Lilie - rozdělit, přesadit?

Od: Datum: 28.02.15 07:02 odpovědí: 3 změna: 28.02.15 08:13
avatar

Dobrý den,

před asi 7 lety mi dala paní malý odkopek z lilie, který jsem zasadila. 1. rok nic, myslela jsem si, že to zahynulo. 2. rok, jeden prut, další rok 3 pruty, potom 5, 10...nyní je z toho veliký keř.

Dcera a známá už mě prosily o nějaké hlízy. Ráda bych jim dala, ale bojím se ale do toho zarýt, aby mi rostlina nezašla.

Další problém - někde jsem slyšela, že lilie by měla být na stejném místě max. 4 roky, pak přesadit jinam. I z toho přesazení mám strach. Bojím se s tím jakkoli hýbat.

Kdo pěstujete lilie, poraďte mi, prosím, zda mohu rostlinu rozdělit. Jistě v zemi bude dost hlíz, je to už statná rostlina. A zda ji mám přesadit jinam. A to nejpodstatnější - pokud se do toho mám dát, tak kdy? Na podzim, když odkvete? Teď na jaře, než vyleze mi to připadá nevhodné - porušení případných špiček, které už jsou asi v uvnitř v zemi připravené vylézt.

Bojím se tím spíš, že té paní, která mi kdysi hlízku dala, celá už velká rostlina zahynula. Proto bych o ni nerada přišla taky.

Kdo máte zkušenosti.prosím,poraďte. Předem děkuji *slunce* Jaga.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.02.15 07:24
avatar

Ahoj Jago, já bych to udělala určitě až na podzim. Teď se v zemi už probouzí, je zakořeněná a když to odreješ, tak musí zase znova vynakládat sílu na zakořenění. Kdybys měla nové cibule, koupené, nebo prostě vyndané a přezimovaly by ve sklepě, tak to nevadí, ale u téhle bych to neudělala. Ne, že by to nešlo, ale pokud to není nutné, tak to nedělej. A já měla také lilii tu bílou, takovou tu obyčejnou také stále na jednom místě a byl to už obrovský keř. Chtěla jsem ji přemístit a tak jsem to udělala a to někdy v září-říjnu. Měla pěkné a zdravé hlízy, tak jsem je rozdělila a různě zakopala na zahradě. No a představ si, že jsem o tu lilii přišla. Prostě se jí dařilo právě na tom místě, kde byla a jinde se jí to nelíbilo. Jenom z jednoho místa se pokouší pokaždé vyrůst, ale nějak se jí to nedaří a nekvete. Je taková umrněná. Právě se letos na jaře chystám, že ji celou naberu a dám jinam. Jenomže já to udělat musím, jinak asi zajde nadobro. Je to pokus o záchranu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.02.15 07:28
avatar

Zdravím Jaguš.! Lilie jsem před asi patnácti lety dostal "ukopnuté" od sousedky. Byl to malý trs, tak do kyblíku.

Dnes má průměr okolo metru. Nikdy jsem je nepřesazoval a ani by mě to nenapadlo. Nemám proč.

Na jaře je pohnojím a pak v průběhu roku asi ještě 2x - 3x. (Kristalon).

Několikrát už jsem z ní známým kousek ukopnul (uryl) *smich* a kytka to ani nepoznala.

Ovšem bylo to vždy brzy na jaře, když začala vystrkovat růžky a zásadně z kraje tou malou lopatkou.

Mám dojem, že kompletní přesazení by ji spíš odrovnalo.

Tak ať se daří.! *palec*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.02.15 08:13
avatar
Klidně bych to teď na jaře risknul, myslím tím kousek podarovat. Kompletní přesazení jen na podzim až se cibulky zatahnou.
Největší zlo je ustrihnout celou rostlinu. Když chcete květ do vázy je potřeba nechat rostlině alespoň kousek listů. Na podzim počkat až uschne sama - do cibulky se stáhnou živiny z rostliny a příští rok má z čeho kvést.
Jednou jsem ji presazoval na jiné místo. U pár původních cibulek bylo po 2 letech mrtě maličkých. Velké po přesazení kvetly, malé jen měly listy, kvetly tak po dalších 2 letech až zesilily. Většinu malých jsem vyhodil. I tak jich je mraky.
Nejraději hnojim na jaře cereritem.
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.