Rajče -zaštípnutí

Od: Datum: 28.06.14 09:52 odpovědí: 11 změna: 22.07.14 12:48

Prosím kdy a jak nebo čím zaštípnout vršek rajčete?

Děkuji

milena


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 28.06.14 10:03
avatar

Dobrý den, u rajčete tyčkového se musí v průběhu vegetace vyštipovat (nejlépe rukou) výhony, které by ho oslabovaly. Vršek jsem zastřihl vždy až koncem sezóny, když jsem chtěl, aby plody dozrály a další se už netvořily. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.06.14 10:10

Jo a až už budou plody tak prostřihávat i listy aby plody nebyly zakryté listama a šlo na ně slunce :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.06.14 11:00
avatar
To bude spíš mýtus, ale dělá to řada lidi. Správně by se mělo trhat listy pod plody, tyto listy prý už žádné živiny plodům nedodavaji a jsou zbytečné.
Já olamuji jen spodní patra, která jsou v kontaktu s půdou.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.06.14 12:00

Mýtus to neni,mužete si všimnout že když necháte rajčata zahalená v listí tak prakticky nedozrají protože na ně jede slunce,jakmile je ostřiháte tak rajčata začnou dozrávat :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.06.14 12:46
avatar

Výhonky v paždí listů se vylamují také proto, aby měla rostlina dost sil na hlavní výhon, aby nasadila dost rajčat a uživila je. Neudělá-li se to, rostlina rozkošatí a neudělá žádné plody, nejde k plodům slunce. Vršek se ulomí, nebo odstřihne opravdu až na konci léta, protože by již nestihly nasazené květy dozrát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 13:29

Zaštípněte hlavní vrchol koncem srpna. Zálistky vylamovat pravidelně. Listy likvidujte napadené, případně dotýkající se země. Listy, které zakrývají rajčata ponechte. Toto vylamování není mýtus, je to nesmysl. Rostlina listy potřebuje k výživě plodů.

doplněno 28.06.14 17:05:

Mases a máte stejnou teorii třeba u třešní (to by mohlo být zajímavé) nebo na každou plodinu máte teorii jinou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 15:57

Nesmysl to není,samozřejmě že nechám listy,dokonce všechny ale právě kromě těch co zakrývají plody :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 16:01
avatar
Chtěl tím říci, že sluníčko je potřeba, ale na listech nikoliv na plodech. Rajčata zrají živinami, ne sluncem. Mam stejný názor.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 17:34
avatar

Určite mluvíte o rajčeti tyčkovém. Ono také záleží jak jsou již rostliny vysoké a jak vysoké k nim máte opory. Já osobně už u rajčat co mám ve skleníku, a dosáhly výšky opěrné tyčky(cca1,8m-2m) budu špičky zaštípávat během několika dní. Pak by stejně došlo ke zlomení rostliny. A z osobní zkušenosti můžu potrvrdit,že pokud rajče zaštípnete v nižší výšce, a "dovolíte" mu jeden boční výhon, rostlina to zvládne.I když to není přesně podle zahradnických pravide a mnozí zahrádkáři profíci určitě budou oponovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rostlinkycz*
Datum: 30.06.14 23:04

Rajčata patří mezi liány, proto je pro ně typické, že dokáží vyrůst i do výšky 3 metry. To platí zejména pro vysoké druhy i některé koktejlové rajčata. Proto, pokud již dosáhnou požadovanou výšku, můžeme jim zaštípnout vrchol. Z bočních výhonů ví však nově vyrůst do výšky. Je také pravda, že už na podzim, pokud jsou ještě plody zelené, se vrchol zaštípne, aby rostlina dávala sílu do dozrávání plodů a ne do růstu. Boční výhonky vyrůstající z paží listů je dobré vylamovat. Neoslabují tak rostlinu. Spodní listy se mohou olámat, také ty, které nadměrně zastiňují třásně plodů. Plody dozrávají také prostřednictvím slunce. Pokud jsou dlouho zelené a prší, spíše je napadne plíseň nebo jiné onemocnění. Zelená rajčata však dozrají i bez listů a rostliny na parapetu, takže listy nepotřebují na zrání

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luha*
Datum: 22.07.14 12:48

Nechávám všechny listy, protože živí rostlinu a stíní rajčata. Ta, která jsou na přímém slunci se vždycky během přechodu do červené "uvaří " a už dál nedozrávají a zůstávají žlutočervená. Rozhodně jim "opalování" škodí".

Jako krytinu používám listy od zelí nebo čedičovou deku /původem stavební izolace/. Jakost rajčat je 1.A třída.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.