Důležitost kamenů v půdě (jejich odstranění)

Od: Datum: 22.08.14 10:36 odpovědí: 7 změna: 23.08.14 06:58

Každý, kdo někdy kopal příkop na nějakou tu trubku nebo kabel ví, že půda je plná kamenů nejrůznějších velikost, od malých až po dost velké. Mě zajímá, jestli tam jsou k něčemu dobré a co by se změnilo, kdyby je někdo všechny odstranil.

Mějme tedy 2 příklady té samé zahrady. V prvním případě se s půdou nic nedělala a obsahuje velké množství malých a velkých kamenů

Ve druhém příkladu máme tu samou zahradu, ale věechny kameny větší než určitý průměr (řekněme 1cm) jsou do určité hloubky (řekněme 30cm nebo 1m) odstraněny, takže máme jen lehce kopatelnou, nabiratelnou, lehce "napěněnou" hlínu. Nebudou tam vzlínat nové kameny? Bude v té půde něco růst? Bud něco, co tam růst nebude? Neodplaví všechnu půdu silnější déšť? Neodfouká jí vítr?

Jestli někoho zajímá, jak odstranit kameny z půdy, tak mě napadají minimálně 2 scénáře: v prvním se kopou základy na dům a vykopaná půda se vyváží na zbylou zahradu, kde se o ni navyšuje její výška, až je tam právě vrstva třeba těch 30cm. Půda se mezi vykopáním ze základů a uložením na zahradu prežene prřes síto, na kterém se odstraní kameny.

Druhý způsob je, že bagr stahne vrchních 30cm/1m půdy, nažene to na nějaké mechanické přesypadlo a tuto bezkamenitou hlínu pak vraci víceméně na původní místo. Bagr a prosívačka by měly dokázat běžný pozemek rodinného domu zpracovat a prosít za 1 den, zvláště při novostavbách.

Takže k čemu jsou v půdě kameny a vadí to, kdyby se odstranily?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 22.08.14 12:34

Dobrý den, každý, kdo alespoň jednou pracoval s rýčem ví, že narazit na kámen nepotěší.

Z tohoto pohledu bych je tam také raději neměl. Ale, myslím si, že tam jsou důležité pro zpevnění té půdy a aby tolik nesesedala. Drobné kameny určitě nevadí a ty větší vyhazuji stranou (při kopání nebo rytí), ale spíše jako "úklid". Větší problém to je určitě na polích, kde se musí kameny odstraňovat a stále se vyorávají nové. Nějaké cílené odstraňování kamenů na zahrádce je asi zbytečné a možná i špatné. Zdravím!

doplněno 22.08.14 13:32:

h4ever - jenom Vás drobně opravím ve výrazech - nikoliv koroze, ale eroze.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.08.14 12:51

dobrá otázka. Takže nejdříve odpověď pro ty, co nevědí jak půda vzniká :

Půda vzniká zvětráváním kamenů a tlením organických zbytků.

No ale k vašemu dotazu : Odstraňovat kameny nemá velký smysl, protože stavbám kameny v zemi nijak nevadí a navíc, jak správně píšete, průběžně vystupují ven z hloubky země. Když posbíráte všechny kameny na poli, za pár let je tam máte zase.

Si myslím, že máte dvě možnosti :

1/ postavit domek na kamenité půdě a smířit se s kameny na zahradě

2/ sbírat a odnášet a sbírat a odnášet a tak dále stále dokola na věčné časy a nikdy jinak.

Na půdní erozi má vliv hlavně to, co na ní roste a ne déšť. Jestli je půda hustě zatravněná a rostou na ní keře, pak eroze trvá celé věky. Jestli trávu a keře vymýtíte, pak vám půda může mizet před očima, zvláště jestli máte zahradu ve svahu.

Zavolat bagr, nakladač a nějakou mobilní třídičku mi připadá jako vyhazování peněz.

