2 vs 1 struna

Od: Datum: 14.05.14 22:47 odpovědí: 12 změna: 24.05.14 12:46

zdravím

chci se zeptat, jestli má praktický význam když má strunová obkosovačka 2 anebo 1 strunu?

Je lepší 250W, nebo 350W?

Obecně mám malou zahradu. Kosit budu jen špatně přístupná místa. Velké plochy normální sekačkou. Do strunovky chci investovat něco kolem 700kč.

děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.05.14 23:21

Tak s jednou strunou se snad dělají pouze ty pod 300W protože je to tak slabé že by to dvě neutáhlo natož ještě kosit takže čím více tím lépe-rychleji.Za mě pod 500W nechoďte.Jinak značky se tu řešili https://www.poradte.cz/rostli…5721-elektricke-vyzinace.html

Ohodnoceno: 2x

Od: patyk*
Datum: 15.05.14 11:22

děkuji a taky i za odkaz

setkal jsem se s názorem souseda, že 2 struny=akorát tak 2x rychlejší úbytek silonu. Dá se to tak shrnout do jedné věty,nebo je to hodně zjednodušený úhel pohledu?

Ono, opravdu nehodlam s tím sekat velké plochy. Jen kolem stromku, domu, plotu,patníku... prostě na to na co je to určené.

Datum: 15.05.14 12:04

Zdravím,
nedávno tady byla diskuse na téma vyžínačů - napsal jsem tam taky svoji zkušenost https://www.poradte.cz/rostli…5721-elektricke-vyzinace.html.
Pokud jde o to, jestli 1 nebo 2 struny - mám tady takovou malou jednoduchou mašinku s jednou strunou od přivezenou od rodičů, protože si mamka stěžovala, že se jí s tím hrozně blbě seče. Myslel jsem si že ji nějak "poladím" - použití má být stejné jako u vás. Nepovedlo se mi to - při zapnutí se to kroutí jak žížala, při doteku tou strunou o kamínek ji hnedka "urazím" a pak to znamená zastavit, otočit, rozebrat hlavu, vytáhnout strunu, složit...no na mrtvici. A to ta sranda stála prý asi 700,-
Takže za mne - nebrat ani 1strunovku a ani vyžínač s ručně potahovanou strunou. Vyžínač používám poměrně hodně a strunu doplňuju tak jednou za rok. Takže pokud bych ušetříl na spotřebě struny 20,-Kč za rok - no za to pohodlí mi to stojí.

Datum: 15.05.14 16:29

věcná rada. raději tedy 2struny. V maunfildu mají slevy nyní z 1500 na 700kč jednu. Má 350W, 2struny, záběr 25cm. Myslím že mi bude stačit.

Mám však ještě jednu otázku. Spíše dilema.

Budˇ vemu z maunfildu za 700 novou, nebo opravím starou za 350kč. Ta stará je ergo NRE 011automatic. Je třeba vyměnit hlavu(celé co je na hřideli). Oprava nezabere déle než hodinu. Náhradní díly mají dostupné v nedalekém elektru. Motorově je ta stará vpořádku. Vypínač funguje, šňůra je ok, má i kolečka.

Pochybuji, že mounfild bude prodávat náhradní díly. Ani na netu je, krom cívky, nemají...

Nemám do konce života posledních 5kč, ale taky se mi nechce zbytečně kupovat další krám, který je třeba vyrobit, dovézt, prostě zátěž pro životní prostředí. Ale taky zase nejsem "zelený fašoun".

Datum: 15.05.14 17:10

Ulehčím vám dilema - opravte starou Ergo, udržujte ji a přežije vás. Kromě toho - stále se vyrábí a náhradní díly jsou taky dostupné (např. http://www.sos-shop.cz/sos/es…ekacka-ERGO-NRE-011-AUTOMATIC ).
Výměna komplet celé hlavy je otázka cca 10-15min - je na hřídeli vycházející z motoru pouze nalisovaná a nejvíc práce dá stáhnout starou hlavu z hřídele. Dělá se to tak, že strojek rozeberete abyste uvolnil motor z krytů a pak souměrným páčením starou hlavu stáhnete. Novou lze bez problémů nalisovat třeba pomocí stojanu na vrtačku nebo v nouzi i jen naklepnutím - hlavně je potřeba hlídat, aby hlava po nalisování neházela (takže nenalisovat to tam křivě, což ale při trošce citu snad ani nejde).
Kolečka vám jsou u poklepové automatiky k ničemu, protože na to, abyste středem hlavy klepl o zem, se potřebujete dostat níž, než vás pustí kolečka. Ale zase pokud nesečete okolo kamenů, obrubníků tak, abyste o ně strunu obrušoval, tak opotřebením ubývá jen velmi pomalu a pak se to dá řešit tak, že strunovku ve vzduchu obrátíte vzhůru nohama, střed ručně zmáčknete a strunu ručně z hlavy popotáhnete povytáhnete.
A ještě jednu radu, která není z mé hlavy, ale mám ji od servisních techniků opravujících přímo tyto sekačky. Nejslabší místo sekačky je v chlazení motoru a pokud se zde zanedbá údržba, dojde časem k přehřátí motoru a jeho spálení. Sekačka má totiž nasávání vzduchu na chlazení dole okolo hlavy (takž tam nasává i prach a drobné úlomky trávy. Výfuk od motoru je trubkou směrem k držadlu a vypínači. Vzhledem k tomu, že tam jsou i el. kabely, dojde časem v trubce v místech hlavně u držadla k vytvoření chuchvalce, který zabrání volnému proudění teplého vzduchu od motoru, motor se přehřeje a spálí. takže čas od času to chce sekačku opatrně rozebrat a vyfoukat nelépe stlačeným vzduchem.

