Rozeznání cibulek jarních cibulovin

Od: Datum: 27.06.14 21:45 odpovědí: 4 změna: 30.06.14 23:05
avatar

V pdrubrice sice uvádím "poznej rostlinu", ale jde mi spíš i to poznat cibulky rostlin. Na zahradě jsme měli záhon (rabato podle cesty) s jarními cibulovinami, který tam byl byl dlouhá léta. Byl za ta léta prorostlý plevely, nejvíce bršlicí. Letos jsem se rozhodla ho vyčistit a cibulky jsem vyryla, zbavila plevelů (no nevím, bršlice je potvora) a navezla prosátý kompost. Na podzim bych je tam chtěla znovu nasázet, ale - cibulky (a je jich požehnaně, asi 2 kg) od sebe nerozeznám. Jsou tam modřence, sněženky, ladonky, ladoničky, puškinie, snědek a nevím co ještě. Cibule tulipánů a narcisek ponzám snad spolehlivě, aly tyhle drobné cibulky jsou problém. Nechci je tam dávat všechny, ale taky tam chci mít v hloučcích a ne tu jednu sněženku, tu modřenec... Nemáte někdo návod pro rozeznání jejich druhů? A pak - co tam dát, aby po zatažení cibulek byl záhon pěkný a rozkvetlý po zbytek sezony? Poradte, prosím. Zatím díky. (Omlouvám se, nejdou mi psát háčky nad písmeny :( ).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.14 06:51
avatar

Tenhleten nízký, kvetoucí jarní zmatek, je nejnádhernější. Netrapte se příliš s nějakým velkým tříděním a organizováním.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.06.14 09:48

No, to je dost nelehký úkol. Vzít cibulku po cibulce a porovnávat znaky - tvar, barva, počet sukýnek atd... A podle toho třídit. Ale tyhle cibuloviny jsou skoro všechny stejné, takže to bude dost obtížné. Další možnost je vysadit na volný záhon a počkat, až se objeví další znaky - list nebo květ. Potom stejné rostliny vytahat a dát na nový záhon. Je to všechno velice pracné, ale souhlasím s Vámi, že je hezčí, když jsou tyto stejné kytičky pohromadě.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.06.14 23:32
avatar

Nojo, souhlasím s vámi oběma. Asi to dopadne tak, že na jaře vypukne na záhonku ten "kvetoucí jarní zmatek" jak to roztomile nazvala @babkazov. Zkoušela jsem je nějak roztřídit, ale pak jsem je znovu sesypala dohromady, protože to k ničemu nevedlo, fakt jsou ty cibulky v mých očích jedna jako druhá. Děkuji oběma za dobře míněné rady. Zmatenka.

Od: rostlinkycz*
Datum: 30.06.14 23:05

Drobné cibuloviny se opravdu jen velmi těžko rozeznávají. Také bych však neřešil rozdělování do skupin. Vysaďte je na podzim tak, aby nebyly stejné druhy vedle sebe. Nedávejte je do skupin, ale na plochu rovnoměrně vysaďte různé cibulky ve vzdálenosti asi 5 cm od sebe. Vznikne hustý a bohatý pás. Pokud rozeznáte cibule tulipánů a narcisů, ty vysaďte do pozadí nebo do středu ve stejných rozestupech.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.