je takový nenáročný. Ale já si koupila takové střapaté a plnokvěté a ty mi teda chcíply. *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.15 15:55
avatar

Já jednou k tomu fialovému taky nasadila nějaký růžový a je pravda,ten zimu v květináči nepřežil,došlo mi to až teď *hi*že jsem viděla vloni jen fialové květy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: esme*
Datum: 08.03.15 14:54

Klematisy pěstuji ráda, daří se mi i ty třapaté. Sazenici je lépe koupit, množí se složitě (zkoušela jsem hřížení, ujmulo se to, ale je na to potřeba už rostoucí mateřská rostlinka.

Hlavní co chce je mít "hlavu v ohni a nohy v chládku", tj. zasadit na slunné místo, ale aby nesvítilo slunko ke kořenům - podsazuju to trvalkami a jeden roste za buxusem a nízkou zídkou. A stříhat potom co odkvete, každý kultivar to má jindy; některé ranné po ostříhání zakvetou ještě podruhé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.15 16:58
avatar

Ahoj Esme. Tak to mi poraď co mám dělat. Mám ho na zahradě a jak píšeš, "nohy" má v chládku. Oni píší, že se má brzo na Jaře, tedy nyní nějak ostříhat. Já to chtěla udělat a raději jsem toho nechala, protože ty šlahouny jsou tak tenké a křehké, že když jsem se toho dotkla, tak se to přelomilo. Navíc se mi zapletl do zimolezu který mám vedle a to jsem ho nutila jít na své místo. Nechala jsem kvůli tomu udělat takový oblouk a on tam nechce a pořád se cpe jinam. Loni mi krásně kvetl, ale proč nezesílí ty šlahouny? Ani u země nejsou silné. Ani se nedivím, že to manželka tazatele Karolko omylem vytrhla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.15 00:13
avatar

Suzy, já jsem měla Clematisy 10 let na jednom místě, jeden světlefialový a jeden tmavofialový. V rámci terénních úprav jsem je vykopla, rýčem rozdělila a 4 ks zasadila střídavě na jiné místo. A k "nohám" stačí stínící kámen. A zase v pohodě vykvetly. Celých 10 let je stříhám na podzim, když listy už začnou sesychat, nechám stvoly jen 10 cm. Až ustříhnutý vršek seschne, strhnu ho z podpěry a stočím do věnce kolem rostlinky jako ochranu na zimu. Na jaře, až vyraší výhony odstraním "zateplení", ulámu suché konce od loňska, okopu, pohodím Cererit a víc se o něj nestarám Tak ať se daří!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.15 13:03
avatar

Hanko, já jsem ho šla vyfotit a posílám fotku. Je to děsné houští, ale už tam pučí poupata. Přece to teď všechno neostříhám, já jsem trubka trubkovitá, že jsem se nezeptala vloni. To se to stříhá na podzim všechno? To jsem fakt nevěděla.*bzum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.15 19:06
avatar

Suzy

to je tedy houština! Já nevím, jestli se to tak má dělat, já to tak dělám už mnoho let a zatím přežilo všecko.. A ty ostříhané šlahouny s listy zrovna použiju na zatepleníZrovna dnes jsem nakoukla do "zateplení ", viděla jsem tam zelené výhonky, tak jsem zateplení hodila na kompost, okopala, pohnojila a hotovo. Na jaře, když jsou výhonky křehké, tak do toho není radno moc sahat. Tak ať Clematis pěkně kvete !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: esme*
Datum: 10.03.15 11:57

Ony ty klematisy většinou nejsou moc odolné proti mrazu, a co je nad zemí, má tendenci spíš každoročně zmrznout než aby zesílilo. Na jaře to vždycky obejdu, a co jde dobře ulomit, to odstraním, bo je to zmrzlé a odumřelé. Spolhlivě to pak obrůstá a výhony jsou každý rok i několikametrové, podle odrůdy.

Že se jim nechce růst tam kde by se nám to hodilo, to je normální běh světa. Přemlouvám, navazuju mašličkama, a když to nepomůže, řeknu si že příroda ví co dělá a tak jak to je je to taky pěkné. ;)*smich*

Nemít klematisy tak překrásné květy, tak se na ně vykašlu a pěstuju radši mrkev.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.03.15 13:39
avatar

Klematisy jsou určitě ozdobou zahrádky,ozdobí nevzhledné kouty a ploty.Ale také skalku,botanické druhy jsou na trhu také.Jsou ve žluté a modré formě.Ale šlechtěné jsou nejkrásnější.Ani nejsou příliš náročné,půdy spíše kyselá,nesnáší předusíkování(hnůj)

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.15 19:08
avatar

Jabrako, nádhera !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.15 16:13
avatar

Jsou dcery,já je jen vždy vyfotím,má jich celkem 8 druhů.Mám je traké rád.

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.