Jak uskladnujete cibuli?

Od: Datum: 26.09.14 06:59 odpovědí: 9 změna: 10.10.14 17:09

Prosím o radu a vaše zkušenosti...cibuli mám zakoupenou a i svou ze zahrádky.Vždycky mi vydržela až do května,uskladněná v dřevěných liskách od ovoce.V loni poprvé se začala kazit už brzo po uskladnění.Sklep máme v zemi,je tam vyhovujíci teplota, uskladnujeme tam i brambory na zimu a ted jsem se dočetla že cibule a brambory a jablíčka nemají být pospolu.Ale si nemyslím že každý má v domku sklep na každou plodinu zvlášt.Jak uskladnujete vy aby ta úroda aspon pár měsícu přežila?Díky za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.09.14 08:19

Cibule potřebuje chladné, a suché, vzdušné místo - nevím, jestli ten sklep není příliš vlhký, v tom bych asi viděla ten problém.

Ohodnoceno: 3x

Od: mija*
Datum: 26.09.14 10:31

Dobrá rada,poslední dobou se nám zdá opravdu vlhčí i když okynko je otevřené pořad, možná je to opravdu tím.Tak ale ted jak na tu vlhkost, když poslední roky dost prší a to vlhko se vtahuje i do sklípku.

Od: ben®
Datum: 26.09.14 11:11

Dobrý den, já jsem pro uskladnění cibule volil suchou a v zimě chladnou půdu. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.09.14 15:26

Cibule je bohužel rok od roku méně kvalitní a nevyplatí se ji skladovat, pokud nemáte kvalitní sklep, jako na vsi. Polovinu ji vyhodíte. Proto je lepší kupovat cibuli postupně.

Ohodnoceno: 2x

Od: mija*
Datum: 27.09.14 16:06

Sklep máme, na vsi taky bydlime...kvalita se určitě zhoršila to máte pravdu.

Datum: 27.09.14 18:08
Dělali jsme to jako vy, jen ten sklep byl v domě, suchý a v zimě cca 10-15C. Brambory byly ve venkovním vlhkém sklepu.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.09.14 21:26

Naše cibule i česnek zatím visí pod střechou na náspech, brzy se bude stěhovat na trám na sýpku. Natě neořezávám, česnek věnce a cibule do svazků, vydrží bez problémů než ji sníme.

doplněno 27.09.14 21:27:

Domů do paneláku si vozím po trošce, tam nevydrží snad ani týden.

Od: host
Datum: 28.09.14 11:07

Když na cibuli při sklizni necháte ještě kusek suché natě, můžete ji svázat do úhledného copu a zavěsit jej, aby k ní mohl vzduch. Pokud nemáte cibuli s natí, dala se zavěsit do plastových sítěk, ve kterých se v minulém století prodávaly pomeranče, nebo do podobného síťovéo obalu.

Pokud je v lísce, tak je dobré aby do ní mohl proudit i ze spodu vzduch, neměla by ležet přímo na zemi a s cibulemi občas zahrkat a pohnout s nimi, aby se pootočily. Sklep větraný, nebo na půdě, kam nemohou myši.

Datum: 10.10.14 17:09

Letos je opět velmi vlhký a to ovlivňuje i kvalitu cibule. Musí se sbírat v suchém čase a nechat i dostatečně vyschnout. Naše babičky ji dlouhodobě uskladňovali v suchých komorách nebo na půdě v seně. V síťových pytlích vydrží, pokud je ve vhodných podmínkách. Měla by být zavěšena v prostoru, kde je sucho a místy průvan, aby se stále sušila. Naskládaná na sobě bude rychleji hnít. Stačí, když tam bude jedna poškozena, nebo hlouběji oříznuta nať.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.