Jak osadit svah?

Od: Datum: 16.09.14 15:01 odpovědí: 12 změna: 22.09.14 08:56
Poradte, dejte tipy, jakym zpusobem osadit nevyuzitou plochu svahu. Podel plotu jsou rybizy, ale ty premistim a rostou tam 3 ovocne stromky. Trava se spatne udrzuje sekackou, chlap mi sece jen rovinu. Mela jsem na mysli kombinaci okrasnych ker
u, trochu travy a stromky zustanou. Diky za nazory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.14 16:25
avatar
Zdravím, ty ovocné stromy budou design trosku kazit, ale pokud vám to zásadně nevadí, tak co třeba dát na svah kamínky a osadit ozdobnou trávou, popřípadě cesty je stromkům "vydlazdit" velkými kameny? Nebo dát na svah mulčovací kůru? Velmi hezké jsou například tyto druhy travin-různé druhy ozdobnice například zebrinus, dále stipa molinia, různé druhy kostřav, různé druhy ostřic například carex evergold, carex variegata, dále moskytka nezna, nebo krásná je i calama grostis acutiflora overdam. Okrasné keře třeba různé druhy bobkovišni, brslenů, cesmín nebo dřínů-je nepřeberné množství druhů těchto keřů v mnoha barevných variantách, dále je krásná chojosie, tavola, janovec, krásné jsou i čilimníky nebo hortenzie ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.14 16:38

já bych dala skalníky jsou nenáročné a pěkné pěkně udrží svah a nemusíte nic sekat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: inesticnivystav
Datum: 16.09.14 16:48

jahody, skalka s bylinkama, okrasná vrba, schody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 16.09.14 17:00

Na jakou je světovou stranu? Pokud na svah jde sluníčko, máte možnost si vysadit vinohrad. Pokud jste hračička, můžete si šikmo svahem udělat cestičku nebo schůdky k nějakému altánku nebo plošince na sezení a kochání se. Pokud vám tam někde teče voda, můžete udělat potůček s vodopádem, atd.

Pokud by se svah trhal a nedržel, je možné na něj nasadit rakytník řešetlákový, má velice zdravé (vit. C) a pěkné oranžové maličké plody, ale je šíleně pichlavý a je to vetřelec, který se prokoření hustou spletí kořenů a nejde dát pryč. Používá se na například na zpevnění břehů. Aby byly plody, musí být dva: samčí a několik samičích rostlin, to vám poradí zahradník.

Skalník je hezký, když byste ho opřeli o stěnu, udělá krásný vějíř s červenými bobulemi, který zdobí i celou zimu. Když má vhodné podmínky, rozroste se a je třeba ho zkracovat a stříhat.

Nebo si na svah můžete vysadit lísku, pokud vám veverky oříšky nesežerou, budete mít "mikuláše", ale chce ji udržovat menší, aby z ní nebyl řídký a rozložitý několi metrů vysoký keř. Nebo můžete zkusit okrasné stromy, například Klokoč zpeřený (najdete na internetu), který má zvláštní tobolky a v nich kuličky, ze kterých se dělají korále, hlavně růženec. Budete moci za dlouhých zimních večerů vyrábět růžence nebo různé korále.

Atd. Hlavně se nenechte zlákat na cizokrajné traviny, nebo zaplevelíte celé okolí a kraj. Stačí i jediná divizna velkokvětá, která jeden rok udělá jen pár listů, druhý rok nádherně ztepilou vysokou rostlinu se žlutými květy a třetí rok se rozplevelí do celého okolí na všechny hromady písku nebo místa, kam dopadnou semínky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.14 21:52
avatar

Páni, tolik typů proč nezahradničit. A že ta divizna je ale teda protivná cizokrajná travina... Promiňte za rýpnutí, ale nedalo mi to. Nic není bez práce, pečené holuby poletovat jsem ještě neviděla. Trochu občasné péče potřebuje každá zahrada a pokud něco sázím, tak musím vědět něco o rostlině a o místě, kam ji chci dát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 16.09.14 22:19

