Maldá švestka-usychá?

Od: Datum: 05.07.14 22:09 odpovědí: 4 změna: 06.07.14 15:02

Dobrý večer,prosím o radu.Před cca 3 týdny jsem zakoupil v obi mladou švestku.(na zahradě si mi uvolnilo místo). Stromek jsem zasadil v originálním balu+hodně zakoupeného kompostu do díry i kolem. Pravidelně večer zalévám. Ještě včera večer jsem stromek zalil,byl myslím v pohodě.Dnes přes den ale koukám a zničeho nic jakoby usychal nebo co.Listy úpně suché a na větvičkách takové jakoby černé (spálené?) konečky. Prosím o radu co se stalo a jak stromek zachránit,děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.07.14 22:15
avatar

Chyba byla asi v tom,že se stromek vysazoval v parném létě.Lepší by bylo vysadit ho na podzim.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.14 23:32
avatar

Ovocné stromky se nyní v létě nevysazují, ba si i myslím, že by se se neměly prodávat. V kvalitním zahradnictví mají nyní přestávku a všude píší prodej ov. str. bude zahájen tehdy a tehdy. Ledaže by to byl kontejnerovaný stromek? Každopádně jste měl mít jámu již vyhloubenou a důkladně prolitou již před výsadbou. Stromek měl velmi ztíženou pozici na ujmutí. Jak píše jabraka, ovocné stromky se vysazují z jara a od podzimu do pozdního podzimu, aby měly čas na zakořenění. Nyní musí stromek rychle zakořenit a zároveň čelit teplu a silnému slunci. Listy odpařovaly mnoho vody a tak se stromek brání tím, že listy shodí, aby se vyvinul kořenový systém. Nějaké kořínky jste zastřihnul? Ony potom přijímají lépe vodu. Snad snížit výpar listů tak, že zelené lístečky ustřihnete asi v půlce a snížíte tak výpar, hnědé zcela, nejsou již k ničemu. Nyní hlásí, že bude pršet, sice dusno, ale když nebude pražit slunce tak snad. Jestli stromek zvládl výsadbu, poznáte později. Určitě nehnojte, stromek již nesmí vyhánět nové pruty, již bude dost vysílen. Pokud by svítilo hodně slunce, tak mu udělejte zastínění, zapíchat pruty a natáhnout prostěradlo, třeba. Pokud chcete udělat něco navíc.

doplněno 05.07.14 23:35:

Pokud zaschnou větvičky, odstřihnete je příští rok na jaře, kdy s jistotou poznáte, že jsou již odumřelé.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: milan23*
Datum: 05.07.14 23:42
Tohle není stromek spálený od slunce, doporučuji vykopat,spálit,zasadit na podzim a nekupovat v obi.Jestli stál 200... no už jste přišel o víc ne?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.14 15:02

Stromek kontejnerovaný můžete sázet v průběhu celého roku, protože je zakořenělý. Ale. Něco mi u tohoto stromku ukazuje, že je kontejnerovaný dodatečně, tj. prodejce neprodá prostokořený stromek a aby ho nemusel vyhodit, dá jej do kontejneru a čeká až si ho někdo koupí. Koupíte ho, zasadíte a pak to dopadne přesně takto. Listy odpařují, kořeny vodu nestačí dodávat a stromek jde do ...Vemte nůžky a všechny postraní větve odstřihněte na první pupen (list), který jde z koruny ven. Terminál ustřihněte o polovinu. Tím snížíte hodně odpařování. Zálivku nedělejte každý den. Nemusí a nemá stát ve vodě, není to rýže. Jednou za týden k němu nalijte kýbl vody. Všude kompost, no fajn, ale může to být přehnojené a pálit kořeny. Zkuste to, vyhodit ho můžete vždy. Na konec. Pro nákup stromků jsou školky, případně zahradnictví. Nikdy obchody tohoto typu.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.