Zakrňování a žloutnutí listů bramboříku

Od: Datum: 10.12.14 16:31 odpovědí: 8 změna: 14.12.14 20:50

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda nemá někdo zkušenost se zakrňováním listů u bramboříku. Mám 4 rostliny, z toho 2 z loňského roku. Problém se však vyskytl pouze u jedné loňské. Obě starší rostliny jsem přes léto letnila na záhonu. Myslím, že jim to prospělo (nepočítám trochu prokousané listy od broučků). Listy nezatáhly, ale nasadily ohromné množství poupat. Problém se vyskytl až po přesazení do květináče. Nejdříve nějaké listy zežloutly oběma rostlinám. Myslela jsem, že to je způsobeno přesazením (u té jedné rostliny asi bylo, zežloutlo jí jen pár listů, nyní žádný problém), avšak ta problémová rostlina již ztratila téměř všechny staré listy a ty nové nedorůstají normálních rozměrů (i s řapíkem cca 7 cm) a i ty malé žloutnou. Napadlo mě, zda rostlina není napadena roztočíky (ale to by byly asi napadeny všechny rostliny nebo alespoň obě loňské) nebo zda se nejedná o nějaké virové onemocnění.

Předem děkuji za odpověď, přeji hezký zbytek dne

PS: Rostliny pěstuji v zasklené lodžii, kde se jim náramně daří - nejsou zde vysoké teploty.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.14 17:06
avatar

No vidíte, já si dodnes myslela, že brambořík je jednoletka, koupím krásný kvetoucí a po odkvetení vyhodím. Neporadím ale aspoň jsem vám našla tento článek kde se píše, že pěstování bramboříku je kumšt. http://www.frau.cz/bramborik-pestovani/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strivi
Datum: 11.12.14 17:56

Kdepak, svým původem je to trvalka pocházející ze Středomoří a Asie tuším. Jiné druhy (jejich květy jsou sice hezké, nikoli tak atraktivní, jako u tohoto druhu - alespoň podle mě) se dají dokonce pěstovat celoročně venku na zahrádkách. ;)

Datum: 13.12.14 20:40
avatar

Brambořík nesnáší pokojové teplo, v zimě ho doma dlouho neuchováte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strivi
Datum: 14.12.14 00:15

Děkuji za Vaši reakci, nicméně není pěstován ve vysokých teplotách. Má tam 10 -15 °C. Ostatním bramboříkům se tam daří a i tomuto se na stejném místě loni líbilo. Pěstování za vysokých teplot se projevuje jinak.

Datum: 14.12.14 14:43
avatar

Zaléváte do misky? Nemá nějaké potvůrky třeba třásněnky? Možná jenom nemá sílu když tak bujně kvete a listy přijdou na řadu později až po odkvětu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.14 19:31

Určitě ji mᚠnapadenou :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strivi
Datum: 14.12.14 20:50

A nevíte čím? :) popřípadě jak proti tomu bojovat? :) Jak jsem již psala v předešlé reakci, tak jsem žádné breberky neobjevila, ani žádné jejich stopy :(

Od: strivi
Datum: 14.12.14 20:48

Zalévám pouze do misky, ani hnilobu nevidím, ani žádné breberky a to jsem se dívala důkladně :(. Moc v preferenci květů nevěřím, ale byla bych ráda, nerada bych o ni přišla.

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.