Kdy/jak přesazovat bromélie?

Od: Datum: 30.06.14 20:24 odpovědí: 3 změna: 02.07.14 22:59
avatar

Před Silvestrem jsem od dcery dostala krásnou bormélii. Našla jsem si informace k jejímu pěstování (dříve jsem ji neznala), ale nejsem si jista. Mateřská rostlina hnědne a po částech usychá, kolem ní vyrazily tři mladé rostilnky. Největší má asi ¾ výšky mateřské rostliny, další dvě cca ½ a ¼.

Mladší rostlinky jsou zatím zavřené, nejde je zalévat do růžice. Zatím stále zalévám mateřskou rostlinu a zdá se, že se "mladým" daří dobře.

Starší rostlině jsem odstřihla hnědý uschlý vrchol a pár postranních listů, aby měly nové rostliny více prostoru i světla. Chtěla bych mladší rostliny přesadit, ale bojím se, protože nevím, jak bych je pak měla zalévat.

Nemáte někdo s broméliemi zkušenosti? Jde mi o zkušenosti, návody jsem si našla a pročetla.

doplněno 01.07.14 19:30:

Pravděpodobně jde o tuto bromélii (nemám foťák, musela jsem vyhledat). Poznáte někdo, která to je? Odhaduji, že některá z těch méně náročných, protože se jí mě daří, přestože zkušenosti teprve získávám.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.14 11:43
avatar

Mám letité zkušenosti s nejodolnější (téměř "nesmrtelnou") z bromélií - bilbergií nutans.

Pokud přesazuji a rozděluji jednotlivé rostliny, tak jednoduše říznu někde uprostřed. Tento drastický návod ale zřejmě nebude nejvhodnější pro choulostivější bromélie, jako jsou řeba vrisea či guzmánie.

Ale co mohu pro tyto druhy doporučit, je ponechání mateřské i dceřinných rostlinek nějakou dobu při sobě, připadně to celé jen přesadit do větší misky. Skupinka působí zajímavěji a v době květu až impozantně. Případně dělení bych nechala až na pozdější dobu, až bude miska úplně plná a většina rostlin dostatečně zesílí.

Netroufám si radit co s niduláriem, to jsem kdysi umořila poměrně rychle...

doplněno 01.07.14 20:13:

Na doplněném obrázku je guzmánie. Já sama ji řadím mezi choulostivější, protože z bromélií je nejodolnější mnou zmíněná bilbergie nutans. Pak dlouho nic a pak - vlastně nevím...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bruk600*
Datum: 01.07.14 12:01

Dobrý den, mateční rostlina dělá odnože, postupně odumírá a pomáhá s výživou dceřiným výhonkům. Čím déle necháte dcery s matkou, tím rychleji porostou. Většina bromélií má značně redukované kořeny. Voda a živiny se vstřebávají převážně povrchem lstů a tak dejte pozor na přemokření kořenového balu a taky se vyplatí občas nechat třeba den dva kalich bez vody. Tím vnitřek kalichu oschne, zabrání se šíření plísní a růstu řas. Pokud tedy chcete přesazovat, tak odloupněte největší odnož a další nechte na matce. Zasaďte jí do malého květníku, do hrubé rašeliny a můžete ji doplnit třeba kousky borové kůry. Já je pěstuju na sucho se zcela obnaženými kořeny jen je mám vyvázané na kousku větve a dolévám pouze vodu do kalichu. Pokud to doma ničemu nevadí, tak je ani nemusíte rozsazovat a můžete nechat celý trs pohromadě.

doplněno 01.07.14 12:10:

Takto pěstuju Vrisa splendena, Vrisea gigantea, Achmea fasciculata, Guzmania lingulata a Neoregelia carolinae. U jednoho druhu neoregelie se mi stalo, že bez vlhkosti od kořenů chřadla.

doplněno 02.07.14 07:20:

Ano, jak píše bimbam, podle květu by to mohla být nějaká Guzmanie. Možná nějaký hybrid, protože to je v poslední době hodně moderní. Podle mě je Guzmania velmi odolná. Nyní mám všechny Bromélie letnit. Jsou zastíněné na severní straně domu a docela se jim to líbí.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.07.14 22:59
avatar

Já mám okna na sever a celou dobu mám květinu na okenním parapetu. Teď už mám celé dny otevřená okna, na noc ventilačku ...

To ostříhání jsem provedla před cca 10 dny, okraje zbytku listů zaschly a ty "mladé" teď rostou mnohem rychleji. Myslím, že jim to prospělo ...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.