Datum: 22.08.14 13:29

Napadá mě jen, že kdybychom proseli všechnu povrchovou půdu přes síto, tak aby tam nezbyly ani ty nad 4mm a výše, tak během suchých a větrných obdobích by vítr tu půdu odvál, čím bychom přispěli ke korozi půdy (snad to říkám správně, nejsem odborník). Pokud jsem to správně pochytil, tak koroze půdy vzniká i odplavováním svrchní půdy při deštích, ale to jestli se půda bude odplavovat nebo ne záleží na tvaru terénu a co se pěstuje na poli/zahrádce. Časem bychom přišli o kvalitní zemědělskou půdu. Vlastně spláchnutím hospodářské půdy do řeky, rybníka nebo přehrady taky asi bude mít vliv na životní prostředí, snad i na tvar krajiny (změna meandrů řeky apod.).

Datum: 22.08.14 15:45

Kameny v půdě na zahradě mají pouze jednu funkci. Vadit. Vadí při obdělávání i pěstování. Odstraněním kamenů získáte tedy pouze vy. Pokud bude eroze, zemina bude pryč a zůstanou kameny. A že by zem bez kamenů více sesedala,tak to už je perla.

Datum: 23.08.14 00:12

Ahoj. Tak hochu. Pokud nechceš mít nějaké potíže s kameny, tak nikde nic nekopej a zanech kolem sebe jen trávník. Pokud už musíš někde něco kopat, tak ty šutry můžeš zase vrátit spátky do výkopu. Nebo si z nich můžeš udělat nějaký terénní taras. Jestli hodláš něco pěstovat, tak ze záhonu se doporučuje ty kameny odstraňovat. V roce 1979 jsme ne hospodářství Statku skoušeli jeden dost těžký, asi 5ti tunový návěs s hydraulikou. Vědci vymysleli tažený zběrač kamene. Tahal to Zetor Crystal 12045 a měl co dělat, aby to zvládl. Dělal jsem tomu operátora(ovládání hydraulickým rozvaděčem z kabiny) a jsem ještě dnes přesvědčený, že použít na drobné kamení osvědčený způsob: několik zběračů a traktor s vlekem a na ty větší nakladač UNHZ 500. Po 1/4 hodině mě to už vůbec nebavilo a poslouchat ty nablblé řeči zemědělských vědátorů už vůbec ne. Od tý doby, jsem to už nikde neviděl a tak to asi skončilo jako propadák. Bože, vyrábějí to taky Forschritti jako B380 za 132 tis. Kč, nebo 4750 Euro. Kolik se asi spálilo zemědělců, dát za takovou blbost nějaký prachy? Jeden rok, jsem vypsal hlášenky na pojišťovnu za 160 tis. Kčs. A to byly tehdá prachy, za havárie žacích a jiných strojů při jejich práci na polích. Ty šutry vylézaly po každé střední orbě. Na Liberecku. V podhůří Lužických hor .Třeba.

doplněno 23.08.14 00:18:

Teď mě napadlo malé doplnění. Pokud budeš dlouho sekat zahradu rotační sekačkou, se zběrem do koše, tak ti nějaký šutry a kořeny taky časem vylezou na povrch. Při foukání trávy neodchází jen ta tráva, ale i drobnějsí částečky zeminy a ta začne po čase ubývat. Takže, trávu na kompost a po čase zase vracet zpět. Někdo ji normálně vyhazuje, třeba někam do rokle. Chybka. Ahoj.

Od: lmgify
Datum: 23.08.14 06:43

Díky všem za odpovědi. Nic nestavím a nic nepěstuji, jen jsem teď kopal jeden příkop pro trubku a samozřejmě mě ty kameny štvaly. Při té manuální práci jsem tedy začal přemýšlet, co by se stalo, kdyby člověk hned na začátku (po zakoupení pozemku nebo postavení domu), všechnu zeminu prosel a odstranil všechny kameny.

Vím, že lidi na polích sbírají kameny a staví z nich takové ty zídky po stranách pole (viděl jsem nějaký film o Skotsku nebo Irsku, ale možná i někde jinde), a dělají to takhle už po desetiletí a generace, protože nové kameny vždycky vyplavou na povrch.

Jak z odpovědí soudím, vůbec se tedy zahradu "odkamenovat" nevyplatí. :( No nic, budu snít dále o dobách a místech, kde by to šlo :)

Mimochodem při tom kopání jsem snil o kopání příkopů někde ve Španělsku nebo Řecku v písčité půdě bez kamenů *smich*

Datum: 23.08.14 06:58

Zídky z vybraných kamenů z políček uvidíte zcela běžně i u nás v pohorských oblastech - podkrkonoší, orlické hory atd.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.