Babča spásla pokojovky - mohu je zachránit?

Od: Datum: 15.02.15 17:08 odpovědí: 12 změna: 17.02.15 14:04
avatar

Dobrý den, nadpisu se asi budete smát. Ale máme silně dementní babičku. Nemluví, neslyší, špatně vidí, jen houká různé zvuky. Televize, četba, šití, ničím už ji nelze zabavit. Léta má na okně pěkné rostliny. Nikdy si jich nevšímala, nezalila, neobrala suché listy, udržovala jsem je já. Nic ji už nezajímá.

Nyní na ně ale nějak upnula pozornost a ojedla všechny listy. Jedná se o orchidej - krásně jí pokaždé kvetla skoro celý rok. U orchideje je kalanchoe, asi se vysemenila, ale už to taky byl pěkný keřík. V druhém květináči je torzo pokojové anturie, ta mívala spoustu květů!

Teď je to všechno pryč. Včera jsem si všimla na orchideji nové pěkné rostlinky s kořínky a dvěma listy. Ta by šla v pohodě oddělit a zasadit. Jenže už byl večer a dneska ráno byly snědené i zbývající listy.

Lze ty rostliny nějak ještě zachránit? Vyrostou na nich nové lístky? Mám je přesadit? Nebo je mám dát do popelnice?

/Jinak pro ty, které by snad napadlo, že chudinka babička to jí z hladu, podotýkám, že jídla má dostatek, dobré a kvalitní. Ale prostě zlobí./

Děkuji - Jaga.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 15.02.15 17:24
avatar

Dobrý den, otázka je to zajímavá, ale vlastně smutná - stáří je někdy hrůza. Ale, já bych ty květiny uklidil z dosahu babičky, normálně je zaléval a počkal. Buď začnou obrážet nebo je vyhodíte později. Nyní bych je asi nepřesazoval. Zdravím!

doplněno 15.02.15 17:30:

eulalie - myslím, že tyto jedovaté nebudou. To by byl dotaz položen jinak. Ale, nechci být vtipný.

doplněno 15.02.15 17:44:

babajaga - raději tam už babičce květiny ani nedávejte. A ani umělé - ona by to nemusela rozpoznat a bylo by to možná horší (umělá hmota a barvivo).

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 15.02.15 17:28
avatar

Dobrý den, já bych se ještě zamyslila na jednou věcí. Nejsou tyto pokojovky jedovaté? Aby to tchýni nějak neublížilo. Některé pokojovky totiž jedovaté bývají. A než ty kvítka vyhodíta, tak bych je seřízla a nechala, co to s nimi udělá. Buď se zvetí, nebo odejdou do věčných lovišť. Většinou, když cokoliv zeleného doma seříznu, tak to obraší znovu.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 15.02.15 17:33
avatar

Babuško, fakt mě to velmi pobavilo, to je tedy babča "za všechny prachy"... A že jí to chutnalo, spásla to velmi poctivě ! Nezávidím vám starost o ni, musí to být velmi vyčerpávající, máte můj obdiv !

Já bych ty pokojovky zatím nepřesazovala, počkala bych, jak se se ztrátou listů vyrovnají samy, snad bych jen ostříhala zbylé květy, aby rostlinu nevysilovaly. Možná bych trochu přihnojila, ať mají rostlinky sílu znovu obrazit...

Držím palce, ať to dobře dopadne !

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.02.15 17:41
avatar

Tu jedovatost jsem hned hledala na netu, když jsem zjistila, jak babča hodovala. Orchidej a anturie by jedovaté být neměly. Ta kalanchoe prý je, ale snad ne nijak prudce, prý po ní mohou nastat zažívací obtíže. Což se potvrdilo, babča se zašvihla. Ale nic víc nepřišlo.

Jinak dík za rady, je to pro ty rostliny asi šok a přesazování by jim dodalo. Zkusím si je vzít k sobě, zda se zmátoří. A babče dojedu k Vietnamcovi pro umělou, aby to tam měla hezké. Tu snad nesní. *:)* Jaga.

Datum: 15.02.15 17:54
avatar

Umělou? Buď trošku přející. Tvůj nadpis zaujal i pobavil, ale když jsem viděl autora, tak mi to bylo jasné. Takže, Jaguško, hodně trpělivosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.15 13:16
avatar

JO..! *palec*

A pro Jagu... Ostříhat do poloviny zelených oddenků a umístit mimo dosah bábinky.

A hlavně nepořizovat Difnbachii a podobné "nejedlé" kytky.

Já to taky musel kdysi od babiny odvézt a dokonce jsme ji museli zastavovat plyn na chodbě,

protože si dala třeba vařit vajíčka a málem vyhořela.

Stáří je děsivé. Ten dotyčný si už neuvědomuje ani to, že je nebezpečný sám sobě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.15 19:05
avatar

Jaguš, když si představím, že babča byla mladou, hezkou ženou, namlouvala si muže, měla děti, žila tak, aby vychovala děti jak nejlépe uměla a pak příjde něco, co jí zdevastuje mozek, to je strašlivé. Ani nevím, jak to nazvat. Osud, nespravedlnost, surovost života? *plac*Těžká bezmoc! A ty jsi obdivuhodná. Fakt!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam*
Datum: 15.02.15 22:43

Téééda, z toho mrazí...

A co takhle koupit nějaké bylinky, šnytlík, bazalka apod... Ta umělá hmota se fakt jíst nedá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.02.15 05:53
avatar

Dík za Vaše podněty.

Ládinku, ty Tvé kytice bych dokázala spást i sama, jsou krásné a určitě chutné. *palec*

Pro Dam - vidíte, to mě nenapadlo ty neškodné bylinky. Právě nedávno jsem viděla v jednom obchoďáku pěkné bazalky, petržele i pažitky, asi po 30 Kč. Budu ji sice podporovat v jejích lumpárnách, ale je fakt, že 1 - 2 květináče s bylinkami bych jí koupit mohla. Jenže ona to bude mít stejně za den pryč.

Je to prima nápad, na to jsem si nevzpomněla. *palec* Řešila jsem hlavně ty ojedené chudinky. Dám k nim tyčinky s hnojivem a snad se mi vzpamatují. Byla by jich škoda, byly obě moc hezké a plné květů.

Díky- Jaga.

Datum: 16.02.15 07:08
avatar

Teď nehnojit, ani tyčinkami!

Hnojí se jen tehdy, když jsou rostliny v dobré kondici, jinak hojivo ještě víc ublíží.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 16.02.15 11:48
avatar

Jaguš, je to nadělení, ale hlavně, že to babička přežila bez újmy na zdraví a nic se jí nestalo. Myslím, že se vzpamatují i kytičky. Asi stačí zalévat a za okno na sluníčko a babičce bych za okno raději už žádné kytičky nedávala. Tak hodně síly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.15 14:04

To je srandy kopec,hlavně že se neotrávila.Moje mati v noci zas bouchá na sousedy.Ja bych ty kytky postavila na okno a ony si vyberou

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.