Je Kandík chráněná rostlina?

Od: Datum: 18.01.15 13:31 odpovědí: 6 změna: 23.01.15 06:05

Dobrý den, nevíte jestli je Kandík ještě stále chráněná rostlina a jestli roste i jinde než v Posázaví na Medníku? Chtěla bych si vyrýpnout pár cibulek a zasadit do zahrady. :) Smí se to? Porostou mi tam? Děkuji. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 18.01.15 13:48
avatar
Údajně je to jediné stanoviště,kde kandík psí zub roste.Rostlina je zákonem chráněná.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.15 14:00

Není to jediné stanoviště, kde roste. U nás je také. Ale je pravda, že taková místa se tají. Ochranáři ta místa radši nikde neuvádějí..

Jak bylo napsáno . je chráněný, takže nelze jej vyrýpnout v lese a přenést domů. Většinou mu ani nejste schopna zabezpečit na zahrádce takové podmínky, aby prospíval.

Když pohledáte na netu, tak najdete pěstitele, kteří jej doma úspěšně pěstují i rozmnožují. Občas se dá od nich i koupit

Ohodnoceno: 1x
 
Od: quonax
Datum: 18.01.15 14:03

Jo, kandík psí zub je cráněný a roste v Českých zemích jen na Medníku. Vyrýpávání je hodně špatné, protože je to poslední a ohrožené stanoviště. Myslím ale, že je víc míst, kde roste, na SLovensku (i když asi bude chráněný i tam), a jistě i jinde v Evropě.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.15 15:44

Ano, na Medníku, na vzdory vandalům, ještě Kandík roste. Při vyrýpávání přeji, aby vás někdo chytil a napařil řádnou pokutu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: anetumkopr
Datum: 18.01.15 19:13

Děkane Pckope, opravdu se domníváš že takovou otázku může položit někdo jiný než odborník? :) :) :)

Datum: 23.01.15 06:05
avatar

Medník by mělo být jediné místo v republice, kde kandík ještě roste. Lidé jsou asi slušní, nerýpou to,četla jsem v knize, vydané už v roce 1963, že je to skutečně jediné místo. A platí to dodnes.

Proč být sobecký, vyrýpnout jen pro sebe, když se mohou potěšit pohledem všichni? Nedělejte to. Navíc, rostlina přesazená do jiných podmínek, jiné půdy, může snadno zahynout. Nebudete z toho mít nic Vy, ani nikdo jiný.

Znám nádhernou bledulkovou rezervaci. Jednou jsem se tam vydala s foťákem a moc mi bylo líto, když jsem cestou potkávala rodiny s kyticemi bledulí. Za dva dny mají ve váze po nich a přitom pěknými fotkami by se mohli těšit pořád.

Podobně berou v přírodě za své vstavače, střevíčníky, bělozářky či třeba úpolíny.

Četla jsem v nabídce jednoho zahradnictví /bohužel, už nevím, kterého/, že sazeničky kandíku nabízí. Ty si kupte. Bude to vyšlechtěné přímo pro pěstování na zahrádce. Přírodu bych kvůli tomu neničila. Kdyby každý uvažoval jako Vy, nebylo by už na tom jediném nalezišti nic. *bum* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.