Jahody - zazimování

Od: Datum: 12.11.12 14:14 odpovědí: 9 změna: 23.11.12 16:20

Můžete mi prosím poradit, jak zazimovat jahody? Teď jsem se na ně divala, jsou přerostlé, teprve rok staré, soused radí ostříhat a položit na ně chvojí? Jestli ostříhat, tak jak mám nechat velkou rostlinku? V létě měly roztočíka, než jsem vlastně zjistila (díky tomuto skvělému webu), co jim vlastně je a zasáhla, plody měly malé a nic moc, sazenice jsou ale docela pěkné, co udělat, aby měly rostlinky příští rok pěkné plody? Díky .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.11.12 14:21

posekám sazenice srpem na co nejkratší a ničím nepřikrývám - na jaře je hned přihnojím

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 12.11.12 14:21

Já jahodníky jen okopu, zbavím plevele, přihnojím kompostem, zeminu k nim přihrnu jen nepatrně. Jahodník je odolný, zimu přežije. Na jaře znovu okopu, odstraním uschlé části rostlin a přihnojím Kristalonem na jahody. Na jaře je pořádně zalévejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 12.11.12 14:22

Chranít pouze středy rostlinek. Nestříhat to se děla na jaře a přikrytí chvojím nic nezkazíte ale většinou přežívají i nezakryté.Toto neplatí u pnoucích

doplněno 12.11.12 14:23:

pnoucich jahod

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.12 14:31
avatar

S jahodami už nyní nic nedělejte. Listí stříhám pouze u jednoplodících a to v létě. Nyní můžete ještě odstranit pouze suché listy, ale nestříhat. Jahody se na zimu ničím nepřikrývají, dobře zakořeněné nevymrznou. Já je na podzim hnojím Podzimním hnojením, ale nemusí se. Brzo na jaře jahodníky očistím, zbavím starých suchých listů, okopu a pohnojím. Můžete použít granulované hnojivo určené na jahody, nebo Cererit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.12 14:43

Ušetřete si práci se zazimováním jahod a nedělejte nic. Cokoli budete s nimi dělat je pouze na škodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.12 14:40
avatar
jen bych je prostrihal ve smyslu, aby zustaly jen rodicovske sazenice, to co zakorenilo navic to ven.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rostlinkycz*
Datum: 16.11.12 09:49

Pokud chcete dosahovat pravidelné úrody je třeba zajistit kvalitní sazenice. Porost jahod by se měl měnit každé 3-4 roky. Nemusíte kupovat vždy nové sazenice. Postačí, když v srpnu odeberete mladé rostliny s výhonů a ty vysadíte. Dělejte to tak, abyste každý rok vysadili jednu řadu nových jahod a tak budete každý rok mít hodně plodů. Pokud vysadíte celou plochu nanovo, úrodu očekávejte až v druhém roce. Pokud jsou jahody mladé, není potřeba je nějak speciálně zazimovat. Během léta jim dopřejte dostatek vláhy a hnojiva, kyprý substrát nebo alespoň odplevelený. Odstraňte všechny suché listy a výhony a důkladně zalijte. Někteří pěstitelé se přiklánějí také k tomu, že celý porost posekat, čili zůstanou bez listů a na jaře znovu vyrostou. Ale to platí opravdu na jednou plodící jahody. Pokud je pěstujete v slámě a ve fólii nebo textilii, jsou zazimované, jen jim třeba dodávat více vody.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.12 15:03

nestrihejte,muzete jen prihrnout kompost mezi keriky,ale zazimovavat nemusite nic.Jahody se sekaji jen pro omlazeni porostu treba 4 rokem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 23.11.12 16:20
avatar

Dobrý den. Nyní už má přijít chladné počasí, zima. Jahody, které mají špatné a suché listy, bych nožem seřízla. Žádné okopávání, když se jahody zakořenily, necháme je v klidu. Co se nestačilo udělat, počká na jaro. Jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.