Dát vánoční stromek do vody?

Od: Datum: 11.12.14 21:45 odpovědí: 22 změna: 17.12.14 01:23

Zdravím. Přinesl jsem dnes dvě čerstvě uřízlé borovičky, určené pro Ježíška. Do té doby budou čekat v dřevníku (čili ve venkovní teplotě). Bylo by lepší postavit je do vody? Nebo nechat jen tak jak jsou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.12.14 21:49
avatar

Dobrý den, řekl bych, že je to zbytečné - venkovní teplota a vlhkost by měla stačit, aby stromek pěkně vydržel do Vánoc a i déle. A borovička by mohla vydržet i více. Zdravím!

P.S. A stromek ve vodě už stejně nepovyroste .

doplněno 11.12.14 22:09:

U nás se stromek nikdy do vody nedával a ani neznám nikoho, kdo by to dělal. Významově to bude asi podobné, jako koupit si vánočního kapra a potom ho vypustit do řeky, kde tato vystresovaná a vyhladovělá ryba umře.

doplněno 12.12.14 12:43:

Na té vodě se asi nedohodneme, ale ona je snad důležitější ta aklimatizace stromku, aby to nebyl takový teplotní náraz a změna. A potom také teplota v místnosti, kde je umístěn - teplo mu tu životnost stejně zkrátí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.12.14 21:50
avatar

Dobrý večer, určitě je dejte do vody, ale ta by neměla v kýblu zmrznout.

doplněno 11.12.14 22:12:

Tady rady od lesníků dole, proč stromek dávat do vody, vydrží vám déle a jak zmírnit teplotní šok z přechodu zvenku domů http://www.vanocni-stromky-rezane.cz/vanocni-stromky/ - doporučují seříznutí, stromek pak vypije ještě několik litrů vody.

doplněno 12.12.14 10:58:

Navrhuji založit vzájemně se podporující družstvo nikoliv Preclíkářů jako Rychlonožka, ale Kyblíkářů venkovních. :-D

Ještě sem kopíruji z odkazu lesníků, kterým je stejně jako nám jasné, že nejen květina pije z vázy, ale i stromek

10 rad péče o vánoční stromek

Vánoční stromek po zakoupení doporučujeme ponechat v transportní síti.

Ořízněte na řezu 2cm silný plátek a stromek postavte do nádoby s vodou.

Čerstvě provedeným řezem přijme několik litrů vody. Tak zůstane déle svěží s jasnou barvou jehličí.

Pokud panují teploty pod bodem mrazu, doporučuje se přidat do nádoby s vodou glycerin zakoupený v lékárně. Voda nezamrzne a stromek lépe táhne vodu.

Při přemísťování stromku z mrazivého venkovního prostředí do místnosti, je třeba stromek aklimatizovat v nevytápěném prostoru několik hodin. Tím předejdete teplotnímu šoku, který může způsobit předčasný opad jehličí.

Před nasazením do stojanu stromek osprchujte ve vaně nebo na zahradě vodou.

Pro lepší manipulaci se stromkem můžete transportní síť odstranit až po nasazení do stojanu. Po krátké době získá stromek svůj původní tvar.

Stromek v místnosti je vhodné jednou denně zvlhčit vodou z rozprašovače.

Pokud si necháte patu stromku ofrézovat, významně se sníží možnost transposrtu vody ze stojanu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: wamp®
Datum: 11.12.14 21:54
avatar
Celá léta kzpujeme živé jehličnany na vánoce.Necháváme je také venku bez vody a vše okay.Myslím,že by vám asi zamrzla,i když je venku zatím relativně teplo...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.12.14 21:54
avatar

voda v kbelíku na stromek už nemá žádný účinnek, nikam se nenatáhne, leda vám nabobtná ten konec a až vám to pak ve stojenu obeschne, tak stromek spadne, lepší ho nechat jen venku ve stínu a nejlépe když na něj padá mlha a pod.

doplněno 11.12.14 22:21:

stromek může k jehlicím dostat vodu jedině pod kůrou, avšak né z nějakého kbelíku, ale přes kořeny

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 11.12.14 22:27

Jasně, že do vody, vydrží déle. Nařezané barborky nebo kytku taky necháte válet na dvoře a spoléháte na mlhu?

doplněno 11.12.14 22:50:

Pavouku, co je hřížení vím. A že jehličnany nepustí kořeny? Proč tedy jeden za způsobů množení jehličnanů je řízkování?

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 11.12.14 22:36
avatar

záleží to od druhu dřeviny, některé listnaté stromy nebo keře mohou takto chvilku fungovat", nebo třeba i vytvoří kořeny, maji k tomu předpoklady, ale zkuste si zahřížit větev ze smrku, (pokud tedy víte, co to je hřížení) ten vám kořen nepustí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.14 22:52
avatar

nepíšu že všechny jehličnany, jsou i jehličnany, které se řízkují (konifery,...), ale ty si asi jako vánoční stromek nepořídíte

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.12.14 08:11
avatar

Pavouku, podle vaši teorie nemá cenu dávat do vody ani kytky, protože nemají kořeny? To je přece veliký nesmysl.

doplněno 12.12.14 10:48:

Pavouku, nečilte se. Není proč. O nic nejde. Slunko dříve nevýjde a kos nezazpívá hezčí písničku *pusa*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 08:14
avatar

přečtěte si vše, co jsem tady napsal, pak kritizujte, o procesech ve stromech a rostlinách toho asi moc nevíte, nemůžete porovnávat neporovnatelné, koneckonců, ať si každý strká co chce a kam chce, má svůj rozum a svoje zkušenosti

Ohodnoceno: 0x
 
Od: santac
Datum: 11.12.14 22:26

Tolik rychlých odpovědí! Děkuji všem!

