Jak upevnit truhlíky?

Od: Datum: 18.02.15 14:45 odpovědí: 16 změna: 20.02.15 13:51

Zdravím,

poslední dobou jsem se hodně nadchla pro pěstování v truhlících a ráda bych si jich několik zavěsila před okna. Problém je v tom, že mám u oken zvenku jen šikmé a úzké plechové parapety a pod nimi dvě patra. Také bych nerada truhlíky ucpávala náš výhled z okna, čili do klasických vodorovných zábran se mi moc nechce.

Nemá někdo vyzkoušený nějaký způsob upevnění, kdy je truhlík "vyvěšený" ven před okno, a jako by navazuje na úroveň parapetu? Podotýkám, že bych ráda použila samozavlažovací truhlíky.

Děkuji za tipy.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.15 15:00

no asi nepochodite, vidim to na reseni na miru, a je treba ty okna videt, zadne univerzalni zavesy na to nebudou

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.02.15 16:16

cihlomorko - jaká máte okna, plastová nebo dřevěná a jako máte fasádu, dobrá by byla venkovní fotka okna s fasádou , nebo to alespoň popsat? Musí se to udělat pořádně, protože květiny se velmi rády i s truhlíky převrhnou a můžete být mazec..

doplněno 18.02.15 17:18:

Omlouvám se, jdu do práce, ale na první pohled k těm držákům vůbec důvěru nemám, zítra dám vědět, možná do té době řada dalších poradí... Já osobně bych využil ten váš parapet a udělal bych na oknech kvalitní "zábradlí", už kvůli bezpečnosti. Plast je přece jen plast.., ten bych já osobně zavrhl.. Kytky tam budete mít stejně pořád, takže asi tak, nebude se muset moc naklánět a budete se moci s nimi hezky mazlit a ošetřovat..

doplněno 19.02.15 14:01:

No tak jsem zase tady s konstatováním, že vám nezávidím, při vašem rozhodování, protože pokud máte malá okna, tak bych opravdu váhal, zda ty kytky dát na parapet. A zase dát něco na fasádu, co ji bude špinit - to by jste asi musela mít něco koupeného ( drahého) zřejmě z nerezu, nebo min. povrchově upraveného proti rzi..a černotě.. No, protože nikdo nevidí vaše okna či fasádu, těžko radit...

Od: cihlomorka*
Datum: 18.02.15 17:07

okna máme dřevěná, plechový, lehce zešikmený parapet o šířce asi 13 cm a jsme ve 2. patře.

Myslela jsem konkrétně na tyto držáky Herkules, které jsem viděla dopoledne v zahradnictví, že bych třeba dala 3 na truhlík (vrtají se zvenku do rámu a zdají se mi nastavitelné). http://www.frajman.cz/karta.php?kat_cis=143

Ale zajímalo mne, zda má někdo konkrétní zkušenosti.
Pochopitelně bych nerada, aby moje rostliny někoho přizabily na ulici. Jedna strana našich oken ústí nad opuštěnou předzahradu domu. Snad by tedy šlo začít s experimentem tam. Nikdy se tam nikdo nepohybuje.

Datum: 18.02.15 17:21

Zdravím ,

na trhu se prodávají tzv. rozpínací tyče které připevníte bez vrtání k oběma stranám venkovní části okna nad parapetem. Jde o dražší variantu ... jedna tyč je k dostání minimálně za cca 400 Kč. Viz internetové stránky zde http://www.domys-eshop.cz/zab…kvetinovych-truhliku-na-okna/

Někdo používá levnější variantu ... teleskopická rozpěrná tyč která se používá do koupelen - viz např. zde: http://www.nase-koupelna.cz/k…perna-tyc-140---260-cm---bila

Máte-li doma kutila, pak je možné vyrobit na podobný způsob jako např. zde : http://zabranatruhliku.eu/

Přeji hezký den :)

Petr Baier

pb.consulting@mail.com

Datum: 18.02.15 17:30

Petře díky za radu. Jen, jak jsem psala - nejraději bych truhlík nestavěla na parapet, kvůli zastření výhledu a také tomu, že je úzký.

