Vyhubeni škůdce

Od: Datum: 18.11.14 23:04 odpovědí: 7 změna: 19.11.14 20:51

Zdravím na orchideji se mě objevila puklice tak mě kolega poradil ať listy s puklici mechanicky očistím hadrikem. Všechny parazity jsem odstranil a po týdnů jsem se zhrozil kolik puklic se na orchidejí opět objevilo.Existuje nějaký způsob jak se tohoto šmejda zbavit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bruk600*
Datum: 19.11.14 06:13

Dobrý den, na toho šmejda jsem používal přípravky na bázi organofosfátu (Metation, Karate), ale nevím zda se ještě vyskytují v naší obchodní síti, protože jsou hodně jedovaté. Jinak puklic se mi odčas povedlo zbavit pouhým opětovným otřením listů vatou navlhčenou lihem. Jde to pochopitelně jen u rostlin, které mají hladké a nečlenité listy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 07:02
avatar

I já jsem používala Metation, ale pokaždé se puklice znovu objevily.

Dneska už razím heslo, že rostlinu s puklicemi nemilosrdně vyhodit, i když je třeba sebekrásnější. Ony se totiž ty mrchy časem objeví na všech rostlinách v okolí té napadené. Takže je pořád lepší včas vyhodit jednu, vše kolem dobře umýt, než pak po čase likvidovat všechno zelené v bytě. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 07:31
avatar
Potvora se přisaje a okraje puklice zavoskuje takže se k ní jedy nedostanou. Při malém počtu se dá zkusit je otřít lihem a stříknout třeba mospilanem a po pár dnech znova kvůli čerstvě vylíhnutým potvorám ale většinou jde o marný boj.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: bruk600*
Datum: 19.11.14 09:57

Právě organofosgáty mají tu vlastnost, že se jed dostane do rostliny a vše co si "cucne" zahyne. Proto puklicím nepomůže ta vosková krusta, ale musí se to však postříkat opakovaně, kvůli novým generacím. Je taky pravdou, že svilušky jsou už proti těmto přípravkům dost odolné, ale ty jsme tu zrovna neřešili.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 19.11.14 09:16

Na malé škodlivé potvory na fikusu benjamin (malé zašpičatělé listky) dobře zafungovaly tyčinky Substral napíchané do květináčů. Než se to použije na víc květináčích, chce to vyzkoušet na jedné rostlince, jestli jí to neuškodí. Funguje to i proti mšicím na pelargoniích. Co by to udělalo na orchidejích, netuším. Pokud je některá již napadená tak, že hyne, je snad možné ji těmito tyčinkami zkusit zachránit.

Ty malé potvory pod listy a v paždí listů se dají jednu po druhé trpělivé rozmačkat, ale zase se objevují nové a tak ty insekticidní tyčinky jsou dobrý doplněk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 10:32

Pod voskovými štítky se nalíhnou nové, okem neviditelné potvůrky, které se následně rozlézají po rostlině a žádným otíráním nejste schopen se jich zbavit. Použijte Mospilan a postřik po 10 dnech zopakujte - zasáhnete tak momentálně aktivní i budoucí nalíhnuté puklice. Osobně vyzkoušeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.14 20:51
avatar

Letos v létě se velká rodina puklic objevila na bonsaji co jsem dostala k vánoců.Najednou jich na té malé bonsaji bylo tak moc ,že jsem ji s těžkým srdcem vyhodila i s miskou.Loni jsem se doufám zbavila puklic na citroníku.Nyní ho kontroluji jestli se na něm neobjeví další.Chudák ten zkusil, stříkala jsem ho směsí oleje ,jaru,lihu a vody.Buď to přežije ,nebo ne.Přežil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.