Škodlivost lišejníků na ovocných stromech

Od: Datum: 21.12.14 16:35 odpovědí: 4 změna: 21.12.14 18:50

Byl jsem dosud přesvědčen,že mi usychají větve na stromech díky lišejníkům.Když jsem přišel do prodejny zakoupit si zelenou skalici kvůli postřiku,varovala mě prodavačka,že tím můžu stromům ublížit mnohem víc. Dle jejích slov jsou lišejníky na stromech neškodné.Nemám důvod jí nevěřit,nicméně by mě zajímaly i vaše názory a zkušenosti.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.12.14 16:46

Ovocné stromy, zejména starší, jsou často pokryty mechy a lišejníky. Přitom se narušuje kůra a do pletiv stromů vznikají výtrusy různých hub a bakterie. Jejich životní činností zahnívá kůra stromů a poté zasychají větve.

Nejlepším prostředkem proti mechům a li­šejníkům je postřik pěti- až osmiprocentním roztokem zelené skalice. Postřikujeme na pod­zim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistěte. Velký význam má v sadu obecná hygiena. Každý rok je nutno očistit kmeny a hlavní větve od od­umřelé kůry a pečlivě je natírat vápenným mlé­kem. Vápnem bílíme brzy na jaře a bílením chrá­níme strom zároveň před slunečním úžehem.

Lišejníky se tvoří především na starších stro­mech a v přehoustlé výsadbě, případně na za­stíněném stanovišti, kde je minimální osluně­ní a proudění vzduchu. Pěstitelé jsou často přesvědčeni, že lišejník na kůře jejich ovoc­ných stromů má vliv na plodnost, což ale není pravda.

Zdroj: Internet

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.12.14 16:56

Lišejníky na stromech jsou pouze kosmetická vada a ničemu nevadí. Alespoň víte, že máte na zahradě čistý vzduch a zdravé prostředí.

Ohodnoceno: 3x

Od: paw®
Datum: 21.12.14 18:24
Tyjo, ja se starat o stromy dle navodu tak nedelam na podzim nic jineho nez lozim a skrabu kuru . Radeji zasadim o stromek vice.
Ohodnoceno: 4x

Datum: 21.12.14 18:50

Dobrý den, myslím, že lišejníky, mechy sami o sobě nevadí. Pokud máte opravdu staré stromy - větve a už nemají sílu k růstu, tak pak to může budit dojem, že odumírání staršího dřeva způsobuje mech. Pokud jde o jabloně, tak pro začátek bych nesahal po chemii, ale doporučil bych zmlazující řez. To znamená, že staré větve ořežete a necháte jen silnějí větve. Řezy je nutno ošetřtit štěpařským voskem, nebo alespoň vodou ředitelnou barvou. Strom vyrazí nové výhony "vlky" a z těch zas zapěstujete korunu. Lze to rozložit na několik let, nebo prostě staré stromy odstranit a vysadit nové.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.