Neznámý strom, nepoznáte ho?

Od: Datum: 21.05.14 11:10 odpovědí: 12 změna: 23.05.14 09:35

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda by jste někdo nepoznal tento strom. Máme ho na zahradě, ale bohužel nikdo netuší o jaký strom se jedná, poradíte? Předem děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.14 11:21

Řekl bych že Střemcha hroznovitá..

Střemcha má více jak 25 poddruhů...

Snad jsem se trefil...nejsem zrovna "stromoznalec"

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.05.14 11:39

Myslím, že střemcha obecná.

Od: alik®
Datum: 21.05.14 16:37

Dobrý den, je to střemcha- čili bobkovišeň. Opravdu má hodně poddruhů, některé rostou jako stromy, jiné zas jako poléhavé keře. když kvete tak krásně voní a výhoda je, že je celý rok zelená a dělá parádu na zahradě, když všechno opadá.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.05.14 16:59

Aliku, krásný popis, ale střemcha není bobkovišeň a na zimu opadává.

doplněno 22.05.14 00:08:

Žádné poddruhy. Střemcha je střemcha a bobkovišeň je bobkovišeň. A jako další mnohé jsou to slivoně. Počtěte si http://cs.wikipedia.org/wiki/Slivo%C5%88

Datum: 22.05.14 09:50

Střemcha [střemcha obecná, bobkovišeň lékařská, Prunus padus, Prunus laurocerasus]

Střemcha obecná (Prunus padus), keř nebo strom, 20—30 st. vysoký; květy bílé, plod jest peckovice kulatá, černá, zvící hrachu. Roste v lesích, zvlášť u potůčků na břehách, též v zahradách.

Kůra žene na pot a moč; potřebuje se též proti hostci a vyraženinám.

Střemcha bobková (Prunus laurocerasus) roste v jižních krajinách. Má černé, třešním podobné ovoce. Z listí jejího připravuje se léčivá vodička. Obsahuje modřeťovou kyselinu, a jest velmi důležitým, často potřebovaným lékem; léčí podrážděnou míchu a čivy; ve větších dávkách způsobuje závrať i smrt. — Dává se obyčejně smíšena s jinými léky; sama o sobě co kapky (5 —15, 3—4krát za 24 hodin) při zácpě, čmýře špatné, bolestech čivních. Bez rady lékařské není radno užívati vody této.

[Viz také heslo třešeň]

[dr. V. K.: Český herbář, nakladatelství Alois Hynek, Praha, 1899 , s

Od: koprivka*
Datum: 21.05.14 17:49
Vsem moc dekuji za odpovedi a rozlusteni nasi zahady.
Od: alik®
Datum: 21.05.14 23:38

Omlouvám se, ale znalosti čerpám jak z vlastní skušenosti, tak z knih, kterých mám požehnaně a na své odpovědi si trvám. Psala jsem přece, že střemcha má mnoho poddruhů a některé na zimu i opadávají, nevím tedy jestli váš strom opadává, ale podle fotky soudím, že je to ta stejná co mám na zahradě.

Datum: 22.05.14 09:38

Alik. Věřte tomu, že když to napsala Limetka a Pckop, tak je to na 100% pravda. S nimi se nehádejte, Jsou to *palec*. No, aspoň jste se dozvěděla, že na zahradě nejspíš nemáte bobkovišeň, ale střemchu.

Datum: 22.05.14 09:50

Sebod, tohle uznání potěší víc než sto bodů. Ale nepřechvalte, každý se sekne.

Datum: 22.05.14 10:45

Alik. Sebod je přespříliš skromná a proto "opomněla" napsat k nám i sebe, protože u ní se také můžu pod každou odpověď směle podepsat a rozhodně má širší znalosti a záběr, než já. Všem pěkný den *slunce*

Datum: 22.05.14 19:41

Alik, máte trochu pravdu, ale trochu si to pletete. Latinský název Prunus (slivoň) je odznačení pro rod. Rod se dále dělí na druhy, např. Prunus padus (střemcha obecná), Prunus laurocerasus (bobkovišeň lékařská), Prunus domestica (slivoň švestka), Prunus armeniaca (meruňka obecná) a mnoho dalších. Poddruh má švestka a to Prunus domestica ssp. italica což je bluma a P. d. ssp. syriaca čili mirabelka. Ale bobkovišeň a střemcha je něco jako lev a tygr. :)

Od: michalov*
Datum: 23.05.14 09:35

Já jen k těm názvům. Střemcha obecná je lat. Prunus padus a NENÍ to Bobkovišeň! Střemcha obecná je rozšířená po celé Evropě a roste jako náletová dřevina u nás,kde má vhodné podmínky a kde jí ptáci roznesou. Bobkovišeň lékařská je sice také Prunus,ale Prunus Laurocerasus. Je teplomilnější a není původní na našem území. Lépe je se držet lat. názvů,protože ty české jsou často jeden "guláš". Podobně je v tomto například Cornus.Přidávám detal květenství naší klasické "české" Střemchy,nebo-li Prunus padus alias Střemchy obecné. Už dávno odkvetla. Až zase za rok. :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.