Jak si poradit s tujemi

Od: Datum: 19.09.14 21:16 odpovědí: 9 změna: 14.10.14 20:43

Dobry vecer soused nam pred okna a podel cele strany domu na svou zahradu asi 60 cm od nasi zdi zasadil tuje ktere uz jsou vysoke asi 2 metry a brani pruchodu slunce na nasi zed ktera vlhne a do domu se nam jedinym oknem zakrytym tujemi nedostane slunko.kdyz ho jdem navstivit neotevre na obci jsme zatim nebyli. Poradte prosim jak daleko muzou byt kere od zdi zasazeny jestli vubec muzou Dekuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.14 21:25

§1017 NOZ

(1)

Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

(2)

Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.

doplněno 19.09.14 22:08:

@mopet: Myslím, že takhle by si tazatel dokázal poradit rovněž.

!Pravidlo Z7

doplněno 19.09.14 22:10:

Je zakázáno - poskytovat návod k páchání trestných činů nebo nečestnému (podvodnému) jednání a také nelegálního šíření softwaru, autorských děl atd.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.09.14 21:54

Stačí trocha Roundapu pěkně do postřikovače a večer to obejít. "Sousede těm vašim thujim se u té naší zdi nějak nedaří. Celé vám seschly"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.14 11:08

jak slune je vysoko,tak ho tam má dost,ale ničit Tůje já bych vám dala ,třeba nechce,abyjste na něho koukali.Buťe rádi,máte zadara plot...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kytko
Datum: 14.10.14 14:28

Hmmm diky za takovy plot my museli vsechny zdi vevnitr natirat izotrinem proti vlhkosti abysme to mohli vubec udelat obytne oni ty tuje porad zalivaji a vsechna voda nam jde do domku a vlhnou zdi a siky jejich 2.5 metrove vysce na zed vubec nezasviti slunko.Takze jeste mi chvili rikejte ze byste nam dala nicit tuje jde to i jinak ze to odklidi sami sousedi na popud uradu.A kuchynske okno je jedine kterym jde k nam do domku slunce a vede k nim na zahradu kde se nic nedeje jo driv v tom domku bydleli hosi a koukali k sousedum na divky co se koupali v bazenu to bych pochopila nasadit tam tuje ale tak strasne blizko? vzdyt ty vetve nam ted lezou do kuchynskeho okna.To se nezlobte to uz je trochu moc blizko nemyslite?

Datum: 24.09.14 22:20
avatar

Zasadit tůje 60 cm ode zdi domu je opravdu příliš blízko, nemluvě o stínu do oken a o tom, že jistě ještě dost vyrostou. Zkoušejte se se sousedem ještě znovu domluvit, možná by stačilo, kdyby ty tůje přistřihl v určité výšce, aby Vám nevadily. Když domluva není možná, zkuste se nejdříve obrátit na obec, a když ani to ne, tak pak zbývá jedině soud, což stojí čas a peníze, ale je to vlastně poslední možnost, jak si s bezohledným sousedem poradit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kytko
Datum: 14.10.14 14:31

Dobry den byli jsme z manzelem u nich asi trikrat zazvonit cekali jsme asi ctvrt hodky a nikdy nikdo neotevrel a bylo videt ze se hybou zaclony ze nekdo doma byl i sem klepala na okno a nic.Jo napisu zadost na obec a uvidime.

Datum: 14.10.14 20:43
avatar

Myslím, že od souseda se ničeho nedočkáte, napište na tu obec a uvidíte dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rostlinkycz*
Datum: 10.10.14 17:14

Bez ohledu na zákoníky, v první řadě, byste se měli se sousedem promluvit. Nejlépe již v době, kdy jejich vysazoval. Pokud, tam už ty túje byli, je to opravdu blízko. I v Zz je uvedeno, že sousedů plot, pevný nebo rostlinný by v žádném případě neměl být překážkou pro druhého souseda - laicky napsáno. I když se vysazují podél plotu, měla by tam být dodržovaná hranice min 0,8m. Pokud mu je postříkáte, sousedské vztahy to určitě neposílí. Nejdříve třeba promluvit s ním a pak napsat na místní obecní úřad a tam vám přijde i jemu oficiální stanovisko. Napište všechny nevýhody blízké výsadby jako: nedostatek světla, nadměrná vlhkost, blízkost výsadby k rodinnému domu, poškození izolace, fasády, nepřístupnost v případě rekonstrukce domu, zateplování, nátěru nové fasády, v případě odstraňování stromů v dospělé výšce, porušení domu díky rozsáhlým kořenům, během závlahy také voda může stříkat na dům, vznik plísní, hrozba respiračních nemocí atd. Určitě to takto na úřadě zabere.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kytko
Datum: 14.10.14 14:36

Dobry den dekuji za radu byli jsme nekolikrat u souseda ale nikdo neotevrel i kdyz se hybaly zaclony za doma nekdo byl tak napisu zadost na obec a uvidime je to fakt hruza vlhkost nam vystupuje na stenach a slunko ani nezasviti na venkovni zdi.Tak uvidim co dal.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.