Životnost keříku chilli papriček

Od: Datum: 09.08.14 18:53 odpovědí: 15 změna: 13.08.14 09:31

Ahoj,jak dlouho žije keřík chilli?Mám sezenici i s plody(fialové) (koupenou) tak by mě zajímalo jak dlouho keřík vydrží za optimálních podmínek?Dozrají plody a zajde?Nebo mužu sklízet i několik let? Četl jsem že je to snad trvalka...

díky za rady :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.14 19:25

Jen musíš papriku dát do květináče a nechat přezymovat někde v garáži.Nepřežije mráz. :)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.08.14 19:27

jj mám v plánu jí mít pořád doma,takže vydrží nějaký ten rok? :)

Datum: 09.08.14 19:33

"Doma" není moc dobrý nápad. Je třeba vycházet z toho, jaké podmínky má ve své domovině - absence našeho zimního počasí. Takže tam roste v pohodě jako trvalka. Tady u nás je lepší ji na zimu dát do chladnější, světlé místnosti. Jestliže ji budete mít doma v teplotě kolem 18ti stupňů, tak se bude vytahovat za světlem. Nebude jí to svědčit.

doplněno 09.08.14 19:45:

hahanaj. Nemáš pravdu. Papriky jsou také trvalky. Ale uchovat vzrostlé sazenice v našich podmínkách je nákladnější, než každý rok vypěstovat nové sazenice. Já jsem měla vytápěný skleník, tam jsem měla papriky nechané stále. A celý rok byla úroda. Je ale pravda, že jsem nemusela řešit cenu za vytápění a za světlo.

doplněno 09.08.14 19:49:

mases. Když budeš mít sazeničku v tak vysoké teplotě, tak bude za chvilku ošklivá. To je jako s muškáty. V domovině trvalka, u nás se většinou na podzim zlikviduje.

Od: podkolenka
Datum: 13.08.14 09:31

Pěstuji jedny papričky už pátý rok.V létě je dám ven,v zimě jsou na parapetu nad radiátorem. Shodí sice listy, takže vypadají jako mrtvé,ale chce to vydržet a hned je nevyhazovat.Časem se zotaví,kvetou a plodí.Pár koncových větviček občas odejde,ty odstřihnu.Hnojím i v zimě,až zase obrostou a hodně zalívám.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.08.14 19:34

Já je pěstuji jen na jednu sklizeň ...pak seberu z jedné semínka a zaseju a pěstuji znova nové sazeničky ...

papriky také nejsou trvalky - pěstují se jednu sezonu - nevím jak to chcete pěstovat ...a rozhodně rada přezimovat v garáži ,to tedy není dobrý nápad .

Datum: 09.08.14 19:37

no právě že nemám možnost dát rostlinu na zimu někam kde je míň než 20°C

Datum: 09.08.14 20:09

rozhodně se nevyplatí v našich podmínkách ji pěstovat nějak déle...

Datum: 09.08.14 19:54

Zkusila jsem letos přezimovat, starala jsem se celou zimu, shodila listy a koncem zimy zašla. Pokus proběhl v komoře, pod okénkem, kde mohlo být okolo15ti stupňů +-.

Datum: 09.08.14 20:24

hm tak to je škoda :( mám totiž teď zaseto další :-D

Od: bbbb
Datum: 09.08.14 20:49

Já měl doma papričky 4 roky a celou dobu plodily.Teď mám 2 keříky habanero red a daří se jim parádně.

Datum: 09.08.14 21:06

Tak to jsi mě bbbb uklidnil :)

Datum: 09.08.14 23:50

Nechci strašit, ale nedoporučuji chilli papričky jíst. Kolega z práce jedl pravidelně ty nejpálivější a málem si úplně zničil zažívání a ledviny. Došlo to tak daleko, že měl krev v moči a lítal po doktorech, kteří mu nedokázali pomoct. Nechápal, co se děje. Napřed mi nevěřil, že ty problémy má kvůli těm šmejdům pálivým, potom je vysadil a problémy jako zázrakem zmizely. Všechny lilkovité rostliny obsahují sbírku jedů (alkaloidy, hlavně solanin), u chilli papriček je to ale extrém. Dávka jedu není v běžném množství pro člověka smrtelná, proto jsou jedy obsažené v lilkovitých rostlinách často přehlíženy. Ovšem i v menších množstvích mohou způsobit problémy.

Datum: 10.08.14 09:35

jj stejně mám chilli jen na okrasu,to se nedá žrát :-D maximálně tak ze srandy kdo to vydrží :-D

Od: bbbb
Datum: 10.08.14 10:26

Nevím proč mi sem nejde vložit odkaz ale pěstuju si papričky už dlouho a nikam nelítám v rozumném dávkování dokonce prospívají.

Datum: 10.08.14 12:15

Názor na příspěvek byl předán na odborníka z Univerzity Palackého v Olomouci.

Dobrý den, solanin se nachází ve všech lilkovitých rostlinách, které se tak i latinsky jmenují (Solanacea), ve větší míře se vyskytuje i v nezralých zelených rajčatech, nezralá rajčata jsou jedovatá, u paprik je tomu podobně, nezralé papriky obsahují určité množství solaninu, který se ale při dozrání rozpadá, háček solaninu je v tom, že se v organismu pomalu odbourává, tudíž při zvýšeném přísunu plodů z lilkovitých rostlin se solanin kumuluje a nestačí se odbourávat v ledvinách a játrech, teprve po několikadenní pauze se odbourá (to je to zázračné zmírnění problémů). Solanin obsahují i zralé papriky a rajčata i brambory, ale jen v malém množství a syrové, solanin se varem rozkládá. Daleko více solaninu obsahují nezralé plody lilkovitých rostlin a tabákové výrobky (tabák je také lilkovitá rostlina). A to nemluvím o durmanu, blínu a rulíku, tam ale hrají kromě solaninu hlavní roli daleko jedovatější alkaloidy (atropin, akonitin a jiné). Krev v moči a přetížené ledviny bych viděl na solanin, ale v určité míře to dělá i kapsaicin, protože, a kór u těch nejpálivějších papriček, silně prokrvuje tkáně a tudíž ledviny nestačily to množství krve přefiltrovat, tudíž se do moči dostalo i trochu krve, kamarád to zřejmě s papričkami přehnal. Navíc i malé množství toho solaninu zatěžuje ledviny, kde se má odbourávat, takže potíž je na světě. Solanin není jen záležitostí brambor, i když brambory ho obsahují nejvíce, hlavně zelené hlízy a nať (proč myslíte, že děcka na podzim po tom, co si opékaly brambory v popelu z bramborové natě měly rozšířené zorničky a bolela je děsně palice? ) Inu vdechovaly solanin v kouři, třebaže se při 85°C rozkládá, část jej přešla do kouře s párou z natě. Tak asi tolik. U zralých papriček se není třeba solaninu obávat, pokud je nejíme syrové po kilech.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.