Surfinie - uvadají

Od: Datum: 28.07.14 13:53 odpovědí: 17 změna: 03.10.15 21:49

Dobrý den, několik let pěstuji surfinie. Surfinie jsou v samozavlažovacích truhlících, na západní straně. V 60cm truhlíku jsou 3-4 rostliny. Poslední dva roky mám do konce července po kytkách a musím je vyhodit. Letos se situace opakuje potřetí. Nikdy se mi nic takového nestávalo až nyní poslední 3 roky. Surfinie začnou uvadat, jsou na pohled mdlé a schnou postupně směrem od kořene ke květům. Zeminu se snažím udržovat vlhkou a půda suchá není. Kytky jsou hnojeny 1x týdně hnojivem přímo na surfinie. Můžete mi, prosím, někdo poradit kde dělám chybu? Jsou přelité? Mají nějakou chorobu nebo škůdce?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.07.14 14:06

Řekl bych přebytek vody a uhnívají kořeny.Jak dlouho používáte samozavlažovací truhlíky? Stále vlhká zem není dobře.

doplněno 28.07.14 14:10:

Nechte substrát vyschnout a zalévejte vrchem vždy až po vyschnutí substrátu. Zatím nepřihnojujte a uvidíte, jestli se zlepší.

doplněno 28.07.14 15:06:

Mě taky nesmí samozavlažovací truhlíky do baráku, více záporů než kladů.

doplněno 28.07.14 22:29:

Padlí tam nevidím. Vadnutí rostlin napovídá poruše příjmu vody, tedy kořenů.

Ohodnoceno: 1x

Od: adahed*
Datum: 28.07.14 14:07

V samozavlažovacích pěstuji kytky nějakých 14 let.
Mohu surfinie nějak zachránit?

Datum: 28.07.14 14:11

vypadají přemokřené - kně se tedy samozavlažováky vůbec neosvědčily a vrátila jsem se k normálním truhlíkům

doplněno 28.07.14 14:11:

oprava.. místo kně má být mně

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.07.14 14:17

Děkuji za odpovědi. S těmi truhlíky mi to ani neříkejte :( Po těch špatných dvou letech,jsem investovala letos do nových, větších a vzhledem k tomu, že jich mám hodně, nebyla to malá investice.

Datum: 28.07.14 15:23

taky jsem se nechala nalákat a nyní jsou truhlíky v garáži

Datum: 28.07.14 17:17

Já samozavlažovací truhlíky mám snad 10 let a jsem velice spokojená. Takové s dvojitým dnem, plochými knoty a ping pongovým míčkem ukazatele hladiny vody v zásobárně. Letos na jaře jsem poprvé měla problém. V době, kdy jsem muškáty dala ven, se jim to vůbec nelíbilo a dostaly korkovitost. Už jsou v pohodě kvetou jako o závod. ;) Já bych ty surfinky zaštípala za 3 listem a obrala bych ty suché, odumřelé listy. Třeba se ještě zachrání. A taky buch méně zalívala. .

Datum: 28.07.14 21:21

Podle flíčků na listech to vypadá, že na nich máte padlí. Použijte k postřiku Karathane nebo Rubigan nebo Discus nebo Ortivu a po 10 dnech postřik zopakujte. Můžete postřiky vystřídat. Samozavlažovací truhlíky za nic nemůžou - jsou perfektní, pokud do nich květinám lijete vodu PŘIMĚŘENĚ jejich nárokům, a rozhodně až ve chvíli, kdy je dno truhlíku SUCHÉ.

Ohodnoceno: 1x

Od: mahan
Datum: 28.07.14 21:58

Plně souhlasím s limetkou,na zavlažovací truhlíky nedám dopustit,měla jsem v nich surfinky a byla to paráda,letos mám muškáty a taky se jim daří,samozavlažující truhlíky nesmí být na dešti.

Datum: 29.07.14 06:29

Mahan, paráda! *palec* *palec* *palec*

Datum: 29.07.14 08:18

Perfektní.! Nádhera.! *palec*

Od: mahan
Datum: 29.07.14 15:52

Děkuji Vám i babcezov.

Datum: 29.07.14 06:57

I samozavlažovací truhlíky (mimochodem jako všechno ostatní) se musí správně používat. Nezalévejte jen jednou za týden plný truhlík, ale zálivku rozumně rozdělte a zalévejte až je substrát jen mírně vlhký až spíše řeknete, že je téměř suchý. Pokud už jsou kořeny chycené, tak jen těžko je zachráníte. Zkuste ten postřik proti houbovkách, možná to trochu povzbují listy a podpoří nové kořínky, ale rostliny i tak hodně proschnou. Také zhodnoťe kolik máte ve dně knotů, pokud jich máte nadpočet (že jste do dna knoty ještě přidala), tak je příští rok vynechte.

Datum: 29.07.14 08:05

Truhlíky mám bezknotové. Letos používám tyto: http://shop.plastkon.eu/cz-cs…tem-extra-line-40-cm-terakota

Na padlí se mi to nezdá, spíš to přelití :( Zalévám je tak jednou za 1-5 dní.

Zkusím je obrat a vysušuju je. Teď je mám 8 dní bez zalití. Uvidím, co to udělá.

Byl by někdo ještě tak hodný a poradil mi s jakými rostlinkami je vhodné surfinie kombinovat? Příští rok bych ráda zkusila do truhlíku mix rostlin.

Datum: 29.07.14 09:07

Nu, já na té fotce to padlí vidím, ale dělejte, jak myslíte. Truhlíky mám s knoty, od Lebiše a je výhoda, že vidím na dno, jestli je suché nebo tam je ještě voda. Tak ať se vám kytičky daří :)

Datum: 29.07.14 14:21

Dobry den, ja sepriklanim k nazoru, ze jsou surfinie utopene...pestuji je take jiz ponekolikate, v beznych truhlicich. jeden rok mi presne takto odumreli a to po nekolikadennim desti, kdy byly neustale v mokru. Ma zkusenost je zalivat poradne, ale nechat substrat temer vyschnout, mam dojem ze spis snesou obcasne sucho nez trvale mokro.at se dari!

Od: djn
Datum: 18.09.15 09:42

Mám to úplně stejně a nevím, co s tím. Už jsem zkoušela hnojení, ne/zalévání a vždycky to skončí v hnoji.

Datum: 03.10.15 21:49

A máte v těch truhlících po stranách vyvrtané otvory cca 3mm aby přebytečná voda mohla odtékat?Pod truhlíky dáváme také 2 cm polystyren aby nebyly na rozpáleném parapetu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.