Kroucene listy, choroba rajčat?

Od: Datum: 17.06.14 23:39 odpovědí: 6 změna: 06.06.16 21:25

Najde se někdo, kdo mi poradí?Narajčatech, která jsem si zasadila do větších nádob a mám je umístěné u jižní stěny domu, se mi horní části rostliny začaly kroutit a rolovat.Všude jsou popsány nejrůznější nemoci rajčat, ale s tímhle problémem si nevím rady a nikde jsem o tom neslyšela. Jen jsem našla na jedné diskuzi otázku se stejným problémem bez odpovědi. Je to snad nějaká nová nemoc?Děkuji předem za radu.Alena

doplněno 18.06.14 11:34:

Moc děkujiza odpovědi. Začala jsem to pozorovat po těch vedrech, kdy bylo 35 stupňů. Zkusím rajčata přemístit do polostínu.Snad se vzpamatují. Bohužel nevím, co mám za odrůdu, abych příště tomuhle oproblému předešla, koupila jsem sazenice v zahradnictví a bohužel jsem si to nezapsala.Zdravím .

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.14 00:09

Jestli se rolují listy a jsou pevné a barevně nezměněné, tak jde o reakci rostlin, která má omezit výpar. Přehřátí nebo nestejnoměrná zálivka (i dočasný nedostatek vody).

Ohodnoceno: 0x

Od: jenda7
Datum: 18.06.14 07:46

mě to udělalo vloni na rajčátkách v nádobách také. Zkroutili se a dokonce zežloutly. Každopádně fyziologická porucha, nikoli choroba. Nedobral jsem se bohužel jasné odpovědi. Zřejmě nevhodná kombinace zálivky a ostrého slunce. Letos jsem nedal rajčátka na nejosluněnější místo a zalívám důsledně jen večer nebo ráno, kdy na ně nesvítí slunce. Přesto je na listech vidět jistá "ochota" ke kroucení. Zřejmě existují odrůdy, které jsou na to náchylnější.

Od: myse®
Datum: 18.06.14 09:34

taky se mi kroutí...ve skleníku. vodou to není, možná spíš horkem...

ty moje se kroutí jenom nahoře - mladé listy. Ty staré jsou rovné...říkám si, že se časem vyrovnají samy. Neschnou, nehnědnou... Tak to prostě nechávám být...

Datum: 18.06.14 09:53

Hlásím stejný problém - asi to sucho a nerovnoměrná zálivka bude příčinou - a dělá to jen jedna ze čtyř odrůd, které pěstuju.

Datum: 28.06.14 17:41

podívejte se dovnitř srolovaných vršků, jestli tam nejsou mšice - mohlo by to být i tím...

Od: smetanajarosla
Datum: 06.06.16 21:25

Dobrý den, dle mého názoru se jedná o virózu rjčat, která je přenášena žravými škůdci (mšice a pod) kteří poškodí pletia rostli a viróza se pak tudy dostane do rostliny a způsobuje toto kroucení. Prevence je pouze včasný a účinný postřík proti těmto škůdcům.

S pozdravem

J. Smetana.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.