Datum: 15.05.14 23:08

dám si poradit. zítra objednám náhradní automat.unašeč a hlavu. Zjistil jsem, že struna byla povytahována způsobem jak popisujete. Zastavít, otočit, povytáhnout. Kolečka byla namontována.

děkuji

Datum: 15.05.14 16:41

2 struny mají výrazný vliv na vyvážení. Při vysokých otáčkách se projeví i ta zdánlivě nepatrná hmotnost struny a když je struna jen na jedné straně, má celá sekačka větší vibrace. Trpí tím ložiska motoru a rychleji se opotřebovávají. Následkem vůle v ložiskách pak dochází k vibracím komutátoru a tím nedokonalého kontaktu uhíků. Dochází k většímu jiskření na uhlíkách a tím k opalovaní komutátoru. Motor ztrácí výkon a je zdrojem zvýšeného rušení po síti.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.05.14 21:52

Ahoj. Nedávno jsem byl na čumendě ve Sběrném dvoře a našel jsem tam v kleci na drobné elektro, Českou strunovku od RE Diu z Jevíčka. Vzal jsem si ji do dílny, vyměnil jsem na ni skleněnou pojistku pod krytem motoru a jede. Dal jsem ji sousedovi na dosekávání kolem věcí na zahradě. Vynadal mi, že jsem mu dal krám, že mu furt lítá ta 0.80 struna. Tak jsem mu tam navázal 2x 25cm kousky 3mm struny. Nemizí ani náhodou. Jen se musí nechat motor občas odfouknout na prázdno a co chvíli odpočinout. Jednou to vzala do ruky jejich babka a málem ji odtavila. Smrad nesmrad jela s ní jako z kovanou. Naštěstí zase prdla ta skleněnka. Budeš kupovat novou?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.05.14 23:06

novou kupovat nebudu. jen vyměním celou tu část co je na hřídeli. Tedy unašeč, cívku atd.(automat). "zdědil" jsem ji taky. Ty pojistky jsem už koupil 3 do zásoby. Jsou 2A, ty doma nemám. Seká se obvykle o víkendu. A to je obchod zavřený... a nadstavovat to drátkem nechci. Když pojistka picne, má důvod. Když picne i druhá, je třeba to okamžitě vyřešit.

Strunu tam mají tuším 1.4mm. Čili jakýsi kompromis.

Datum: 23.05.14 17:16

Ahoj. Při sekání pauzíruj a ta skleněnka třeba vydrží a nebude praskat.

Datum: 24.05.14 12:18

včera jsem sekal prvně s opravenou. Bylo to už až půlmetru vzrostlé, stébla jako kopřivy bývají. Skleněnka nepicla ani jednou. Akorát ten sylon, co mi prodali zároveň s unašečem a dalšími věcmi co se nasazují na hřídel, je tak tenký, že jsem ho dobrou půlku vyčabral. Ujel jsem třeba jen 2m kolem plotu, kde to nebylo vzrostlé více než 10-15cm, a muselem znovu povytáhnout. Jak špulku doberu, dám tam trochu silnější silon...

Oprava stála cca 340kč.

Datum: 24.05.14 12:46

Zdravím,
chtěl bych vás varovat před náhradou stavající struny strunou silnější - ta sekačka na to není stavěná. Výkon motoru na silnější strunu je slabý, což poznáte už když tam silnější strunu dáte a sekačku pustíte - rozběh bude znatelně pomalejší. Dochází pak k přetěžování motoru, ale i k přetěžování samotné hlavy, což se na ní projeví velmi brzy znatelným zvýšeným opotřebením.
Sekačka není určená a vhodná k sekání vzrostlejších kopřiv - na to je potřeba výkonnější stroj a silnější struna. Kopřivy mají poměrně houževnaté stonky a tmto strojkem stnky spíše jen ožižláte než useknete. Pokud už potřebujete sekat kopřivy, pak když jsou ještě velmi malé. Na vzrostlou kopřivu už potřebujete silný křovinořez a strunu síly 3mm, ještě lépe je použít ocelový nůž - jinak je to spíš trápení než sekání.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.