Jak vypěstovat diviznu ze semen?

Od: Datum: 09.02.15 11:32 odpovědí: 6 změna: 09.02.15 22:25
avatar

Na záhradě mi už několik let každým rokem roste v trávě divizna. Chtěl bych si ji trochu rozpěstovat tak abych ji měl více. Na podzim před zimou jsem z už usychající a odkvetlé divizny sebral trochu semen. Nyní v lednu jsem to zkusil zasít do krabičky z hlínou a myslel jsem, že mi z toho snad vyrostou nějaké nové malé divizny které na jaře budu moct přesadit ven. Nyní ani po téměř měsící z toho nic nevyrůstá a vypadá to, že už asi ani nic nevyroste. Loni jsem to zkoušel zasít něco před zimou a něco na jaře přímo na zahradu do trávy, ale také z toho nic nevyrostlo. Někde jsem četl, že by diviznu mělo jít vypěstovat i ze semen a údajně se i prodávají semena divizny. Potřeboval bych proto poradit jak tu diviznu vypěstovat ze semen tak aby z toho něco vyrostlo. Prozatím je u mne každým rokem otázkou jestli se něco samo naseje a nějaké divizny mi na jaře vyrostou.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 09.02.15 11:40
avatar

Dobrý den, našel jsem doma sáček semínek Divizny velkokvěté. Zde je uvedeno - vysévat rovnou ven (duben) a do sponu 80x50 cm. Květy se sbírají až ve druhém roce vegetace a po jejich usušení se z nich dělá čaj proti nachlazení a kašli. Zdravím!

P.S. Tedy, nepředpěstovávat doma.

doplněno 10.02.15 07:44:

vlazy - patrně tam u Vás nejsou pro diviznu vhodné podmínky (půda, stanoviště).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 11:43
avatar

Divizna (Verbascum densiflorum) vyžaduje sušší, dobře propustnou a ne příliš výživnou půdu, stanoviště by mělo být slunné. Množí se semeny, která se vysévají na jaře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 09.02.15 11:43

Divizna velkokvětá (latinský název Verbascum známe od Křemílka a Vochomůrky, kterému kytka sebrala čepičku..) je dvouletá bylina. První rok vyrosta přízemní růžice listů, poměrně nenápadná, a teprve druhý rok z této rostliny vyroste vysoká bylina, tak jak ji znáte z různých stanovišť u plotů, ve staré hromadě suti a písku, v záhonu, suchém příkopu, kraji lomu nebo pískovny. Má ráda slunné a ne moc mokré stanoviště. Víc najdete na webu, například na http://cs.wikipedia.org/wiki/Divizna_velkokv%C4%9Bt%C3%A1 Jenom to chce dát pozor při použití jako léčivé byliny - čaj je opravdu hodně účinný a obsahuje podle zkušenosti droboučké chloupky a prach, které se musí velmi pečlivě, nejlépe několikrát přecedit přes husté plátýnko. Ale to už je mimo původní dotaz, jak diviznu pěstovat.

Je to velmi krásná, ztepilá, nepřehlédnutelná okrasa naší přírody i zahrad, medonosná, léčivá. Stojí za pěstování, ale s opatrností. Stačí pár semínek a máte na několik let starosti, jak se divizny zbavit, ve vhodném prostředí se rozplevelí do širokého okolí. Chce to rostlinu včas, než začne tvořit semena, utrhnout a zkompostovat.

doplněno 09.02.15 11:49:

pěstování: buď si v přírodě teď na jaře vyrýpnete jednoletou divizničku a přesadíte ji na zahradu, nebo si na podzim seberete z nějaké pěkné rostliny semínka, necháte je do příštího jara na pak pohodíte tak, kde chcete, aby rostla nebo rostly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 11:49
avatar

něco o pěstování tady

http://diviznacka.blog.cz/1204/pestovani-divizen

http://www.jikl.cz/-lecive-ro…/538-divizna-velkokveta-.html

každým rokem pravidelně sbíráme buď na sušení nebo pro výrobu sirupu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 14:32
avatar

Už leta velkokvětou diviznu na zahrádce pěstuji,nebo spíše kultivuji.Ze semen vysypaných na místě,kde minulý rok kvetla si vyberu nejsilnější semenáčky,které nechám do příštího roku dorůst a vykvést.Celý rok pak denně sbírám okvětní lístky a suším.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 22:25
avatar

Ono asi každý má na to vysévání divizny svůj způsob. Někdo to vysévá na jaře přímo venku do země a někdo třeba si vypěstuje doma v kelímcích sazenice které pak na jaře přesadí ven, tak jak např. autorka toho článku. Já jsem zkoušel obojí, ale nějak se mi to nedaří. Vždy musím spoléhat, že se snad něco naseje samo a na jaře vyroste. Že by se ale rozrůstala nějak více a zaplevelovala zahradu to nemůžu potvrdit. Na zahradě mi roste už asi 4 roky ale nemám ji tam nikdy více než co se dá spočítat na prstech jedné ruky. Rád bych ji proto nějak rozpěstoval abych ji měl trochu více ale nějak se mi to nedaří.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.