JInak my máme takový stojan, do kterého se dá nalít voda, takže když je pak stromek už doma a ozdobený, zaléváme ho, stojí prakticky neustále ve vodě. Odborníci tvrdí, že to nemá žádný význam, že stromek už je mrtvý a nic nevypije, ale doléváme tam denně třeba čtvrt litru, což určitě není odpařením.

Stromky nám doma vždycky vydržely mnoho týdnů, dokonce i obyčejné smrčky, i když netvrdím, že je to tím zaléváním.

Jen s tím skladováním venku jsem neměl zkušenosti.

Datum: 12.12.14 06:07
avatar

Už taky máme doma pěknou borovičku, stojí v kůlně v kbelíku s vodou. Myslím, že je to lepší, než ji nechat na suchu. To začne dřív vysychat a už by tak dlouho nevydržela.

I my máme stojan na vodu. Je to dobrá věc. Proč by se tedy prodávaly, kdyby voda pro vánoční stromky neměla význam? Máme hloupý zvyk, vánoční stromek /borovičku/, mívám někdy dokonce ještě v březnu. A je jako čerstvá. Až když přijede na návštěvu dcera a pokárá mě: Za chvíli tu jsou velikonoce, už konečně ten stromek vyhoď! *smich* tak jdu do sebe a udělám to. Je mí líto, aby stromek položil svůj život na těch pouhých pár dní do Tří králů, jak ho mnoho lidí mívá a tak se snažím těšit se s ním co nejdéle.

Jedna stará babička, žijící sama, měla ustrojený stromek /umělý/ na stole ještě v srpnu. Ale to je už zase o něčem jiném. *:)* Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.12.14 06:24
avatar
Vždycky dávám do vody, i za mrazů. A vždycky za ten týden 14 dnů hodně doleju, že začátku určitě. Ne že by uschnul, to ne, vydrží ale pak vydrží o to déle i doma.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.12.14 08:16
avatar

vemte dva stejné stromky ve stejnou dobu uříznuté, jeden dejte do vody, druhý ne, v půlce ledna mi řeknete, jaký je mezi nima rozdíl, rád bych se poučil, co tento pokus přinese

doplněno 12.12.14 08:21:

většího účinku výdrže stromku se dosáhne, pokud je uříznut co nejblíže k Vánocům, někteří dodavatelé je uřezávají na konci října, pak ho můžete máčet jak chcete

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 09:24

My vodu do kbelíku dáváme a pokud nemrzne, stromek si jí část do Vánoc vypije, takže si myslím, že to pomůže, aby zůstal déle čerstvý.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lego®
Datum: 12.12.14 12:36
avatar

Stromek bych do vody nedaval.
My Jeziskoj stromecek nedavame:(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 13:43

Rozhodně dát do vody ! Vydrží déle a tak rychle neopadá. A pak v bytě také do stojánku dolévat vodu, pokud to stojánek umožňuje. Když jsme byli děti, tak jsme chtěli mít stromek alespoň do konce ledna, zvykli jsme si na něj a navíc v lednu býval venku sníh, tak to bylo pěkné, nechávali jsme si pod ním nadělené hračky a tak jsme si tím prodloužili Vánoce. Do stojánku jsme každý den dolévali vodu, měl takovou misku, kam se kmínek třemi šrouby dotáhnul a dala se tam voda dolévat. A když ho táta na začátku prosince přinesl, tak byl venku na balkoně a stál také v kýblu s vodu. Jeden rok jsme zkusili jiný stojánek, takouvou trojnožku, kterou jsme objevili ve sklepě, jenže tam ta miska na vodu nebyla, nebylo kam vodu nalít. A stromek začal opadávat hned po Novém roce...:(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.14 19:05
avatar

to jste měli smrček, musíte mít borovici nebo jedličku, ty zaschnou a jehlice neopadají, můžete je mít i bez vody až do Velikonoc

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.14 14:52

Ba ne, tento pokus byl vždycky s borovičkou, smrček jsme nikdy neměli právě z důvodu rychlého opadání...:(

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.12.14 01:17
Nechat jen tak jak jsou. Venku je velka vlhkost a pocitam ze v drevniku nemate klimatizaci...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vklus
Datum: 14.12.14 08:50

My teda stromek dáváme vždy do vody. Pravda stromek je vždy jen na balkoně a ne v dřevníku. Stromky vždy byli borovičky. Letos jsme chtěli malý a levný a koupili jsme nějakou malou jedličku tak uvidíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: santac
Datum: 14.12.14 11:36

Já jsem je nakonec do té vody postavil. V nejhorším se nestane nic, tak co. To nabobtnání či rozmočení konce mi nijak nevadí. Jak jsem psal, stejně pak stromek stojí i v obýváku neustále v tom stojanu s vodou. V průběhu vánoc občas kontroluji případně dotahuji ty tři šrouby na stojanu, doléváme vodu a stromek míváme běžně ještě v únoru. Člověk si na něj tak zvykne, že obývák bez něj se pak zdá tak nějak prázdný. Prodlužujeme si tak, alespoň symbolicky, vánoční čas.

Od: luha®
Datum: 17.12.14 01:23

Jednou jsme nechali smrček ve stojanu s vodou až do března. Nejen že neopadal, ale dokonce vykvetl - obalen červenými květy. Akorát se musí doplňovat a měnit voda a občas oříznout ponořená část stromku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.