Azbestové desky-škodí jako ohraničení záhonů?

Od: Datum: 11.05.14 11:20 odpovědí: 9 změna: 11.05.14 21:26

Dobrý den, máme užitkovou zahradu, kde ještě od předchozího majitele jsou záhony ohraničeny azbestovými deskami. Prý, když je to na vzduchu neškodí. Prosím o názor, zda azbestové desky jsou zdraví škodlivé či nikoliv a když ano, čím nahradit. Pěstujeme rajčata, fazolky, papriky, cibuli, česnek.
Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.05.14 11:56
avatar
Azbestové částice škodí při vdechnutí. Ve světě se kolem azbestu rozpoutala úplná histerie ale podle mě je to dost nafouknutý. Mít eternitovou střechu tak toho bude kolem vás poletovat milionkrát víc než se kdy může uvolnit z vlhkých desek vyčuhujících ze země pár centimetry. Sice bych to na své zahradě nechtěl ale na druhou stranu by mi to nedělalo těžkou hlavu.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.05.14 12:10
avatar

Tohle ohraničení záhonů, ať už deskami nebo vlnitým eternitem, já pamatuji už přes 50 let a nikdy s tím nikdo žádný problém neměl Veškeré tyto vlny hysterie kolem škodlivosti různých materiálů mají většinou jeden jediný účel. A to přinést peníze někomu do kapsy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 11.05.14 13:18
avatar

Nejedná se o asbestové desky,ale o asbestocementové desky.(Eternit)Tam je asbest fixován a nemůže nijak škodit.Stejně tak se šílenství kolem asbestu projevila v expozici hlouposti u některých lidí,kdy se bojí,že asbest se dostane do spodní vody a studny.Tady je to úplný nesmysl.Eternit lze zakopat do země,aniž by to něčemu škodilo.Stejně nechápu,že kvůli asbestu jsou zavřeny některé školy,protože uvnitř zdiva jsou takové desky,obsahující asbest-.Některé firmy na tom obrovsky vydělají,údajně pro to,že ve vzduchu naměří asbestové částice.Nechápu,že na to naletí inteligentní funkcionáři v obcích.V Americe je z toho obrovský job.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.05.14 13:35

Ahoj. Pánové a dámo. Nedávno, na tohle téma, byla jakási relace v televizi a bylo tam řečeno, že když je to léta na střeše a nehýbá se s tím, moc to nevadí a nemusí se to hned odstraňovat. Pokud se s tím nějak manipuluje, začnou se s ztěch desek uvolňovat ty částice a potom už to není dobré. Dejte to pryč, při okopávání může docházet ke kontaktu a bude klid. Rajčata a papriky jen oplachujete a rovnou baštíte. Z recyklovaných PETek se dnes vyrábějí lehké obrubníky. Jsou stálé, lehké a vydrží. Přidám příběh plnej děsů. Sousedovic zeťák dostal boží nápad a začal vybrační bruskou, hoblovat asbestocementové šablony z půli 70tých let. Neměl ani respirátor. I když jsem na něj volal, ať toho nechá, sedřel celou půlku střechy. Nakonec to ani nenatřel, aby to mělo aspoň nějaký význam. Nyní žije jinde a se zdravím na tom není zrovna nejlépe. Budete to riskovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.14 14:36

Není tomu tak dlouho, co veškerá brzdová oblažení byla z azbestu. Tuny obroušených vláken poletovaly kolem silnic. A něco mimořádného se dělo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.14 19:18
avatar

Tak to je vskutku geniální rada. Vyházet azbestocement, který na kvalitu půdy nemá žádný vliv a nacpat si tam obrubníky z recyklovaných PETek, ze kterých se vymývají rakovinotvorné dioxiny. Sousedovic zeťák je na tom možná špatně, ale asi to nebude z azbestu. Jen určitá vlákna azbestu s přesně danou velikostí mohou být nebezpečná. Ty větší se zachytí a vyjdou s hleny. Ty nejmenší mohou způsobit azbestózu, ale takový případ už roky nenastal. Berte to tak, že dřív mnoho lidí pracovalo s azbestem v zaměstnání - řezali ho a brousili zcela bez ochrany a dodnes žijí a nemají žádné problémy - znám osobně. Všechny spojky a brzdová obložení u aut byly z azbestu, otěrem se ho do vzduchu dostaly tuny a opět žádné masové umírání. Azbest totíž není toxický jako třeba pevné částice z dieselů, které projdou plicními sklípky až do krve a způsobují poškození buněk a rakovinu. A kolik těchto prudce jedovatých částic denně vydýcháme? Proti tomu je azbestocement v záhonku úplná sranda. Opravdu nemá cenu ho nějak řešit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pmrazova
Datum: 11.05.14 14:24

Pánové, děkuji za Vaše odpovědi, jsem tedy trochu klidnější.

No jo, kolego Hambuckere, říkáte, dejte to pryč, ale kam? Berou to sběrny?

Datum: 11.05.14 15:33

Ve sběrných dvorech na to mají kontejner. Já bych to neřešil, aby se uvolňoval azbest při okopávání mi přijde jako blbost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.14 21:26

Jo, i u nás mají na tyhle věci zvláštní konťák. A odpadkovné je o něco dražší. Ale, s čím a kam to nakonec na skládce sesypou, je otázka. Všechno tohle naše psaní, jsou jen naše názory. Jak se nakonec každý, v této problematice, zařídí je na něm. Megu, proti betonovým obrubákům, by taky byla nějaká námitka?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.