Jak funguje kvasná zátka?

Od: Datum: 19.11.14 09:34 odpovědí: 3 změna: 19.11.14 10:53
avatar

Dobrý den,
dosud jsem žil v představě, že ve kvasné zátce je díra do které umístím kvasnou trubičku (skleněnou, naplněnou vodou, co bublá), ale co jsem se díval, asi si to myslím špatně.

Chápu správně, že buď použiju "skleněné bubladlo" a obyčejnou zátku nebo kvasnou zátku = stejný efekt?

Jak tedy funguje kvasná zátka?

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.14 09:39
avatar

Kvasná zátka v jakémkoliv provedení je v podstatě jednosměrka, která umožním plynům odcházet z lahve do ovzduší, ale nepustí vzduch (případně bakterie) z ovzduší do lahve. Nalést vyčerpávající vysvětlení na Netu trvalo cca 2 vteřiny.

doplněno 19.11.14 09:56:

Ahy, tak tuhle zátku neznám *nevi*. Ale domnívám se, že po ponoření do horké vody změkne natolik, že stačí mírné zvětšení tlaku v lahvi aby plyn unikl aniž by zátku vyrazil, ale pokud je tlak venku větší než v lahvi, zátka přilne na hrdlo dostatečně těsně, aby nepustila vzduch dovnitř.

doplněno 19.11.14 09:59:

Zjednodušeně bych to přirovnal ke starým cyklistickým ventilkům s gumovou hadičkou (tam jsou ty tlaky samozřejmě značně větší).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 09:46
avatar

bohužel jsme se nepochopili, přidávám obrázek. Jde mi o to jak je zajištěno, že nevystřelí ven a upustí plyn jen jedním směrem.

Od: trtr
Datum: 19.11.14 10:53

Zdravím, je to založeno asi na tzv. "nanoprincipu", čili v zátce jsou de facto malé ventilky. Je to podobné jako i folií na tvrdý sýr-fólie propouští plyn ven, ale nikoliv dovnitř-tzv.polopropustné folie. Snad to takhle stačí.

P.S.: Není nad staré poctivé bubladlo. 4lověk má i optickou a akustickou kontrolu kvašení.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.