Jak vypěstovat muchovník ze semínek?

Od: Datum: 18.06.14 14:03 odpovědí: 3 změna: 18.06.14 14:16

Na zahradě nám roste muchovník (amelanchier), ráda bych jej namnožila. Mám semínka z plodů nechat prvně usušit a pak dát nějak do ledničky na x-měsíců a pak zasít do čeho? Má někdo prosím zkušenost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.14 14:08
avatar

Zdravím,množení pomocí semen je nejúspěšnější, když se použije tzv. "zelené semeno", tedy takové, které je plně vyvinuté, ale ještě se nepokrylo tvrdým obalem. Takové semeno je nejlépe vysít hned venku do nádob nebo provést studenou stratifikaci v chladničce a následně nechat semena vyklíčit při pokojové teplotě. Skladované semeno z pně dozrálých plodů je třeba nejprve namočit v teplé vodě a pak provést teplou stratifikaci při pokojové teplotě po dobu alespoň 4 týdnů, pak provést tříměsíční studenou stratifikaci v chladničce při 5 °C a pak nechat klíčit opět při pokojové teplotě. Jinak semeno velmi pomalu klíčí, což může trvat 18 měsíců i déle. Když jsou sazeničky dostatečně velké, je vhodné je co nejdříve přesadit do individuálních květináčů. Na venkovní trvalé stanoviště se sází alespoň dvouleté sazeničky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.06.14 14:09
avatar

já bych muchovníku kus odkopnul... roste ze země v dalších prutech, takže se mi to jeví jako ideální. Není ani riziko toho, co ze semínek vyroste a navíc bude mít značný náskok :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.06.14 14:16

Plody muchovníku rozmělněte a pak properte několikrát vodou na sítku s malými otvory. Semínka očištěná od dužniny pak nechejte vysušit a zkuste vysít. Jsou velmi drobná, takže nezahrnovat půdou nebo jen velmi málo. Nenechat vyschnout během klíčení. Neměl by to být problém, běžně nám jej takto na zahradě rozmnožují ptáci (tedy ne přes sítko, ale přes trávicí trakt *smich* )

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.