Jak pokácet 12m vysoké smrky v zahradě u domu

Od: Datum: 12.11.14 22:19 odpovědí: 13 změna: 13.11.14 22:18

S koupí 1/2 dvou domku na zahradě jsou 1/2metru od hranice sousední zahrady a 5m od domu čtyry asi 12metrové smrky.

Obtěžují sousedy a ohrožují při silných větrech můj dům.Mám je jen skrátit nebo pokácet?-Jak aby jsem nepoškodil oplocení a dům.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.11.14 22:24

Google, heslo "rizikové kácení" - strom se řeže po částech.

Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 12.11.14 22:25

Dobrý den, zkrátit už ne - to by vypadalo jako bolavá noha. Musíte si sehnat firmu, která to dělá tak, že jejich pracovník vyleze k vrcholu smrku a bude ho "rozebírat" po částech. Celý strom asi nemá kam padnout. Zdravím!

doplněno 12.11.14 22:35:

Povolení ke kácení je snad potřeba, pokud má strom obvod kmene větší jak 80 cm (měřeno ve výšce 130 cm od země).

Od: uska®
Datum: 12.11.14 22:27

Nyní od 1. listoadu opět musíte mít povolení. U nás na obci je možno si objednat plošinu a úpravu si provést sám a nebo doporučí zkušeného dřevaře. Zeptejte se u vás při podání žádosti.

Datum: 12.11.14 22:31

Tak, jak píše "Ben".

Pokud nemáte žádné zkušenosti s takovými pracemi, pak jedině firma.

Nebudete muset bědovat nad tím, že jste sousedovi zrušil plot.

Mám s tím celkem dobré zkušenosti. Chlapci jsou opatrní a stromy spadnou tam, kam mají.

Ohodnoceno: 1x

Od: qwe*
Datum: 12.11.14 22:35

Věnujte je jako vánoční strom.

Ohodnoceno: 0x

Od: viky®
Datum: 13.11.14 01:23

Dobrý den "Fonek". Nevím, kde máte koupení dům, ale poradím, jak jsme tuto záležitost vyřešili u nás. 12 metrů vysoký smrk, není žádný problém pro člověka, který dělá s pilou v lese, nebo dělal. Nemáte někde kolem lesy? Určitě ve vesnicích kolem lesa, jsou muži, co dělají v lese na kácení stromů. Nejlepší je zeptat se v obchodě ve vesnici, kdo dělá s pilou a vysvětlit co potřebujete. Většinou muži, co dělali v lese a jsou nyní bez práce, tak v obchodě je znají a poradí. Potřebujete k tomu jen žebřík, a nějaké pevné lano, pilu si pracovník donese svojí. Stromy nejen pokácí, ale i očistí a nařeže na špalky. Z vlastní zkušenosti. Viky

Datum: 13.11.14 10:25

firma na rizikové kácení je extrémně drahá. Zkuste se zeptat hasičů, u nás kácí i mnohem větší stromy a hodně laciněji než firma rizikového kácení. Povolení nepotřebujete

doplněno 13.11.14 13:41:

taky budeme kácet-- jehličnankolem 30 m vysoký, průměr cca 30 cm. Na úřadě mám ověřeno, že není třeba povolení (pouze u průměru kmene nad 80 cm ve výšce 130cm jak uvádí výše poradce ben)

doplněno 13.11.14 13:44:

oprava --- vlastně obvod nad 80 cm, nikoli průměr *bzum*

doplněno 13.11.14 18:12:

tady je pěkný článek Opět se mění podmínky pro kácení stromů od 1. 11. 2014

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.11.14 10:40

S tím povolením opatrně. Od 1.11. je na jiné než ovocné stromy opět potřeba (jako obvykle je to složitější než na 1 větu). Viz. příspěvky @ben a @uska výše...

Datum: 13.11.14 18:22

Třicet metrů vysokej strom a v metru třiceti má menší obvod než 80 cm? Opravdu? Tady mě měco hodně nehraje.

Datum: 13.11.14 18:53

spletl mě hasič, který byl rozměry poměřovat. Obvod je 74 cm ve výšce 130 cm, průměr odhadoval 25 - 30 cm, výšku přesně nevěděli, říkali tak 25 - 30m. Problém je, že nám strom roste velmi rychle nahoru (nemá světlo, je zastíněný), má velmi úzký kmen a ve větru se hodně ohýbá. Proto budeme kácet

doplněno 13.11.14 19:12:

tak se nestrefil :-D hlavně, že sedí těch 74 cm v obvodu a nemusím nic vyřizovat. Taky nemám ráda oficiální papírovačky ;) Smrk je o dost vyšší než dům, úzká tyčka rostlá nahoru zastíněna většími jehličnany

doplněno 13.11.14 19:15:

mi vychází průměr cca 23,5 cm při obvodu 74 cm...dost blízko k 25cm

Datum: 13.11.14 19:05

No, průměr si mohl snadno spočítat, když zná obvod. A už těmi 25 centimetry přestřelil...a jestli stejně dobře odhadoval výšku, tak bych to viděl úplně jinak. Bude prostě nižší. Ale to je jedno, pokud je nebezpečí pádu na dům, není o čem diskutovat. Pilu nabrousit a hotovo.

Já porážel dva smrky, taky blízko domu, výška necelých 25 metrů a na pařezu měly obvod skoro 220 cm. Problém byl, že jsem v Krkonošským národním parku a tak mě starosta nic nepovolil, ani nemůže a musel jsem na park. Trvalo to půl roku, dopisy s modrým pruhem chodily jeden za druhým a nakonec povoleno.

Datum: 13.11.14 20:12

Objednat plošinu šikovného maníka a kousek po kousku sundávat u nás je plošina 600 Kč za hodinu a to se udělá práce

Datum: 13.11.14 22:18

Před 2 lety jsme měli stejný problém a vyřešili jsme to následovně: Povolení od starosty obce, 2 místní hasiči, 4.000,-Kč, a asi 2 hodiny práce. Chlapci přišli, jeden odspodu ořezával větve a pomocí tzv. "stupaček" postupoval nahoru. Pak shora odřezával kmen po cca 2 metrech a pomocí lana strhávali uříznuté kusy na určené místo. Ještě nám dřevo nařezali na špalky a nabídli zlikvidovat ořezané větve. Žádná plošina, stoprocentní spokojenost a rychlé a bezproblémové řešení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.