Datum: 18.02.15 17:27

Když truhlíky vyvěsíte z okna, hrozí, že když bude větší déšť, zeminu z truhlíků vyprská ven a zaprasí fasádu. *hej*

doplněno 18.02.15 18:10:

Taky mám úzký plech před oknem. Tak jsem si nechala navrtat do zdi nad plech, (jak se tomu místu říká? venkovní ostění?) na každou stranu očka. Truhlíky postavím na plech a uvážu je drátem od jednoho očka k druhému. Na zimu drát sundám a oček si nikdo nevšimne. Truhlíky nespadnou. Už to budu mít 3.rokem.

Mohu něco podotknout? Ani fazole, ani ředkvičky vám v truhlíku žádnou parádu neudělají. Fakt! A za pár kaček je na trhu koupíte kdykoliv. To, co v truhlíku vypěstujete, cvo vám tam bude "strašit", poměrně dlouhou dobu, to bude porce pro jednoho.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.02.15 17:34

Pravda. tohle mne nenapadlo.

doplněno 18.02.15 18:36:

Máte to krásné. ;) Já se nad tím upevněním ještě zamyslím, jde prostě o to, že úzká okna zacpaná při pohledu zevnitř truhlíky do výše asi 5-7 cm plus zeleň, nejsou úplně to, co jsem chtěla.
Co se výběru sadby týče, uznávám, že můžete mít pravdu, ale mně jde primárně o pionýrské nadšení z pěstitelského pokusu a pocit, že můžeme přidat do jídla snítku něčeho "vlastního". Zvažujeme ještě asijské saláty a různé bylinky. Květin (pokojových) mám v bytě poměrně dost, jen dosud nic v truhlících.

Datum: 19.02.15 22:53

můžu se ještě zeptat, jak široký ten truhlík máte?

Datum: 20.02.15 07:13

Já mám okno úplně stejné jako jsou okna úplně vlevo na vašem odkazu. :-D Plech před oknem má 13 cm, ale truhlíky mám samozavlaživací, ty jsou veliké. Dole jsou 16 cm široké, ale nahoře 20 cm a kdyby byly hodně zamáčklé do okna, vysklily by ho.Na okno se mi vejdou 2 x 60cm. Mám ráda převislé muškáty a ty ten drát, který truhlíky drží a je nenápadný, stejně zakryjí. ;) Ty macešky jsou z doby, kdy jsme měli dřevěná okna a já měla na rámu ocelový pásek, natřený na bílo, který truhlík držel. Dnes mám toto. Až dám truhlík ven, uvážu je drátem s bužirkou, do těchhle oček.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.02.15 10:55

Moc děkuji. Asi do toho tedy půjdu podle Vašeho příkladu. A osázím něčím zelenějším - bylinkami, asijskými saláty.
Chtěla jsem právě samozavlažovací truhlíky od Lebiše, které mají dole přesně o 3 centrimetry navíc, než je plech.
Navíc jsem koukala, že podle fotky na GoogleMaps soused z přízemí na okně nějaký truhlík mívá (snímek je zřejmě z loňska, teď tam není nic). Tedy to nějak držet musí.

Datum: 20.02.15 11:46

Ono to tam udrží i bez jištění, protože je to těžké. Ale když je dost zeleného a zafouká, tak to jde dolu sakum pikum. Truhlík na střepy a oči pro pláč.

