Co je to za megahousenku?

Od: Datum: 26.04.14 21:38 odpovědí: 18 změna: 06.08.16 15:30
avatar

Ahoj všem! Dnes jsem na zahradě narazila na tuto housenku, nikdy jsem tak velkou ještě neviděla, ani sousedé na zahradě ne. Měla téměř 10cm. Nevíte, co je to zač? Setkali jste se s ní někdy?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pepr®
Datum: 26.04.14 21:43
avatar

Viděl bych to na Drvopleň obecný

doplněno 26.04.14 21:46:

Tady na Wikipedii Vypadá to na škůdce

doplněno 26.04.14 22:20:

@delta: Vypadá to, že velice těžko. viz

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.04.14 22:12
avatar

Je to on! DRVOPLEŇ. Soused kácel vrbu, možná byla v ní. Taky mám stromky, jak je ochránit?

Datum: 26.04.14 22:49
avatar

Moc vám děkuji za odpověď, radu i odkaz. Něco musím podniknout, třeba se domluvím se sousedem, prohlédneme zbytek jeho vrby a něco tam nastříkáme. Je to škůdce - a ještě odporný!

Od: poseidon*
Datum: 27.04.14 10:29

Drvoň ma v potravním řetězci své místo. Může si na něm pochutnat řada ptáků (kos, strakapoud, žluna, straka, sojka,...), nebo savců (ježek, plch, letouni,...). Obecně je velkého hmyzu již velice málo a řada druhů specializovaných na tuto potravu v naší přírodě buď vyhynula, nebo je vyhynutím ohrožena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.14 00:45
avatar

Nic do stromů nelijte, akorát si zamoříte zahradu nebo tím jedem otrávíte strom. Obecně se dá říct, že konkrétně vrba je proti vyhnívání kmene a podobným parazitům odolná. Většinou jí nevadí, že je dutá - nerozlomí se. Tyto dutiny potom využívají zase jiní živočichové. I když se vrba ulomí, roste dál. Tak je to prostě v přírodě zařízeno. Doporučuji se podívat do lužních lesů.

Každý živočich na zahradě je svým způsobem škůdce. Ale všichni mají nějakou úlohu. Motýli kteří se vylíhnou z housenek, někdy i ty housenky, jsou potravou ptáků stejně jako jiný hmyz. Pokud začneme některé druhy soustavně hubit, často se nám podaří poškodit celý potravní řetězec. Tak třeba hodně lidí zabíjí špačky, protože jim asi týden v roce žerou hrozny. A tito lidé vůbec nemyslí na to, co tento pták žere po zbytek roku, kdy hrozny nejsou. Kolik kilo hmyzu nás za ten rok zbaví. Stejně tak i jiní ptáci - když nenajdou nic lepšího, můžou třeba na jaře klovat pupeny. I ten šnek si v klidu pochutná na salátu. Když se přemnoží noční motýli, přiletí hejno netopýrů a postarají se o ně :)

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.04.14 09:34
avatar

Chtěla bych vidět toho ptáka, který by dokázal sezobnout takovou velkou housenku! Myslím, že přírodu chráníme dostatečně, i ptáčky v zimě krmíme, ale zajímaly by mne reakce lidí, kdyby našli tuto housenku na svém záhonku.

Datum: 27.04.14 10:36
avatar

:( tak takovy nazor mrzi i me. JInak jestli jste dobre cetla odkaz z wikipedie, pak zadna chemie nepomuze. Doporucuji tam vykacet napadeny strom.

A muj nazor co bych delal na svem zahonu? Asi bych housenku durazne upozornil, ze se jedna o MUJ zahon, a at si jde nekam jinam. A nemyslim ze jedna housenka znici cely strom.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.04.14 13:17
avatar

Velmi jste mne potěšil. Konečně vím, kdo snědl (sežral) jeden z mých dvou hlávkových salátů, které jsem pokusně vysadila na malý záhonek k bylinkám (absolutní začátečnice v oboru zelenina). Zbyl jen pečlivě ohlodaný pahýl, hlemýžď dál dělá, že nic. Příště ho odhodím někam ke kozím nohám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.14 15:28
avatar

proč hubit housenky? Po dvorku u babičky čas od času lezly housenky lišajů, ještě větší, než je ta vaše. Nikoho z nás nikdy ani nenapadlo jim něco udělat.

