Fialové houby

Od: Datum: 24.10.14 21:11 odpovědí: 11 změna: 31.10.14 20:56
avatar

Které fialové houby jsou nejedlé, nebo jedovaté?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.14 23:00
avatar

Pavučinec kozlí - nejedlý (odporná chuť, zapáchá). Čirůvka fialová - jedovatá za syrova. Baňka velkokališná (vzácná) - za syrova silně jedovatá. Třeba někdo přidá další...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.14 07:15
avatar

http://www.houbareni.cz/houby.php Najeď kurzorem na název.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.14 07:15
avatar

Vezmu to z druhé strany. Barva je u mnoha hub podstatná,nikdy ale není jediným znakem, podle kterého se houba určuje. Těch znaků je daleko víc.

Sem tedy napíši ty jedlé fialové houby:

1/ Čirůvka fialová - je opravdu jako fialka, roste právě teď, s oblibou ji sbírám

2/ Čirůvka dvoubarvá - roste také nyní, má fialovou spíš jen nožku, je vynikající do kyselé smetanové omáčky

3/ Lakovka ametystová - jedlá, často o ni v lese"zakopnu", ale ke sběru mě neláká

4/ Pavučinec fialový - jedlý, také jsem ho dosud nikdy nesebrala, i když byla o jedlé houby nouze. Vím, že jedlý je, ale nějak se mi ekluje.

5/ Pavučinec různý -má do fialova jen lupeny- ten jsem už sebrala, snědla a jsem tu.

Opravdu nejedlá fialová houba je: PAVUČINEC ZÁŘIVĚ FIALOVÝ. Je ale poměrně vzácný, vyžaduje ochranu. Svou zářivě fialovou barvou ke sběru neláká ani houbařské neználky.

I v zimě se dá houbařit a úspěšně. Přes zimu si prohlédněte různé atlasy a zaměřte se i na ostatní znaky hub, než jenom barvu.

Vzpomínka: Letos na Sázavě mnoho hub nebylo.Manžel vyrazil z lesa s vítězným pokřikem a nádherným hřibem v ruce. I já na dálku zajásala, pak se mi cosi nelíbilo. Červenavá síťka po třeni, namodralý nákroj. A po ochutnání celá ta krása letěla do roští - byl to HŘIB KŘÍŠŤ! Proto se naučte hodnotit houby i podle jiných aspektů, než podle barvy. Hodně z těch fialových je právě dobrých. A některé ty krásně hnědé jsou nejedlé! *blee*Jaga.

Pro zajímavost -letos byl velice úspěšný a bohatý houbařský rok. Podle toho prý bylo daleko víc otrav houbami, než v jiných letech. Za plus považuji, že žádná z nich nebyĺa, naštěstí, smrtelná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.14 15:53
avatar

Díky všem za rady. Babičkojagičko, snažím se určovat i další znaky, nějak se však nedaří. Připadá mi, že příroda si občas dělá co chce a na nic se nedá spolehnout. Mé houby nejsou ani tmavě fialové, ani růžovofialové, jsou pastelové - lila - něžná barva, jakou jsem v žádném atlase neviděla. Nohy vrostlé do kypré zeminy, koukaly jen nahloučené klobouky, některé asi 12 cm široké. Téměř jsem si byla jistá, ale pak jsem objevila pavučince, které zase nebyly v atlase ch, které jsem prohlížela a byla jsem vedle. Houby mají často jinou barvu, třeň, velikost odpovídající i jiným houbám... Houbař znalec se diví, laik tápe. Lakovku ametystovou i obecnou už sbírám a dávám pro oživení do nakládaných hub. Objevila jsem i lišku hnědou. Ráda bych poznala šťavnatky, čirůvky a holubinky, ale asi je to nad mé síly. Našla jsem dvě sytě fialové, až křiklavě fialové houby, vypadaly jako čirůvky, ty jsem snědla a pak jsem objevila teprve ty pavučince a vyděsila se. Pavučinu neměly, přežila jsem, ale co to bylo netuším... Ani si nejsem jistá, zda jsem objevila už všechny houby, se kterými se moje houby dají splést. Už řadu let nosím z lesa tzv. studijní materiál, který stejně vždy putuje do popelnice, protože si nikdy nejsem jistá! Co je jen našedlých, nebo narůžovělých hub, které na obrázcích vypadají stejně. A lupeny pro mne taky vypadají stejně, jak jsou vysoké - záleží snad i jak je houba velká? Asi mi není souzeno se v nich vyznat. Ale houbařka jsem vášnivá, celý život jsem však sbírala jen ty "jasné" houby," prašivky" mne lákají až na stará kolena. A ke kříšti, síťku má i koloděj a taky modrá. Řekla bych, že u kříště je důležitá ta světlá barva klobouku. Nicméně, celý život směle sbírám všechny houby "bez sukýnky" a není to tak dlouho, co jsem zjistila, že i mezi nimi je pár nejedlých, ba i jedovatých. Bohužel, to v mých papírových atlasech nepíší. Díky za hezké povídání i cenné rady. Vypadá to,k že by to měly být čirůvky. Pokud se dlozuho neozvu, tak nebyly...

