Jak na rajčata - proč vyštípávat?

Od: Datum: 27.07.14 23:01 odpovědí: 9 změna: 01.08.14 17:33

Ahoj. Mí známí, všichni co taky pěstují rajčata, až militantně trvají na tom, že ty musejí být pouze o jednom stonku a zásadně z něj musí být vyskřípnutý všechny výhony na víc. Jak to děláte vy? Já si myslím, že nemůže moc vadit, že tam nechám jeden dva výhony na víc. Nemusím mít jen několik velkých plodů. Klidně si zobnu hodně plodů, ale menších. A když na podzim nedozrají na keři, tak je dávám sousedce, co má malý skleníček a jí pak ty rajčata dojdou na táce doma. Kolik necháváte narůst pater?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.07.14 23:15

Tyčková rajčata vždy na jeden výhon, aby z toho nebyl prales. Když chci malá, sázím shery rajčata.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 23:17
avatar

U rajčat s menšími plody nechám i dva, s většími plody pouze jeden výhon.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.07.14 07:28
avatar

Když nezaštípnete, budete mít prales bez plodů. Bude to jako ako bramborová nať. Podle počasí a podle množství plodů se zaštipne i vršek, aby rostlina nehnala do výšky, měla dost síly a času na vyživení plodů, které už na ni jsou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.14 07:49
avatar

Záleží na odrůdě. Pokud máte tyčkové F1 (hybridy) pak je zaštipování opravdu nutné.! I tak Vám dá kytka při dobré péči

(a počasí ) až 10.kilo rajských. Stupitské ranné nechávám taky na jeden výhon, protože pak už by kytka nestíhala a už by to nebylo ranné. Charry neřeším, jen vyvazuji, ať se neplazí po zemi. Ostatní odrůdy, jako "šišky" (lahvová), nebo žluté "hrušky"

nechávám podle místa na dva výhony. Jen jim od spodu ušmiknu dva tři listy, ať se nedotýkají země. Je to preventivně kvůli vzniku plísně. Rajčata nemají rády mokré listy. Jinak potřebují hodně vláhy a taky pořádně hnojit. Já kombinuju koňský hnůj, tekutý NPK a

Cererit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.07.14 19:09

Já nechávám 3 výhony. A můžu Vám říci že se ke mě může chodit celá Praha chodit dívat na rajčata s velkým R. Ale mám hnůj od poníků, slepičince, zalévám a hnojím (krystalon, cererit) jako vzteklá. U nás ve čtvrti nikdo taková nemá. Co je to za odrůdu nevím, dostala jsem je od souseda. Předloni jsem měla kupovaná tyčková a to samé. Mám je na stanovišti kde je slunce od východu do západu. Zahradničím 3 roky a kdo přijde tak závidí Holt nejblbější sedlák největší brambory.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luha*
Datum: 31.07.14 16:15

Mě se osvědčil způsob pěstování bez opory, na zemi. Nemusím ani nic vylamovat, jenom odsraňuji nasazené tvarově nevyhovující plody. Odpadá jakékoliv vyvazování, nic se neláme ani neohýbá pod tíhou a nejlepší bonus je 100% dozrávání, protože se přes noc ohřívají od země. Červenající rajčata přikývám čedičovou dekou, aby se na slunci "neuvařila".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.14 17:49
avatar

luha, je to sice divné, ale asi to funguje. Vůbec si nedovedu představit jak by vyvazování řešili pěstitelé rajčat, s mnohatunovými výnosy z tisíců keříků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.07.14 18:54
avatar

Ve jižním Španělsku (Almería) to pěstují ve velkém v hydroponii. Půdu to ani (chudák) nevidí a podle toho to taky chutná...

Nebo spíše nechutná.

Ty skleníky pokrývají tak obrovskou plochu, že jdou vidět i z vesmíru ze stanice ISS.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luha*
Datum: 01.08.14 17:33

babkazov, je to přesně tak, jak to píšeš. Nemám potřebu se chlubit oškubanýma chudáčkama na tyčce. Sklidím si svých 12 kg z každé rostlinky a jsem v pohodě. Důležitá zásada je zakopat sazenice až po krk do země. Původní kořeny rostlinu neutáhnou. Nové vyraší z lodyhy a pak už to jede samo bez starostí. Proti plísni používám Akrobat, což je komplex sloučenin zinku a manganu, takže nic moc škodlivého v tom není.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.