Fíkus a zmijovec

Od: Datum: 27.11.14 14:29 odpovědí: 10 změna: 29.11.14 05:23
avatar
Dobrý den, prosím o radu, mám zmijovec pořád na stejném místě, už měl i jeden malý, ale začal nyní žloutnout, nikdy jsem ho nepestovala, tak nevím, zda se třeba nebude na zimu zatahovat? A fíkusek je také pořád na stejném místě, stejná zálivka, ale začal drasticky opadavat... Netuším, co s tím, tak prosím o radu zkušenější pěstitele ;) děkuji.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 27.11.14 14:34
avatar

Dobrý den, zmijovec přechází do vegetačního klidu, tak uschne, odstřihnete a budete se těšit na jaro, až zase vyroste. A raději jen list, protože pokud vyroste květ, tak ten značně zapáchá po zkaženém mase. Zdravím!

doplněno 27.11.14 20:33:

Já jsem s ním na zimu nedělal nic, resp. když uvadl, tak jsem ho odstřihl a nechal v místnosti (dal jsem ho ze světla) a nezaléval. Jeden kolega říkal, že ta cibule by neměla mít moc velký květník (ale, už nevím proč).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.11.14 15:00

Zmijovec na zimu zatahuje, takže to je v pořádku. Na jaře přesázejte do nového substrátu a oddělte mladé. U ficusu může být příčinou žloutnutí suchý vzduch, průvan, je blízko topení nebo se jej podařilo přelít. Taky znovu obrazí.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.11.14 20:25
avatar
Jasně, takže jsem si to myslela správně, že zalejzá každý rok ;) a přestat zalévat, vyjmout cibuli, nekam ho zasadit jinam, nebo nechat v tom samém květináči? Uložit někam do sklepa? Fíkusek je u okna, ale nenastydl, a kytky pěstuju v hodně vody, fíkusek na to byl zvyklý, tak nevím, co mu najednou začalo vadit... Presidlim ho dál od topení a uvidíme, co se bude dít...
Od: stir
Datum: 27.11.14 21:43

Dobrý večer.

Hlízy do suchého a chladného místa, třeba jako brambory. Na jaře do květináčů aspoň o pět cm. po obvodu širších.

Letos mi popraskaly všechny keramické, dost velké a drahé. Přežil jeden umělý, černý, kterému se nadělaly boule.

Kamarádka jich má tolik, že aby je nemusela vyhodit, zasadila je ke spokojenosti všech do záhonu na jižní stranu.

Chci z nich něco udělat na jídlo. Ještě nevím co.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.14 01:29
avatar
Dobře, on ho totiž někdo dává do sklepa, jiný ho nechává v pokoji, aby ve skříni nebo pod postelí. Velkých květináčů mám dost, ale jak říkate, jsou drahé - mám také jeden plastový černy, pár keramických a zbytek plastových terakota, ty co nepromrznou. Ano, slyšela jsem že pokud je zmijovcu hodně, tak se dají vysadit i do záhonů. Mam ještě jedno jeho miminko, tak snad přezimuje alespoň jeden... Jídlo? Jako ze zmijovce? *nevi*
Od: stir
Datum: 28.11.14 14:10

Dobrý den. Ve wikipedii píšou, že ve státech kde vychází slunce, tuto rostlinu pěstují jako užitkovou.

Tak povařím, a když mi bude chutnat, přidám třeba do zeleninového, nebo vlašského salátu.

Pochválím se tím, a nabídnu ať ochutná kdo chce. Žížaly to nebudou, jak prý smažila vybraným návštěvám

znamenitá kuchařinka, zlatíčko Helenka Růžičková.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.14 05:23
avatar
Zajímavé! O tom jsem neslyšela ;) až to vyzkoušíte, tak prosím dejte vědět ;)
Od: bruk600*
Datum: 27.11.14 21:56

Odpověděla jste si sama. "kytky pěstuju v hodně vody". Zmijovec máí hlízu a přes sezonu chce hodně zalévat, protože vývoj rostlinyje velmi rychlý a náročný na vodu a živiny. Pokud jste však hodně zalévala i v době útlumu, tak hrozí rostlině-hlíze hniloba a úhyn. To platí i pro fikus, ten sice na zimu nezatahuje, ale přebytek vody ho dokáže zahubit. I když přežil v přebytku vody několik let, neznamený, že zrovna nyní to už neunesl.

doplněno 27.11.14 22:00:

Věnuju se tomu už 25 let a odhaduju, že ze úhynem rostlin v bytě stojí v 80% přelití.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.14 23:13
avatar
Ok, zmijovec ještě zachránim, hliza vypadá hezky. Takže ustrihnout a v květináči schovat. Fíkusek už to asi nedá, ale výhonů má nových a čerstvých dost, tak by možná mohl. Já pěstuji kytky taky kupu let, i moje maminka, je zahradnice, ale zmijovec nikdy nepestovala ;) většina kytek u mě stojí ve vodě a kupodivu to nevydržely jen tyhle dvě :-D tak se pokusím s nima něco vykouzlit.
Datum: 27.11.14 23:54
avatar

Zmijovec má svůj specifický vegetační cyklus.Když vyroste zelený "bramborový" stromek,je ho nutno neustále hodně přihnojovat a zalévat,aby se nakrmila hlíza.Když nať začne žloutnout,tak ukončíme přihnojování a zalévání,až nať odpadne.Je zájem,aby hlíza za rok co nejvíce narostla.Zjara se hlíza zasadí do nové zeminy,nejlépe do kompostu,smíchaného s kravincem,nebo králičím hnojem.-A opět se nechá růst.Po 5 - 7 letech naroste hlíza na 10 - 15 cm a může zjara místo zeleného stromečku začít vyrůstat květ.Je to zážitek pro celou rodinu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.