Nemoc švestky

Od: Datum: 23.06.14 16:38 odpovědí: 8 změna: 29.06.14 14:09

Dobrýden.Mám nemocnou švestečku JOJO.Nemoc se projevuje na plodech.Přikládám obrázky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 23.06.14 17:04

Dobrý den, já bych to tipoval na práci obaleče švestkového. Zdravím!

doplněno 24.06.14 08:26:

omicak - myslím, že když se zvětší ten obrázek plodů, že tam je vidět zaschlá kapička. Když ten plod rozříznete, tak v něm asi bude larva nebo už jen její trus. Potom by to byl zřejmě ten obaleč.

Ohodnoceno: 2x

Od: omicak*
Datum: 25.06.14 07:30

Dobrý den,vidím že pouhé fotky nestačí na určení onemocnění švestečky.Pokusím se popsat celý průběh onemocnění.Začneto tím,že se na plodech začnou tvořit tmavé flíčky.Dužina pod povrchem začne zahnívat a na povrchu se pak jeví jako tmavší flíček. Po rozříznutí a prozkoumání těchto flíčků jsem žádné červíky nebo vajíčka nenašel.Nebyl patrný ani žádný otvor na povrcho plodu.Toto se pak rozšiřuje plod se zabarvuje,dužina se propadá odumírá a opadne.Já jsem všechny plody otrhal a vyhodil do popelnice dřív než stačily opadnout.Není to nějaká houbová nemoc? Onemocnění mám již druhým rokem. Děkuji. Bilík I.

Datum: 23.06.14 23:33

Já bych to viděla jako přirozený propad plodů. Pěstuji sice jiné odrůdy, ale takto mi propadávají plody každý rok. Na stromě zůstávají zdravé plody, které dozrají. V případě sucha občas stromy dostatečně zaliji i to má vliv.

Ohodnoceno: 0x

Od: omicak*
Datum: 24.06.14 06:37

Dobrý den. Děkuji za odpověď,problém je,že takto jsou napadeny všechny plody opravdu všechny. Bilík I.

Datum: 24.06.14 14:42

Také bych to viděla na obaleče. Jak píše Ben, to poznáte po rozříznutí plodu. Buď tam najdete larvu nebo jeji trus. Teď už s tím nic neuděláte. Na jaře před květem pomůžou lepové desky nebo postřik.

Datum: 25.06.14 19:42

omicak - všechny napadené nejsou, na fotce je vidět i zdravá švestka - brunecova má pravdu, je to normální opad nadbytečných plodů - a letos je sucho a fakt jich padá hodně - NENÍ TO ŽÁDNÁ CHOROBA.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.06.14 20:20

"Červnový propad plodů" je dokonce odborný termín v ovocnářství. Je to přirozená reakce stromů a strom si reguluje počet plodů, které může uživit. Propad podporuje sucho, špatná výživa, mráz v době kvetení, nedostatečné opylení, choroby škůdci.

Od: katysramkova*
Datum: 29.06.14 14:09

Dobrý den, také jsem letos zaznamenala masivní výskyt tohoto jevu u své 4 roky staré JOJO. Zfialovělo a opadalo cca 80% plodů. Je to poprvé, co se to na ní vyskytlo. Sice na stromě jsou známky moniliozy, ale nijak masivně (do cca 5ti scvrklých plodů a větviček). Obaleč se tam taky semtam vyskytuje, ale ten opad byl opravdu masivní a většina nemá v sobě známky po červíkách. Po přečteční různých diskusí mám také podezření na červnový propad, neb se to vyskytlo po těch 30tistupňových vedrech, co byly začátkem června. Nezalévala jsem, a tak si slivoň asi řekla, že na to kašle, a že se nebude vysilovat? Fotka obsahuje posbíraný binec pod stromem (vč. zbytků z loňska), z letoška jsou ty nafialovělé.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.