Spadane sousedovo listi

Od: Datum: 18.10.14 12:43 odpovědí: 7 změna: 22.10.14 14:45

Dobrý den.Slyšela jsem že podle nového zakona nemužu házet hromadu ořehového listí sousedovi zpět.Tak by mě zajímalo co mám s tím listím dělat když ho nemam kam dát.Děkuji předem za odpověd.Nashledanou Eva.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.10.14 12:53

kompostuje se špatně, ale jde to. Ve spoustě obcí/měst funguje svoz bio odpadu popř speciální kontejnery. V každém případě sběrný dvůr pomůže, ale musíte to tam odvézt. Je to prostě daň za to, že si naopak zase můžete posbírat ořechy z vaší části zahrady.

Domluva se sousedem, že mu budete ořechy házet zpět vč listí není možná?

Ohodnoceno: 0x

Od: evarykrova
Datum: 18.10.14 13:20

Bohužel nemám kompost mám jen malou zahrádku kde mam jen thuje.Tak to je síla protože skoro polovina větví je nad mou zahrádkou a já to mám ještě odvážet ono stačí že to musím shrabat kdyby šlo o dobrého souseda tak to beru ale toho souseda nemá nikdo v ulici rad nic se mu nelíbí každého chodí jen udávat pro vyložené blbosti no bývalý estébák je to síla mít takového souseda.Ořechy mu házím taky zpet mě dává dcera tu trochu co potřebuji.Nevím co dělat když to tak vemu to jsou nejméně čtyři narvané pytle sběrný dvur mám skoro kilometr a to to mám vozit na kole na řídítkách?Jsem bohužel sama manžel mi zemřel a mě je 61let a zdravotně na tom nejsem tak dobře.Děkuji.Nashledanou Eva.

Od: ben®
Datum: 18.10.14 13:23

Dobrý den, neznám Vaši situaci, ale u nás jezdí ulicí snad 2x týdně zametací vůz od města.

Běžně se tu dělá, že se mu připraví ke krajnici hromádky listí a on to "vcucne". Tak i to je možnost. Zdravím!

Datum: 18.10.14 13:48
nový občanský zákoník říká:
Omezení vlastnického práva
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
§ 1016
(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.
(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.
(3) Části jiných rostlin přesahující na sousední pozemek může soused odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení.
§ 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.
Pokud si bude chtít ořechy posbírat, napřed ať pohrabe a odnese listí. Jinak - na ořechy máte právo Vy.
vyzvěte souseda, aby si přišel listí posbírat. dále ho požádejte, aby strom ořezal, aby nepadalo listí na váš pozemek. pokud tak neučiní do určené doby, oznamte mu, že větve stromu necháte ořezat odbornou firmou na jeho náklady.
A připravte se na boj...
Ohodnoceno: 5x

Datum: 19.10.14 10:09

Požádat místního nemakačenka, neb bojovníka proti komoušům, za mrzký peníz vhodně ořezat v rovině plotu naházet zpět k sousedovi, ale až od 1 listopadu. Nehádat se, nerozčilovat, popřát sousedovi dobrou úrodu, poněvadž občasný prořez stromům prospívá, případně jen pokrčit rameny

Datum: 22.10.14 08:30

Je to velmi těžké, když se nedá se sousedem, i jinými lidmi dohodnout. Řešení je několik, byly zde již zmíněny. Pokud vám odvážejí komunální odpad, jeden den v týdnu berou i rostlinný odpad, ale to jen v některých obcích. Je dobré to odvézt na sběrný dvůr. Zkuste poprosit někoho z ulice, kdo má auto, případně se přímo zeptat souseda. Ptali jste se už? Jakou Vám dal odpověď. Kdyby nic nepomohlo, nedalo se, vykopejte (dejte si vykopat) jámu, do které budete to listí házet, plus jiný rostlinný odpad. Trávník asi také sekáte. Nemusíte to využívat jako kompost, jen se tak jednoduše zbavíte takového odpadu. Každý rok, na podzim jámu obnovíte a její obsah do dalšího podzimu klesne.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.10.14 14:45

Soused by měl listí ze svého stromu z vaší zahrady odklidit sám. Pokud ho k tomu vyzvete a on nereaguje, nevidím problém, když listí pohrabete sama a přemístíte ho na jeho zahradu. Je to jeho listí z jeho stromu a musí se o ně jako vlastník stromu postarat. Pokud by to sousedovi vadilo, vyzvěte ho, aby strom upravil tak, aby listí na váš pozemek nepadalo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.