Přezimování surfínií

Od: Datum: 17.11.12 16:48 odpovědí: 4 změna: 22.11.12 14:47

Zdravím milé pěstitelky. Před chvílí jsem byla zalévat truhlíky se surfiniemi, které stále ještě mám. Vždy je každý rok nechávám až do doby kdy zmrznou a tak se s nimi těším co nejdéle. Chci se zeptat, Nemáte zkušenost s jejich přezimováním na chladnějším (18 - 20°C) a světlém místě? Nebude jim vadit krátký den? Všimla jsem si, že v truhlíkách narostly malé surfky ze semínek. Takže kdybych je ostřihala na délku 20 cm a nechala i ty malé rostlinky (které asi už nepokvetou jako původní, ale to by nevadilo) budou na jaře co k čemu? Někde jsem četla zmínku "pokud se vám podaří petunie přezimovat..." Díky za odpověď.

Pozn.: Asi to nebudou surfinie (tak jsem je koupila), ale petunie, protože surfinie semena nemají a množí se jen řízkováním. To jsem teď našla na netu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.11.12 17:03

surfinky přezimují lépe - s petuniemi nemám zkušenost ,většinou se mi do nich dají ke konci sezony molice a vyhodím je

ale našla jsem vám toto

V posledních letech se surfinie pěstují stále více a zatlačují do pozadí petunie. Na rozdíl od nich totiž surfinie poměrně dobře přezimují. Podmínkou je ale zakrácení rostlin o polovinu a umístění ve světlé chodbě, zimní zahradě nebo na verandě. Výhony znovu zakraťte v únoru, kdy rostliny začnou nasazovat nové. Od března je pak postupně otužujte a přihnojujte.

tak ať se vám podaří je přezimovat

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.11.12 19:34

Rozhodně to přezimování zkuste, jen bych je nestříhala teď (nechte jim co nejvíce zelené hmoty k fotosyntéze), ale až na jaře, pak, pokud vydrží, ostříhejte, aby zhoustly a zkošatěly a přesaďte. Přes zimu zalévejte jen mírně. Teplota by mohla být ještě nižší, než uvádíte, nejlépe něco kolem 10 °C.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.12 10:23

Surfinie,jak petunie,jsou ve skutecnosti vicelete rostliny.Ovsem, aby prezimovaly to je dost narocne a u petunii se nikde nepraktikuje,jen v jejich domovine.Proste petunie je lepe nasit v unoru,breznu a bez problemu se pestuji,to zkusenost mam.Surfinky,se mnozi rizkovanim,ale nektere i semeny.Zkusit to muzete ,nechat prezimovat,za pokus to stoji,ale..radeji si seberte seminka.Recept jak je uchovat,to chce asi holt pozorovat,co jim svedci.Take bych je ted nestrihala,jen odstranovat suche listy.chladnejsi mistnost,ale pod 15 bych nesla,hlavne svetlo a prizpusobit zalivku k teplote.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rostlinkycz*
Datum: 22.11.12 14:47

Je rozdíl mezi surfíniemi a petúniemi.

Surfínie je podobná petúnii, protože z nich byla vyšlechtěna. Je převislá a dokážete s její pomocí vytvořit dlouhé a bohatě kvetoucí převisy. Petúnie je keřovitého růstu, roste stejně do výšky i do šířky. Petúnie mohou být velkokvěté i vícekvěté, různých barev.
Calibrachoa je příbuzný rod petúnie s dřevnatým stonkem a drobnými květy. Křížením vznikly nádherné rostliny, které jsou dodávány na trh pod značkami Million Bells, Superbells. Vynikající na kombinování a do závěsných mís, košů, nádob a závěsných tašek. U nás se pěstují jako jednoleté, proto se často objevuje věta: pokud se Vám je podaří přezimovat. Samozřejmě je to možné. Ne na 100% a všechny rostliny, ale některé opravdu dokážou přežít. Postačí je sestříhat na polovinu a umístit na světlé a zároveň chladné místo ve sklepě s minimální zálivkou, bez rizika mrazů. V únoru se opět sestříhají, aby rostliny zpevněly a vytvořily mladý obrost. Pak je musíte umístit na světlé a teplejší místo s pravidelnou zálivkou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.