Dracena seříznutí

Od: Datum: 27.01.15 12:39 odpovědí: 10 změna: 29.01.15 21:08

Dobrý den. Mam Dracenu již cca 7 let. Asi před 5 lety jsem jí přesadila a byla stále pěkně košatá ani listy nepadaly. Pak jsem se přestěhovala a bohužel mi uplně shodila spodky a niní má jen 15-20 cm na vrchu listy. Jinak je holá. A stále padá. CCa 3 roky to takto trvalo. Doslechla jsem se a něco málo jsem se dočetla že se dá řezat..můžete prosím poradit jak na to. Byla vždy jak bonsai,tak bych ráda aby vypadala stále hezky ale abych jí neublížila,aby nesešla uplně. Přikládám foto pro představu. Moc děkuji za odpověď. Pošlete mi jí prosím mejlem pokud je to možné abych jí našla v pořádku.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.15 12:50

veruško. Nevím, co chcete poslat meilem. K té draceně. Je nádherná. Škoda jí řezat. Ale když jinak nedáte. Dracena snáší řez velice dobře. V místě, kde jí seříznete, vyroste na kmínku nový kmínek (někdy třeba dva nebo tři). To, co uříznete můžete dát do vody a zakoření Vám to (teď v zimě radši někde v místnosti, kde je větší teplo). Je-li to v chladnější místnosti, tak kmínek může uhnívat). Delší kmínek můžete nařezat na menší kousky - cca 15 cm.

doplněno 27.01.15 12:51:

Jinak to, že dracena odspodu vyholuje je naprosto obvyklý jev.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.01.15 13:37

Kmínky bych seříznul 10-15 cm nad rozvětvením. Uvidíte, kolik nových výhonů poroste. Necháte je všechny nebo je můžete redukovat na požadovaný počet. Dracéna vydrží skoro vše.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bruk600*
Datum: 27.01.15 19:47

Dobrý den, tato Dracéna je velmi pěkná a vypadá zdravě. Je to přirozený proces, že rostliny starší listy shodí a vytváří dřevnatý kmínek. Pokud ji budete chtít seřezávat-zmlazovat, tak to dělejte postupně po jednotlivých větvích. Prostě jednu seříznete a necháte ji obrůst. Důrazně ;) doporučuji to provádět v období od února do května, protože většina rostlin má v zimě období klidu a omezeného růstu, hlavně pak v jiném ročním období špatně zakožeňují nařízkované části. Na čerstvý řez je moc dobré použít nějakou "zátku" ideální je štěpařasý vosk, já řezy zakapávám voskem ze svíčky. *jasne*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.01.15 21:00

bruk. Souhlas se vším, až na to období řezu. Já mám naprosto opačnou zkušenost. Když řežu v létě, tak dám kamkoliv sklenici, do ní řízky a za pár dní už jsou nové kořeny. Za to v tom únoru - dubnu mi zakořeňují hůře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 27.01.15 21:19

Zakořeňovat mohou i v zimě, ale vím jistě, že rostliny nařízkované v říjnu, listopadu v prosinci jsou z počátku velmi neduživé a vyplatí se počkat alespoň na leden, protože jinak mají obrovskou úmrtnost, nerostou a ty z předjaří je předeženou. Podle mě platí, že čím delšího růstového období se dočkají, tím jsou na další zimu v lepší kondici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 21:27

Tak to máš pravdu, že v zimních měsících zakořeňují špatně. Potřebují mít "nohy" v teple a pak to jde. Takže já je mám v kuchyni nahoře na lince, protože tam je nejtepleji v celém bytě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: veruska24
Datum: 27.01.15 23:51

že opadává vím,je to ok,ale prostě padá hodně. Za týden mam dole i 10 listů a mam pocit že bude za chvilku holá. Je v teple o průměrné teplotě 20-22,zalévám tak jednou za 14 dní. Jak ibišek,přihnojuji teď velmi málo v létě častěji,ale stále padá. Vršky tedy rostou,ale ne tak rychle jak kdysi. Nechci se pouštět zbytečně do velkých akcí aby právě nezašla uplně. Ale moc se mi to nezdá tedy,toto velké padání. Nebo je varianta přesadit? a k tomu řezání,pochopila jsem správně že řez je nad tím rozvětvením. A to co mam na vrchu zelené se dá do vody zakořenit? kdybych se tedy pro toto rozhodla. Moc děkuji

Datum: 28.01.15 09:40

Řezat můžeš kdekoliv. Třeba nechat kmínek jen 10cm vysoký a uříznout. Když to ořešeš nad tím rozvětvením, tak z každého toho kmínku vyrosta třeba víc nových výhonů a Ty tak získáš hodně košatou rostlinu. Zakořenit můžeš dát všechno, jak holý kmínek, tak i ten s listy.

Časté přesazování není dobré. Hlavně je třeba si pamatovat, že když se přesazuje, tak do květináče jen malinko většího, než byl ten původní. Tady dělají lidé dost chybu. Chtějí rostlině dopřát hodně místa a šoupnou ji do velkého květináče. To rostlinám vůbec nesvědčí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.15 19:27
avatar

Může mi někdo poradit, jak mám obrázek převrátit do normální polohy? Díky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.15 21:08

Suzy, vždyť jsi chytrá holka, ne? Vezmu monitor a otočím ho a je to *smich* *slunce*

Já to dělám tak, že si uložím obrázek na plochu a tam už s ním můžu otáčet jak chci. Ale jsou tu chytřejší jak já, tak poradí lépe.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.