Datum: 26.10.14 15:38
avatar

Dobrý den, Bleško, dnes jsem vyrazila na houby.Mimo pěkného úlovku jsem našla i houbu, která mi připomněla Váš dotaz. Ano, je fialová,ne moc,spíš taková lila, s řidšími lupeny. Voní docela nepříjemně. Tady jsem Vám ji vyfotila, domnívám se, že by mohlo jít o helmovku ředkvičkovou. Je jedovatá,má prý opojné účinky. Tak to už máte další fialovou houbu, která se nejí.Tady je:

doplněno 26.10.14 15:43:

Když to znovu procházím, uvažuji, že by to mohla být i helmovka narůžovělá, rovněž jedovatá. Ale nevím,na fotce to není vidět, ale odstín je spíš do fialova.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.10.14 20:44
avatar

Díky! To je fakt náhodička, tyhle v2 jsem přinesla totiž taky, ale nenašla jsem v atlase nic podobného, tak jsem je nakonec vyhodila. Ale pořád mi to vrtalo hlavou, co to bylo za houby. Ano, lehce fialková. Hned jdu hledat helmovky na internet. Zatím jsem ty naložené "čirůvky" nepozřela, musí se uležet. Tak si ještě nějaký čas požiju... Blešík.

Datum: 30.10.14 18:42
avatar

Řekla bych, že to je ta helmovka ředkvičková, ale nenapadlo by mne ji hledat mezi helmovkami, zdála se mi větší. Ale asi jsou i větší.

Datum: 30.10.14 11:17
avatar

Takováhle to byla?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.10.14 18:09
avatar

No, já zase nevím... Byla celá stejně křiklavě fialová, klobouk trochu nepravidelně pokroucený a hladký, bez světlejších skvrnek a i nohu měla fialovou, myslím. Rostla v smrkovém lese, nevím, co za stromy tam ještě rostlo, ale nebylo to na kraji lesa, ani v trávě, přímo v jehličí.

Datum: 31.10.14 13:07
avatar

Ptala jsem se na to mykologa Ing. Svobody a říkal, že kromě té čirůvky fialové a lakovky ametystové jsou úplně celé fialové (tzn. třen, klobouk, lupeny) i některé pavučince, je jich více: http://www.houbareni.cz/houby.php#P a někdy je také celá fialová helmovka ředkvičková.

doplněno 31.10.14 14:01:

Například tenhle pavučinec zářivě fialový je úžasný http://www.houbareni.cz/houba.php?id=655

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.14 20:56
avatar

Ty jsem zkoukla, ale mají pavučinu, už jen proto bych je neslupla. Ty dvě křiklavě fialové, co jsem snědla měly podobnou barvu, ještě trochu výraznější, zcela hgladký povrch a tvarem připomínaly pavučinec hnědočervený.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.