Suché vršky terminálu sloupcovitých jabloní

Od: Datum: 19.05.13 17:04 odpovědí: 5 změna: 21.05.13 23:17
avatar

Loni na podzim jsem zasadil plot z tzv. Sloupcovitých jabloní, celkem 13 kusů. Nyní na jaře zjišťuji že asi u deseti stromků jsou suché (asi po zimě zmrzlé) konce teminálního výhonu. Vím, že se u těchto stromků nesmí vršek zastřihávat, aby nedošlo k nežádoucímu rozvětvení vertkálního růstu, ale když je vršek suchý, tak asi stejně dojde k vyrašení dvou vrcholových větví.

Poradil by někdo, kdo má s podobným poškozením zkušenost, jak nyní postupovat? Mám suchý vršek už nyní zastřihnout? A co s tím když vyrazí na špici dva výhony, mám jeden z nich zastřihnout? A kdy se doporučuje jeden z výhonů odstranit, hned po vyrašení vylomením, až v létě zastřižením, nebo až v únoru při klasickém řezu ovocných stomků?

Přikládám foto pro lepší představu.

Děkuji za názory.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.13 17:22
avatar

Na vrcholu při poškození terminální větve samozřejmě vyraší ještě do zimy dva,nebo více výhonů.Ponecháš jeden nejsilnější,ostatní zakrátíš na 1 očko a necháš na plodonosný obrost.Ten náhradní terminál sice bude na kmeni znát,ale strom bude pořád fungovat jako sloup.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.05.13 17:49
avatar

Děkuji za radu milá JABRAKO. A co ten suchý vršek, mám ho zastřihnou už nyní? A ty nežádoucí výhony je potřeba na to 1 očko zakrátit kdy? *nevi*

Děkuji za upřesnění.;)

Datum: 19.05.13 18:54
avatar

Asi bych počkal až na podzim.Tam už se ukáže,kde už je tkáň mrtvá.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.13 19:32

No, já se domnívám, že suché výhony můžete odstřihnout klidně teď. Budete střihat zhruba cca 1cm NAD zeleným výhonem, který chcete ponechat jako hlavní (terminální). Většinou to je ten nejvrchnější, ale v případě, že by byl slabší, nebo nějak poškozený, tak vyberete nejbližší zdravý (silný).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.05.13 23:17

Ustřihněte hned. Zahnívající dřevo nebude určitě stromku prospěšné. Kde střihat. Dole v místě oškování je stromek zahnutý na stranu. Sestřihněte nahoře na pupen, který je nad zahnutím, aby se stromek jako srovnal. Konkurenční výhon, který vyraší jako druhý, odstraňte úplně.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.