Jak vypěstovat strom ze semínka

Od: Datum: 13.11.12 10:48 odpovědí: 4 změna: 16.11.12 09:37

Dobrý den, dostala jsem překrásné šišky borovice, ve kterých jsou úplně jiná semena, než je znám od jiných borovic - velké cca 1 cm, tvrdé - podobají se spíše malým fazolkám. Myslíte, že je možné je zasadit a vypěstovat si stromek? Kdy je nejvhodnější doba a mám je třeba předem namočit? Díky předem za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.11.12 11:09

Dá se to, ale není to vůbec snadné...Známá si přivezla semena borovičky za Sicílie Je to cca 4 roky zpátky .Jak jsme se dozvěděli ,semena musí nejprve přejít mrazem.

Nechali je tedy přes zimu ve stodole.Začátkem ledna se musí uložit do tmy a teploty nad nulu.

Semínka putovala do sklepa.Na jaře je zasadili velmi mělce do směsi písku a lesní zeminy. A zalévali ...a už mají pěkný stromeček .

Toto jim poradili v botanické zahradě . Po prvních nezdařených pokusech,kdy zkoušeli semena jen tak zasadit a oni zašly.

doplněno 13.11.12 11:17:

Stejné to bylo, když jsem se pokoušela vypěstovat venkovní ibišky. Dostala jsem semínka, zasela je doma do květníčků a čekala, ale nedařilo se jim . Pak jsem se dozvěděla, pokud semínka nepřejdou mrazem , nevyroste z nich nic. Proto známá, která mi je v dobrém úmyslu darovala, má na záhoně kolem ibišků plno nových sazeniček. Prostě se vysemení a mráz jim jen prospěje.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hm®
Datum: 13.11.12 11:20
avatar

Tak nějak bych to zkusil také (asi většina, jestli ne všechna, takovýchto semen musí projít mrazem), možná ani nepotřebují to lednové přenesení do "tepla".

Ale dobře si hlavně rozmyslete kam ho zasadíte, abyste za pár let nenaříkali, až "stromeček" vyroste.

doplněno 13.11.12 11:26:

Pro hahanaj: ona je to možná ochrana těch rostlin, že semena musejí projít mrazem. Je tak zajištěno, že začnou klíčit na jaře (až se dostatečně oteplí), během léta dobře zakoření a připraví se na zimu. Jinak by třeba semena šišek mohla klidně začít klíčit koncem léta nebo na podzim a zimu by maličké rostlinky nepřežily.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: viky®
Datum: 13.11.12 11:57
avatar

Dobrý den. Z různých dovolených si také vozíme, různé semena kvetoucích keřů, nebo stromů. Jak píši rádci nahoře, také nám poradili v Botanické zahradě, jak pěstovat teplomilné rostliny. Trochu jsem přezimování upravila.

Místo přezimování semen, semena dám vždy do sáčku do mrazáku, kde je nechám do podzimu. Na chráněném místě, stačí 1x1 metr, si udělám dírky tak 10 cm, všechny proliju hypermanganem, semena také dám do hypermanganu a zastrkám do děr. Plocha nesmí být na sluníčku, nebo musí být chráněná barevným sklem. Malé rostlinky sluníčko může spálit. Stromečky, přesazuji až druhým rokem, kdy jsou už pěkně silné a asi 15 cm vysoké. Pozor z jakého stromu jsou to semena, v našich podmínkách z toho může vyrůst obr. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rostlinkycz*
Datum: 16.11.12 09:37

Pravděpodobně jde o Pinus pinea, semena v podobě oříšků. Vypěstovat strom ze semene se samozřejmě dá, ačkoli to trvá dlouho. Semena se ale musí stratifikovat. To znamená, že celé šišky nebo semena nechat přejít chladem a na jaře vysévat do propustné, kyselejší půdy s podílem písku. Některé rostliny reálně uvidíte až v druhém roce. Musíte je chránit a starat se o ně a ještě jedna důležitá věc. Některé druhy borovic, nejsou mrazuvzdorné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.