Nechte housenku na pokoji a buďte ráda, že to u vás na zahradě žije.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.14 20:59
avatar

Jsem ráda, že to "žije", ale nesmí to škodit. Dnes jsem byla na zahradě, opět jsem se setkala s tou housenkou. Ukázala jsem ji sousedovi, prohlédli jsme tu jeho kudrnatou vrbu - posílám foto. A kousek od nás jsou ořechy, které má drvopleň taky rád.

Datum: 16.05.14 01:00
avatar

Tady nejde o velikost, ale o to, že drvopleń je - narozdíl od lišaje- nebezpečený škůdce. Lišaji jsou navíc chránění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.14 08:51

Rozhodně zlikvidovat. Mně tento "dáreček" zahubil dvě mladé meruňky a jednu jabloň. Myslím, že sýkorky a jiní užiteční živočichové o nic nepřijdou, když tuto housenku nenecháte dál škodit a najdou si jinou potravu. Bohužel - rovnováha přírody je tak narušená, že tím, že necháme jednoho škůdce ničit nám zahrádku, už to nezachráníme.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.04.14 10:33
avatar

Potěšil jste mne, že jste při mě! Díky!

Mám 2 roky starou meruňku a 2 třešničky. Dá se poznat, jestli se v nich neusadil drvopleň? Na netu píšou, že ne, až později, kdy se strom už zachránit nedá. A žádný prostředek prý proti němu není.

Datum: 28.04.14 16:08

Já jsem tehdy na kmínku nacházela piliny, ale nic mne, hloupou, nenapadlo a když jo, už bylo pozdě. Prý jakmile tam objevíte dírku, má se do ní injekční stříkačkou vpravit insekticid. Ale u nás už bylo pozdě. Bylo po stromku. Od té doby chodím stromečky okukovat, jestli se ty piliny zas někde neobjeví.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Datum: 28.04.14 21:41
avatar

Děkuji moc za radu! Dnes jsem se stavila na zahrádku, zase jsem objevila tu housenku drvopleně. Já se z toho zblázním! Zkusím se sousedem domluvit, aby tu kudrnatou vrbu zlikvidoval úplně. Je samá díra. A já jsem po vaší radě hned zkontrolovala stromky a u třešničky, která je stará 2roky a je asi 5m od té vrby, jsem našla malý otvor a u něho něco jako mravenčí vajíčka - nejsou to ty piliny? Je to na kmínku. Manžel to hned odstranil a ošetřil štěpařským voskem. Nic jsme do ní nestříkali. Kde se dá ten insekticid koupit? Má nějaký název?

Datum: 28.04.14 22:08

S tímto škůdcem nemám vůbec žádnou zkušenost. Ptáte se na insekticit. Zkusil bych Calypso 480 SC, v koncentraci 1 ml na 3 litry vody a injekční stříkačkou vpravil do děr. Koupit se dá v zahrádkářských potřebách, zahradních centrech, možná v některých drogeriích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nick1
Datum: 25.07.16 16:25

Pokud se vám na vrbě objeví typické dírky a kůpičky hoblinek u paty stromu, tak počítejte, že vrba do cca 4 let uhyne. Na zahradě jsme měli 2 nádherné točité vrby o průměru kmene cca 20 cm - byly naprosto zdravé udržované a v plné síle. Po objevení prvních chodbiček již nebylo jak vrby zachránit. Po cca dalších dvou letech - právě tento týden, jsme museli zlikvidovat i nízkou jívu, která dopadla naprosto stejně. Samozřejmně, že při rozřezání kmene, byl tento plný housenek.

Názor, že toto napadení vrbě nevadí a že to vrba ustojí je mylný. Toť má zkušenost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.16 15:30
avatar

Tak soused tu kudrnatou vrbu odmítl zlikvidovat, posílám foto hoblinek u kmene dole. Nevím, co budu dělat. Zasadili jsme si sloupcovitou jablůňku a sloupovitou švestičku - snad nebudou napadeny!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.