Růže ze semen

Od: Datum: 11.12.14 09:06 odpovědí: 16 změna: 05.06.16 09:41

Dobrý den.

Má někdo zkušenost s pěstováním růží ze semen? Semínka jsem dostala, měla by být připravena na výsev. Uvítám jakoukoli radu, zkušenost či názor.

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.14 09:16

Ze semínek pěstovat růže nelze, neboť z nich vyrostou růže plané. Dají se pouze množit vegetativně z oček nebo řízků.

doplněno 11.12.14 12:36:

Pokud Vám někdo sdělí, že Vám ze semínek vyroste šlechtěná růže, nevěřte mu. Pokud jste přesvědčena o svém názoru, vypěstujte si tedy ze semínek rostlinu a až Vám pokvete, písněte sem.

Ohodnoceno: 0x

Od: beruska333*
Datum: 11.12.14 11:34

Tak to si nemyslím. Proč by ze semen třeba červené pnoucí růže měla vyrůst růže planá?

Datum: 11.12.14 12:16

U růží to bude stejné jako u pěstování všeho za semen z vlastní produkce. Nevíte kdo je otec a pak vlastnosti a vzhled potomků se mohou hodně lišit od představy, co má vyrůst. Určitě nenaroste stejná růže, z které jsou semena.

doplněno 11.12.14 12:57:

Strejci, které ze stovky volně rostoucích růží říkáte planá a jak si představujete šlechtění nových odrůd?

Od: zahrr
Datum: 11.12.14 13:00

Šlechtění nových odrůd růží probíhá tak,že se vybírají zajímavé a vyjímečné sporty(barevné odlišnosti) a ty se pak dále očkují na podnož jako uznaná odrůda.

Datum: 11.12.14 13:02

Protože příroda vše vrací zpět.Je to stejné jak byste si chtěl vypěstovat ze semene jabloň Golden delicius.

Datum: 17.12.14 08:23

Do určité míry má strejc pravdu.Ovšem jen v tom případě,kdy bude oplozena divokou(šípkovou) růží.Pokud semena vzniknou oplozením ušlechtilé růže růží ušlechtilou,uplatňuje se genetika .Jak jinak by šlechtitelé mohli získávat nové varianty růží?

JABRAKA

Od: veramala
Datum: 05.06.16 09:41

Nesouhlasím. I ze semen mohou vyrůst nádherné druhy. A právě tak se objevují nové druhy, které se dál množí očkováním. Ale není pravidlo že ze všech semen vykvete něco nádherného. Sama jsem vysela semena dvanácti druhů růží z Číny. Nyní třetí rok začínají kvést. Některé jsou jednoduché, jako planá, ale barevné, některé budou plné. Ale také se může objevit nějaký unikát. Můj příspěvek podporuje dokument o šlechtění růží v Anglii , kde se šlechtí ze semen, ovšem úspěch výpěstku který by dosáhl světového věhlasu je 1:1000. Musím ale napsat že pokud nemáme ambice být ,,Mičurinem", či pokud nechceme růží 100 a více je rychlejší a jistější si růži koupit.

Datum: 11.12.14 12:58

Generativně,tedy semeny,se množí pouze tzv. botanické růže,jako např. Rosa villosa,Rosa rugosa,Rosa canina atd...Dejte si do vyhledávače "Botanické růže" a ty lze množit generativně. Bohužel i zde se můžou vyskytnout kříženci s dost odlišnými znaky oproti matečné rostlině.

Ostatní růže se množí vegetativně,tedy přímo částmi rostlin. Veškeré ušlechtilé růže,t.j. ty co vidíte kvést v zahradách,řezané v květinářstvích,atd... se očkují na podnož.Podnož je šípek.Konkrétně třeba Rosa canina pollmeriana. Ty malinkaté minirůžičky prodávané v kontejnerech se řízkují.

Výsev botanických růží vyžaduje stratifikaci osiva.U šípku se stává,že přeléhá,t.j. osivo vzejde až druhé jaro. Prosím pro všechny: NEVĚŘTE,že lze ze semen vypěstovat ušlechtilé odrůdy růží. Některé z nich jsou dokonce triploidní,takže semena ani nevytváří! To je podvod jako hrom.

Datum: 11.12.14 13:19

Jinak jste se ptala na zkušenosti s výsevy růží. Osivo často přeléhá a nebo částečně přeléhá,t.j. něco vzejde hned na jaře a část až další rok.Tam je pak problém to přepíchávat. Semenáčky jsou náchylné na houbové choroby. Pokud děláte výsev nebo stratifikaci do místa kde mají přístuup myši, semínka vylouskají a sežerou.

Datum: 11.12.14 18:05
Taky jsem si říkal že je to blbost ale několikrát jsem v poslední době narazil na čínských e.shopech na nabídku semen růží. Dost bych se divil že by to zrovna ty " moje " oblíbené e.shopy nabízely kdyby to byl úplný fejk. Protože mám ověřeno že mají snahu každou reklamaci zodpovědně řešit a nějakýho 1,5$ za 10semínek by jim určitě za ztrátu dobré reputace nestálo.

Datum: 11.12.14 20:22

Schválně jsem se mrknul,kdo mi začne vymlouvat naprosto neoddiskutovatelné fakta jak to má příroda zařízené.Nevím jaká semena nabízí Vaše oblíbené eshopy,ale pokud se jedná o botanické druhy,tak je vše ok.Měla by být ale F1. :) Neumím si představit reklamaci.Co jim budete říkat? Nevzešlo mi to...První květ se objeví nejdříve za tři roky.jestli ne později. Po třech letech budete reklamovat když barva,vzheld květenství nebude odpovídat. :) Nakonec mi to je fuk.Klidně nakupujte totálně předražená semena.Hlavně aby měla ale za ty prachy ještě schopnost klíčit. :)

Datum: 11.12.14 20:55
Tak 1,5 doláče opravdu není suma o které bych prohlásil že je to totálně předražené ale i mě jako laika trklo že to asi bude blbost a že bych sí v lepším případě vypěstoval šípek. Můj příspěvek nebyl o tom, že bych vaší pravdu vyvracel ale o tom že se divím tomu že i jinak seriózní zásilkáče ta semena nabízejí.
A kdybyste ještě viděli ty úžasné barevné variety Až je člověku líto že to je fejk.

Od: radkapod*
Datum: 11.12.14 21:32

Nejlepší jsou semínka duhové růže...moje matka to po mě chtěla. K narozeninám *smich*.

Tak jsem jí poslala návod z YT jak si to doma vyrobit a nečekat několik let až jí ze semínek pokvete planý šípek *haha*

Datum: 16.12.14 22:34

Kdybys měla zbytečných $10 tak z tohoto odkazu ti je pošlou absolutely free. Pak dej vědět, co z toho vyrostlo! :)

http://rainbowroseseeds.com :)

Od: delis
Datum: 17.12.14 08:59

Vůbec z toho nemám krásný požitek. Je to flekatej bordel. Fuj.

Od: veramala
Datum: 05.06.15 06:28

Já v lonském roce objednala, letos rozsázela, zatím do truhlíků a myslím že příští rok už některé pokvetou. Dohadujete se tady co z toho bude. Já to budu vědět. Dám vědět.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.