Rhododendron pliesen?

Od: Datum: 31.07.14 17:25 odpovědí: 5 změna: 01.08.14 08:44

dobry den, mal som prekrasny rododendron na balkone, v tych korucavach co boli cca 3 tyzdne dozadu nanho palilo trocha slnko a mal spalenych par hornych listov, ale potom zrazu zacal umierat cely. Listy nezacnu zltnut ale rovno zhnednu a odpadnu. Padaju aj krasne zelene listy len sa tak skrutia. Cital som viac moznosti a docital sa ze to moze byt korenova pliesen, mali ste uz podobne problemy? viete cim to moze byt a ako ho zachranit? dakujem za kazdu radu... Matus

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.07.14 18:44

Rhododendron není balkonová rostlina. Jak správně uvádíte, sluníčko ho pořádně spálilo. Váš keřík má velmi malý květináč, přece jenom je to keř, který potřebuje větší prostor, stinné stanoviště a kyselou půdu. Keře se nesmějí okopávat, pouze mulčovat, protože kořeny se rozprostírají hned pod povrchem a jsou velmi háklivé. Myslím, že celkově rostlina zaschla, nemá ty správné podmínky, které vyžaduje. Potřebuje zastínění. Až ty velké, rozrostlé keře slunce snesou, ale půda musí být vlhká. Výsadba těchto keřů je dobrá pod většími jehličňany, které je v poledne zastíní. Zkuste přesadit do většího květníku, s tím, že budete mít kolem něj stejně stále plno práce. Nejlepší by ale bylo zkusit jej revitalizovat na zahradě, vybrat mu polostín, koupit zahradní zeminu pro azalky a rhododendrony a speciální hnojivo. Kořeny můžete před výsadbou na několik hodin namočit. Ale stejně jej již nemusíte zachránit, i s tím počítejte.

Ohodnoceno: 0x

Od: jakabko
Datum: 31.07.14 21:57

viem ze rododedron je kvetina na zahradu ale este neni taky velky, kvetinac sa na fotke mozno zda byt maly ale je dost velky bol sadeny do zeminy pre dododedrony a pravidelne hnojeny krasne rastol plno listov novych vsetko bolo v poriadku dokym nedostal ten sok zo slnka ale tie horne listy zhnedli ale hned sa vytvorili nove krasne zelene lisy myslel ze je po vsetkom ale zrazu zacal opadavat cely takzee to musi byt niecim inym... vody ma stale dost skor si myslim ze jej mal tak vela ze je v korenoch pliesen. podmienky ma super darilo samu takze nemyslim ze zrazu sa mu tam nepaci a chce uschnut... a je na balkone takze nema vela priameho slnka aj ked by som ho mal na zahrade pod stromom tak nanho bude viac svietit...

Datum: 31.07.14 18:50

Mě spíš přijde ,že Vám přischl.Jakpak jste ho zaléval? Já letním azalky a dávám jim pořád plnou misku vody.Tyto kytky mají rády vlhko .Zkuste víc zalévat .Cesmína

Datum: 01.08.14 08:06

Tak vzhledem k cedulkám soudím, že byl zakoupený v některém hobbymarketu - obecně mám s rostlinami z těchto obchodů špatné zkušenosti - tyto rostliny často brzy uhynou - stalo se mi to už několikrát - patrně jsou hnojivy a jánevímčím vybuzené k tomu, aby dobře vypadaly a draze se prodaly - možná je to šokem z převážení v klimatizovaných autech a následně běžnými podmínkami, do kterých je umístíme doma/na zahradě. Mám lepší zkušenosti s rostlinami z našich zahradnictví, kde tyto rostliny pěstují od řízkování až do prodeje. Tento keř už ničím nezachráníte, příště bych ho zasadila hned do zahrady na stinnější místo a dobře zalévala dešťovou vodou.

Datum: 01.08.14 08:44

Měl jsem něco podobného na rhododendronech rostoucích ve volné půdě. Tady se to řešilo. Pomohl důkladný opakovaný postřik spodní strany listů (název přípravku si bohužel nepamatuju, ale byl běžně k sehnání) a nekompromisní odstraňování napadených listů. Letos se pár napadených listů zase objevilo, ale stačilo je včas odlomit a je celkem klid.

Ty Vaše rhododendrony bych každopádně přesadil a podíval se na stav kořenů. A zalévat přiměřeně, buď měly vody málo, nebo naopak moc. Ještě jedna věc - rhododendrony mají radši polostín, přímé slunce (zvlášť na balkóně) jim nedělá dobře.

doplněno 01.08.14 08:48:

Limetko - každý nemá zahradu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.