Datum: 18.02.15 18:33

asi tak, cumet 2 mesice na cca 1 svazek redkvicek, kdyz v zelenine je ten svazek tusim za 20Kc :) lepsi jsou normalni kyti :)

Datum: 19.02.15 22:48

sanyo, moje okna vypadají takhle, ty dvě trojice oken nahoře vpravo, plus za roh
https://www.google.cz/maps/@50.096721,14.36209,3a,75y,223.8h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1siypFbFOLfJmnLANcobewAw!2e0
zahrada je zcela nenavštěvovaná a plná porostu a odpadků (jednou mi tam upadly klíče a hledala jsem je půl dne :), odtud má úvodní úvaha, že kdyby truhlík spadl, zas tolik se nepřihodí. Ale samozřejmě mám z toho strach.
Venkovní parapety jsou úzké ca 13 cm a lehce sešikmené.

Datum: 20.02.15 08:43

..tak tomu nerozumím,ač koukám z každé stran nevidím truhlíky

doplněno 20.02.15 08:45:

lidé také mají takové plotky a v nich truhlíky

Datum: 20.02.15 10:31

Zavináč, přečtěte si ještě jednou dotaz. Paní píše, že má úzký plech a řeší, jak truhlíky upevnit. Zahrádka před oknem, na úzkém plechu nic nevyřeší. A jako důkaz paní dala odkaz, abychom viděli, jaká má okna a jaký je plech na nich. Celoroční plůtek, zahrádka, vysunutá před oknem by opravdu nebyla fajn.

Datum: 20.02.15 13:51

cihlomorko, pěknej činžák , v kterém bude zřejmě problémek a to ten,. že dům není asi váš, ale nějakého vlastníka. Fasáda je pěkně stará( ale také zároveň kvalitní) a zcela určitě vám vlastník domu nedovolí něco vrtat do fasády - tedy nedovolí stavební úpravy, tím pádem můžeme zavrhnou některé typy předchozích rádců vrtání do parapetů, fasády a pod. JEDINOU MOŽNOSTI BY BYLO - POŽÁDAT VLASTNÍKA DOMU O VYDÁNÍ SOUHLASU.. Takže zbývá jediné řešení a tím je rozpěrná tyč - pro toto řešení je tam však zcela jistě málo místa, psala jste 13 cm plech a to je i s přesahem, takže na rozpěrnou tyč bude fakt málo místa, protože tato tyč, by stejně nemohla být úplně na kraji.

Co bych udělal já, abych polovičce udělal radost? : Pořadně bych si okno změřil a nafotil a zašel bych do nějakého šikovného truhlářství za nějakým machrem( pokud jej náhodou nemáte doma) aby mi vyrobili hezké, třeba i nějaké parádní, truhlíky na míru ( klidně i s lehkým přesahem), pěkně z hoblovaných prkýnek, které by se musely kvalitně a neprodyšně slepit a ještě prošroubovat. Tyto bych pěkně namořil kvalitním mořidlem k barvě fasády ( asi ne žádný lak, ten se rád loupe..), vnitřní škvíry bych vytmelil kvalitním silikonem a v na koncích bych po vhodném provrtání zřídil trubičkové okapní svody s vnitřním průměrem cca min. 1 cm s notným přesahem přes parapet( v rozích) Otvor z obou stran v místech trubičky také přesilikonovat.. Na dno truhlíku bych dal vzdušný lehký materiál - např. drobný keramzit a pod., který dobře mezi sebou propouští vodu ( zejména v případě velkých deštů) a potom, což je velmi zásadní, truhlík bych alespoň na 2 místech v horní části připevnil k rámu okna ( drátem, plechovými páskami atd., atd.), protože později přesahy květin tento převrhnou svojí váhou jako nic, i když, plastový se převrhne 10 x dříve... Když jsou věci připravené, v sobotu by vám to udělali, a v neděli už jsou muškátky v okně... pozn. možná že to vypadá složitě, ale není to pravda, jinak se dá různě špekulovat, co se týče kvality a odolnosti materiálu.. sanyo

A prosím, těm plastovým truhlíkům nevěřte, musí být 100 % zafixovámy padají jak hrušky,, a zejména u vás v 3 patře...brr, ani nepomyslet..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.