Je tůje Brabant? škodlivá svému okolí?

Od: Datum: 23.04.14 18:38 odpovědí: 13 změna: 27.04.14 11:29

Ahoj. Soused mě požádal, abych tu poptal dotaz, na nějakou případnou škodlivost tůjí, s možným názvem Brabant. Kolem plotu je mají vysázené už asi 10 let v délce asi 20 metrů. Nyní si chtějí několik dosadit od rohu zahrady, podél plotu co s ním sousedí se sousedkou pod nima. Už dříve jim vyčítala, že ji ty tůje vadí a že jejich přítomnost škodí jejím ovocným stromům. Snad nějaký hrušni. Má to skutečně na to své okolí nějaký vliv? Jinak, je to už starší žena a její pěstitelské výsledky jsou zanedbatelné. Vlastně, kolem domu nic moc nedělá. Ale ví, že jim tím udělá nějakou potíž. Poradíte v téhle věci? Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.04.14 19:01

Ahoj, paní myslí rez hrušňovou jejímž hostitelem je jalovec, je to z rodu cypřišovitých. Thuje jsou sice také z rodu cypřišovitých, ale já jsem ještě nikdy neslyšel, že by thuje byly hostitelé této choroby. Ale mohu s mýlit. ( ale jsem přesvědčený, že se nepletu )

Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 23.04.14 19:06

Dobrý den, myslím, že ta sousedka se obává rzi hrušňové, která poškozuje hrušeň a ta potom málo plodí a nedaří se jí dobře. Rez hrušňová je houba a potřebuje hostitele.

Tím je často jalovec. Myslím, že tůje to není. Vysvětlete té paní rozdíl mezi jalovcem a tůjí a že její obava je zbytečná. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.04.14 19:19

Žádné asi nebo myslím. Thuje prostě není hostitelem rzi hrušňové. Hostitelem jsou pouze některé druhy jalovců.

doplněno 23.04.14 20:07:

@1jana, jestli myslíte ten jeden článek překopírovaný na několik servrů, tak je to opravdu dostatek informací. Vám se z tují objevila rez hrušňová i na ostružiníku? Slovy klasika: Je to marný, je to marný, je to marný.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.04.14 19:42

Zdravím,

hostitelem rzi hrušňové se staly i thuje. Kdy použijete google, najdete dostatek informací. Mám zkušenost z vlastní zahrady. Jalovec není široko daleko, sousedé si však vysadili kolem plotu thuje. Když vzrostly, objevila se na hrušni rez - 20 m od thují. Rez jsem měla i na beztrném ostružiníku ještě blíž k thujím.

"Jinak, je to už starší žena a její pěstitelské výsledky jsou zanedbatelné. Vlastně, kolem domu nic moc nedělá." Tato slova mne opravdu pobavila... kolik je Vám let?
Mohu Vás ujistit, že pohled na napadenou hrušeň není vůbec pěkný. A stromky máme na zahradě většinou pro ovoce ( a pokud možno bez použití chemie). Snad by mohli thuje chemicky ošetřit... v rámci dobrých sousedských vztahů.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.04.14 20:15

Ahoj. Sousedce je už dost přes 70. A to, co ji udělal synek s tou zahrádkou, to by jsme tu poplakali všichni. Sám ji ořezal stromky, kterým nic nebylo a ona s těma tůjema teď bude dělat potíže? Všechno kolem domu, dřív dělal její muž a ten taky svým sousedům dost zatápěl. Se mnou by měl trochu potíž. Sousedi mají náturu, spíše každému ustupovat. Jestli to bude i tentokrát, snad už ne.

Od: ccc
Datum: 23.04.14 20:40

Tak to jste měl napsat jako první, že chcete té staré paní ještě na sklonku jejího života ten život znepříjemnit. A své stromky si může ořezat jak chce, ať vám třeba srdce krvácí.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.04.14 21:12

3síčko. Špatně jsi to pochopil/a. To její vlastní rodina ji ublihuje psychicky víc. My se normálně zdravíme a bavíme. Jen trochu připomenu, tu zahrádku ji zplanýroval její vlastní syn. A ta reakce na ty sazenice tůjí je nejspíš vinou stařecké demence. Jde spíš o to, jak ji to nějak vysvětlit, že když to do teď nic neudělalo, že se dále nebude zhoršovat. Ona si dokonce myslí, že ji bude tráva žloutnout.

Od: ccc
Datum: 23.04.14 21:44

Starecká demence se projevuje zapomínáním. Paní evidentně nezapomíná.

Datum: 23.04.14 22:16

Pokus se přeladit do módu pro rady. Tohle jsou spíš blbiny. Děláš tu do mě a rada pro původní tazatele nějak nepřichází. Ahoj.

Datum: 23.04.14 23:03

Tůje Brabant (mám z nich plot 10 m starý asi 12 let) podle mně neškodí svému okolí, hrušně mi zničila rez z jalovce ( ta je pochopitelně vidět na hrušni i na jalovci), ale tůje a okolní jabloně a ryngle nemají škůdce žádného, ani jsem o tom nikdy nečetla (zajímám se). Ale starší lidi se někdy řídí pověrou, že na zahradě mají být buď ovocné stromy, nebo jehličnany (mj. tedy tůje). Těžko řict, možná by neškodil dotaz na rostlinolékařskou službu a bude klid .

Pro humbuckera, taky mi velmi vadí, jak píšete o té staré paní, chtěla bych vidět Vás, jak v 70 letech budete "dělat na zahradě", to budete rád, že ... raději se nerozepisovat ;), a to, že kolem 70 duševní schopnosti dosti rapidně ubývají se taky ví. Takže prosím o trochu porozumění pro starou bezmocnou osobu ( i když některé dovedou "pít krev" ).

Btw, soused má taky plot z tůjí a plno ovocných stromů a vše zdrávo .

Datum: 24.04.14 06:51

Lidé si snadno pletou jalovce, zeravy či-li thuje a cypřiše. Nevidí mězi nimi rozdíl. Proto, když uslyší něco jako, že jalovec plodí zlaté pecky, budou je očekávat také na zeravech. Prostě na zeravech a ni cypřiších se rez hrušňová nemůže objevit (to je jako tvrdit, že kapr může plavat i v moři) a už vůbec ne na rybízu. Paní Jana si to plete nejspíš s mšicemi. A možná, že i ten thujový plot není z tújí ale z jalovců.

Datum: 25.04.14 21:11

Ahoj. Tak jsem dneska šel ulicí pod domem té sousedky a čeho jsem si náhodou nevšim. U plotu na druhé straně zahrady je keř thuje vysoký několik metrů. Nakonec to dopadlo dobře. Paní si to nechala nakonec vysvětlit. A domluvil ji i její syn, aby nevyšilovala. On je o dost jiný, než byl jeho táta.

Datum: 27.04.14 11:29

Velká gratulace ke šťastnému konci .

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.