Chryzantény - jak přezimovat?

Od: Datum: 05.11.14 17:08 odpovědí: 9 změna: 06.11.14 14:45
avatar

Koncem října a začátkem listopadu se hodně dávaji na hřbitov chryzantény v květináčích. Taky je každým tokem kupují a dávám na hrob. Zajímá mne ale jestli se ty chryzantény dají nějak přezimovat a uchovat na příští rok. V minulých létech jsem je ještě před zmrznutím přinesl domů, ostříhal a občal zalil. Z toho přes zimu začaly vyrůstat nové měkké zelené větvičky a vypadalo to, že by z toho snad něco mohlo být. Pak to ale najednou začalo vadnout a zahnívat a nakonec z toho nic nebylo. Zajímá mne jestli se to dá mějak přes zimu uchovat, tak aby z toho vyrostla nová květina a nebo nějak zasadit na zahradu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.14 17:12
avatar

My je každoročně vyryjem a strčíme do sklepa. Vždy přežily

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 18:21
avatar

Vlazy,dělám to jako vy,akorát ji mám v chladu a temnu,občas zaleji .Na jaře přesadím a zkrátím ty slabé výhonky .To suché vystříhám.Zatím přežívá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 22:50
avatar

Zkoušel jsem ji mít i v temnu ve sklepě, ale ani tak z toho nic nebylo. A co ty odkvetlé větvičky s květy, to před uskladněním na zimu zkracuješ (odstřiháváš)? A co kdybych ji vyndal z květináče a zasadil do země v zahradě, vyrostlo by z toho na jaře něco a nezmrzlo by to v zimě když bude mráz a zasype to sníh?

doplněno 05.11.14 23:34:

Nyní jsem našel na na http://prima-receptar.cz/chryzantemy-listopadky informaci, že by se rostlina (chryzanténa) v květináči měla na zimu umístít do světlé místnosti.

"Jak přezimovat kupované chryzantémy

Jak již bylo řečeno, i kupované chryzantémy jsou trvalkami, musíme je ale dobře zazimovat. Máme dvě možnosti. Buď rostlinu v květináči umístíme do světlé vzdušné místnosti s dostatkem světla a omezíme zálivku. Ideální teplota je kolem 5ti °C. Nebo ji ostříhanou na 10 cm zasadíme do záhonu zakryjeme chvojím.

Začátkem jara (ideální je březen) přemístíme rostlinu do teploty okolo 15ti °C a začneme rostliny pravidelně zalévat. Když se rostlina vzpamatuje ze zimního stresu, můžeme ji přesadit nebo přihnojit."

Teď jsem z toho trochu zmatený, protože někdo radi ji mít v temtu a někdo na světle. Já jsem v minulosti zkoušel už obojí, ale vždy neúspěšně.

Datum: 06.11.14 08:32

Zdravím,

já již několikátý rok chryzantény na podzim vyryji ze záhonu, dám do květináčů. To abych měla z okna na ně pěkný pohled. Po odkvětu nebo zmrznutí ostříhám a umístím do tmavého sklepa. Zalévám opravu mírně, jen aby neuschly. Na jaře, většinou v dubnu, vytáhnu ze sklepa a nechám na světle otužovat. Když začnou růst tmavě zelené a pevné listy, zasadím na záhon. Sázím na větší vzdálenost od sebe, rostlina je pak pěkně kulatá - jedná se o drobnokvěté chryzantény. Moje maminka pěstovala velkokvěté, kořen na podzim dala do květináče do sklepa, na jaře vyndala na světlo, nechala trochu povyrůst, odlomila stonky a ty zasadila na záhon. Boční pupeny vyštipovala, jeden květ byl potom krásně velký.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.14 10:05
avatar

Mne ale jde o chryzantény které se prodávají v říjnu v květináčích a které se mj. hodně dávají (i s květináčem) na hroby na svátky zemřelých.

Také mám jednu chryzanténu zasazenou venku na zahradě. Ta je už tam několík let a nikdy ji na zimu nevyrývám. Pouze před zimou ji po odkvetnutí nebo před mrazy ostříhám a přikryji trochou slámy. Na jaře po odkryti začnou z toho pomalu vyrůstat nové listy a do asi poloviny října z toho jsou nové vysoké kvetoucí chryzantény.

Datum: 06.11.14 10:39

Ano, píši o chryzanténách, které se prodávají v květináčích a dávají ted na hroby. Prodávají se vlastně po celý rok. Původně jsem si je také koupila a již několikátý rok je mám. Drobnokvěté nevymrzající na záhonku celý ro k mám také.. Ovšem ty jsou vyšší a nerostou do kulata.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.14 11:54
avatar

1jana: Příliš jsem nepochopil jestli píšeš o chryzanténách v květináčích nebo bez. Psala jsi, že "již několikátý rok chryzantény na podzim vyryji ze záhonu," a nyní zase píšeš, že "píši o chryzanténách, které se prodávají v květináčích a dávají ted na hroby".

Datum: 06.11.14 13:48

Mrzí mne, že to píši tak nesrozumitelně. Pokusím se vysvětlit - kdybych je měla celý rok jen v květináči, přes léto zemina v květináči rychle vysychá. Občas nemá kdo zalít, mám je na chalupě. V záhonu se vlkost déle udrží a jak začnou nakvétat, vyryji, dám do květináče a přenesu na dvorek. Obvykle již není takové teplo a vydrží i týden bez zalití.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.14 14:45
avatar

1jana: Děkují za vysvětlení.

Ty chryzantény v květináči po přinesení ze hřbitova až už odkvetou nebo před mrazy by se možná daly vyndat z toho květináče a zasadit ostříhané na zahradě. Takto by snad mohly na zahradě přezimovat přikryté např. slámou a na jaře by z toho snad mohlo něco začít pomalu vyrůstat. Případně by se tomu mohlo i něčím přihnojít.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.