Divizna se opravdu velice šíří a i když ji považujeme za rostlinu v našich krajinách domácí, je rozšířená ve středomoří, střední Evropě ale podle wikipedie i v Asii, a možná i v Africe, méně v Americe... viz wikipedia. Takže není zas až tak domácí. Různé ozdobné traviny a cizokrajné stromy a keře u nás nemají co dělat, mohou zaplevelit celé oblasti, jako například známý případ bolševníku, který se rozšířil z jedné panské zahrady kolem potoků do celého širokého okolí a těžko se s ním bojuje. Ale to odbočuji. Možná byste na svahu mohli udělat skalku, nebo jakoby amfiteátr s řadami sedadel a dole ohniště nebo jeviště. Nebo ve svahu udělat nějaké skluzavky pro děti... nebo..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: malina81
Datum: 16.09.14 22:22
Zapomnela jsem dodat. Orientace primo na sever, bohuzel.
Datum: 16.09.14 22:29

Nezazněla tady velmi důležitá informace. Kam je svah orientován? Tím nemyslím světovou stranu, ale myslím tím z pohledu Vašeho. Díváte se na něj stále, nebo je někde "mimo". Nedomnívám se, že jestliže je v místech, kam se tak často nedostanete, tak je vhodné na něm dělat sklalku. Ta má být v místech, kde buď chodíte, nebo odpočíváte.

To, že je to na sever, není až tak naškodu. Najde se dost rostlin, kterým to vyhovuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.09.14 22:28
avatar

Možná mě vynesete v zubech, ale byla by škoda ´zabít´ tak zajímavý svah respektive porost pločnou výsadbou čehokoliv.

Tak jako dříve se za projev zahradničení a pěkné zahrady považovali výsadby různých druhů jehličnanů (a přetrvává to doteď), dnes se přechází na směsi různých druhů cizokrajných travin případně některých keřů v kačírku. Vznikají tak celkem sterilní výsadby bez dinamiky a nějaké té hodnoty.

Zajímavě vyřešená opora paty svahu, hrubo omítnutá zadní zeď, různorodost druhů v porostu, právě ty ovocné stromy... sama ´vaše příroda´ vám napovídá. Pokračovat ve stejném přírodním duchu. Někdo to nazývá květnatá louka, já bych to nazvala květnatá zahrádka. Základ máte, stačí si jen pohrát a doplnit. A vůbec nevadí, že je to na sever.

Vybrat si druhy tak, aby se prolínaly v době květu i olistění. Brzy kvetoucí druhy rychle zatahují nebo pak jen vegetují, pozdně kvetoucí poději raší. Můžete volit více domácí druhy volné přírody - kopretina, řebříček, chrpa, petrklíče, bramboříky, plicník, sasanky , hvozdíky, mák. Nebo naopak více zahradní známé trvalky pivoňka, rudbekie, echinacea, bergénie, kosatec, plamenka. Na brzké jaro dosadit tulipány, narcisky, bledule aj.

Jen si vzpomeňte jak krásné jsou na jaře porosty sasanky v lese nebo konvalinek, rozkvetlá louka před senosečí. Proč nemít kousek takové přírodní zahrádky doma. Nebude to sice hned, ale o to více výsledek potěší, navíc se bude záhonek proměňovat nejen v průběhu roku, ale i let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: malina81
Datum: 16.09.14 22:38
Misto je to viditelne, pozemek nemame moc velky, asi 400m2. Svah je viditelny z cesty, polnacky. V minulosti jsem tam mela vysazene skalnicky a ruzna kvitka, ale nezvladala jsem to plit. Ted je tam trava. Proto jsem zacala uvazovat nad netkanoua rostliny a znovu to nejak zvelebit, ale uz bez te desne udrzby. Jeste opodal mam skalku a zahon kury.
Datum: 22.09.14 08:56
avatar

A právě ten vtip je v tom, že nic plít nebudete. Tak jak to máte teď zarostlé, jen si to doplníte trvalkami, které jsou konkurenceschopné a zelený porost oživý květy. Vždyť ona i ta pampeliška je pěkná. Zadejte si do googlu ´trvalky ke zplanění´ a najdete množství tipů. A údržba? Na jaře odstranit stařinu a je hotovo.

Taková výsadba je mnohem dynamičtější behěm roku svým vývojem, prolínáním se kvetením a je mnohem živější. Pokud máte vnoučata, můžete jim ukazovat nejrůznější živočichy od motýlů a jejich housenek, včel, pavouků, ptáků a jiných. Nic z toho na svahu s okrasnými travinami a břečťanem nenajdete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rex®
Datum: 21.09.14 13:53

Dobrý den. Vysaďte břečťan. Zakryje zeď domu a zakryje a zpevní svah.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.