Likviduje nám soused stromy?

Od: Datum: 19.10.14 21:45 odpovědí: 7 změna: 26.10.14 22:24

Kousek od sousedova plotu máme palmety jabloní. V posledním roce začaly chřadnout, až jsme je museli pokácet. Na řezu bylo dřevo uprostřed tmavě oranžové a zapáchalo hnilobou. Myslím si, že nám je zlikvidoval soused nějakou látkou litím ke kořenům. Už dříve jsme měli spory kvůli větvím. Ráda bych věděla, jestli je moje domněnka správná, už jsme káceli i jiné, kolikrát nemocné stromy, ale žádné dřevo takto nevypadalo. Obávám se, že pokud mu to projde, může přitvrdit. Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 20.10.14 11:46
avatar

Dobrý den, pokud se takto stalo rychle a bez předchozích viditelných změn na stromech, tak může být Vaše teorie správná. Zvláště, když se jedná pouze o stromy v blízkosti plotu a soused už dříve prudil. Otázkou je, jestli by vstoupil na Váš pozemek nebo jak by tam tu látku dopravil.

Důkaz nemáte, tak je to jen spekulace a hlavně špatné sousedské vztahy. A když už nebudou stromy u plotu, tak by nemusel soused přitvrzovat - nebude mít důvod (pokud si ty vztahy takto "neobohacujete" vzájemně). Takže, stromy jsou "v háji" a prokázání něčeho bude obtížné. Zdravím!

doplněno 20.10.14 12:15:

Rozbor dřeva nebo půdy by se asi udělat mohl, ale bude to zřejmě drahé. A pak už zbývá jen maličkost - dokázat, že to udělal soused (to by se musel pod tíhou důkazů přiznat a to se moc očekávat nedá).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: atj®
Datum: 20.10.14 12:06
avatar

Co takhle udělat nějaký rozbor dřeva, půdy u odborníků?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.14 12:16
avatar

Obrátila bych se na rostlinolékaře, vyhledejte na internetu, budete mít jistotu, i kdybyste nic jiného dalšího nepodnikli. Špatné sousedské vztahy dovedou otrávit, obvykle je na vině mdlý rozum, k němuž se často druží závist a zášť, obvykle podložená pouhými bludy. Bují obzvkláště ve čtvrtích obydlených starousedlíky (dejme tomu poválečné období), mladší, modernější čtvrti obývají lidé rozumnější . Mám to ověřeno, žiji na maloměstě dlouhá desetiletí, takže si dovolím doporučit jakýkoliv náznak možných sporů řešit pokud možno po dobrém. Ale ani tak není dobrý (uspokojivý) výsledek zaručen. Lidská tupost je nekonečná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radush*
Datum: 20.10.14 17:18

Palmety nasadil původní majitel bohužel kousek od plotu. Zahradu máme asi 12let, pečlivě větve stříháme, ale stále jim vadí. Také jim vadí vysoké tůje, že vrhají stín, i když jsou ve větší vzdálenosti od plotu. Zahrádky jsou oploceny jen nízkým plotem, oni jsou tam jako důchodci stále, není žádný problém když tam nejsme, vejít na náš pozemek. Fakt mám strach, že pokud mu to teď prošlo, začne nåm zalívat tůje.

Datum: 20.10.14 17:35
avatar

Pokud je to jen trochu možné, umístil bych tam kameru, třeba jenom atrapu. A postaral bych se, aby o ní soused věděl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.14 22:51
avatar

Je pravda, že stín dokáže otrávit, hodně záleží na konkrétní orientaci ke světovým stranám, tj. zda stín je třeba jen po ránu, nebo většinu dne, ve vztahu co kdo pěstuje a jak na zahradě pobývá. Není možné nebrat ohled na druhého, když zahrádky jsou nalepené na sebe. Tůje se dají zkrátit, to není žádný problém. Takže, nejlepší je zkusit domluvu, vyjasnit si, co komu vadí a najít rozumný kompromis, každý by měl v něčem ustoupit. Zkuste to, i když se (s velkou pravděpodobností, důkaz nemáte) zachovali ohavně, ale zřejmě budete vedle sebe "hospodařit" ještě dlouho, tak to stojí za to. Jestli vůbec bude "dohadování" možné, tak si gratulujte... přes soud je to mnohem náročnější (finančně i na nervy). Btw, možná je to hloupý nápad, ale co kdybyste se jich zeptali, jako zkušenějších zahrádkářů, za by Vám nepomohli odhalit příčinu úhynu Vašich jabloní? Třeba by se chytli za nos... držím palce, aby se podařila dohoda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: atj®
Datum: 26.10.14 22:24
avatar

Mluvím za sebe - Dohodou to mělo začít prvně. Pokud už máte podezření, že jsou to udělali a jsou schopni takových věcí, nebral bych ohledy. Staříci tu jistě dlouho nebudou

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.