Co je to za houbu

Od: Datum: 06.09.14 10:09 odpovědí: 3 změna: 08.09.14 09:47

Se zhora vypadá jako bedla ale černá, nožku má jako kozák a po rozkojení zčervená.Možná že to je ten šiškovec na který už tu je otázka ale ja to on? A je to jedlé?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.09.14 10:21
avatar

Ano, je to šiškovec černý (Strobilomyces strobilaceus). Je tuhý, nejedlý, někdy bývá uváděn jako jedovatý. Je to vzhledem hodně zajímavá houba, nezaměnitelná za jinou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.09.14 15:56
avatar

Ano, šiškovec černý, někde je uváděno šiškovitý. Je to nepěkná houba ponurého vzhledu, rostě hlavně ve smrčinách a ke sběru neláká.Přesto, že je popisována jako jedlá. Je hodně tuhá, nevzhledná,prostě bych si ji do hrnce nedala, i když už jsem ji taky jednou u Sázavy našla.

Ta Vaše je starší plodnice, škoda, že jste nedal obrázek klobouku svrchu.Přemýšlím totiž, že by to mohl být i lošák jelení, rovněž jedlý. Jaga.

doplněno 07.09.14 16:14:

Lošák je takový spíš masitější, má větší otevřený klobouk, šiškovec není tolik masitý, spíš takový "hubený", klobouk bývá polokulovitý, ne tolik rozvinutý, jako u Vás. Na nákroji červenají obě houby. Proto si myslím, že půjde spíš o lošáka. Kéž bych to tak mohla vidět naživo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.09.14 09:47
avatar

@babajaga: Babčo, raději bych zústal u toho šiškovce. Lošáci mají typicky ve spodu krátké ostny, ale na obrázcích jsou patrné masité rourky, což odpovídá šiškovci. S jedlostí je u některých druhů problém, znalci se občas neshodnou, protože různí lidé mohou na některé houby reagovat odlišně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.