Jak přechovat libeček?

Od: Datum: 29.07.14 09:49 odpovědí: 9 změna: 31.07.14 10:05

Na chalupě mi začal žloutnout libeček, okraje některých listů jsou rezavé. Je to přirozené žloutnutí, nebo nějaká choroba? Kdy mám libeček sklidit a jak jej nejlépe přechovat. Používám často, zejména do polévek. Je lepší jej zamrazit a nebo usušit? Jak ke konzervaci upravit? Celé listy nebo nakrájet.? Dík

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.07.14 09:55

Jedná se o septoriovou skvrnitost. Proto je nejlepší libeček ještě v časném létě, než ho tato choroba napadne - sklidit, nakrájet a dát do mrazáku. Sušením se ztrácí část aromatických látek.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.07.14 09:57

Libeček už má sezonu za sebou. Zkoušela jsem ho sušit a není to nic moc. Zamrazit v krabičkách, to se mi líbí více. V sáčcích provoní celý mražák. Velká krabice zabere moc místa a ubírat z ní, to není fajn. Mrazila jsem i ty "klacky" a pak přidávala k bramborám při vaření a v polévkách také jsem nechala vyvařit. Také ho velice miluji.

Datum: 29.07.14 10:19

Také mrazím, část nakrájím do krabičky a zavíčkuji a část nasekám hodně nadrobno a zalíté toškou vody dám do formy na kostky ledu. Pak přidávám kostky do polévky. Sušení se mi neosvědčilo. Ale už je pozdě, chce to dřív, dokud je pěkně zelený.

Od: ivik®
Datum: 29.07.14 11:42

Taky jsem zkoušela mrazit ty stonky, ale pak se rozsypaly na malé kousky a byl s tím nepořádek...

Od: ivik®
Datum: 29.07.14 10:26

Libeček otrhám - lístky bez stonků - a nacpu do mikr.pytlíku a zamrazím.Je pak v zimě jako čerstvý.

Datum: 29.07.14 13:25

Několikrát za sezonu ostříhám, vyrazí vždy znovu zase mladý, dám do mrazáku a pak dávám do polévky. Byly časy, kdy jsem ho měla málo a tak jsem dávala mrazit i celé silné stonky, dnes už jen ty tenké.

Datum: 29.07.14 14:27

Také jsem měla libeček s rezavými fleky. Vše jsem nedávno ořezala a začínají už růst nové krásné listy. U nás moc často neprší, tak jsem jej bohatě zalila a krásně roste.

Sušený libeček už tak nevoní, listy mrazím v uzavřených dózách. Suché listy jdou krásně odebírat, mokré, umyté k sobě přimrznou.

Od: mmm*
Datum: 29.07.14 21:07

Taky mrazím, se vším všudy. Ale vzpomněla jsem si, že když sem byla malá, tak matka nakládala libeček do soli. Ale jak a jak ho uchovávala už si nepamatuju.

Od: gita65
Datum: 31.07.14 10:05

Líbeček zamrazuji a nakládám do soli a přidávám ještě kopřivy.

návod na nakládání do soli.

Líbeček si nakrájím, kopřivy také, promíchám, dám do misky a prosolím. Potom to pěchuji do menších skleniček a uzavřu víčkem. Dám do špajzu. Jídlo pak méně solím, nebo líbeček trochu propláchnu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.