Meruňka a mráz

Od: Datum: 17.04.14 15:45 odpovědí: 10 změna: 11.05.14 10:59

Dobré odpoledne,

jsem zahrádkář (naprostý) laik a proto prosím o odpověď. Na zahrádce mám zasazenou meruňku, letos hodně kvetla (byly i včely), nyní už má malinkaté plůdky ("obalené" odkvetlým květem - nevím jak lépe popsat, zkušený zahrádkář snad pochopí). No, jenže (jako skoro všude) dnes v noci přišel mráz, nevím úplně přesně kolik bylo na zahradě (v okolí vím od lidí, že to bylo mezi cca minus 1 do minus 4). Jaká je naděje, že se alespoň několik plodů zachrání? A hlavně - lze to již nyní nějak poznat? Nebo musím vyčkat, až zda plůdky opadají? Děkuji moc za vysvětlení.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: anges*
Datum: 17.04.14 16:11

Sledujete počasí dopředu jaké budou teploty ve ne a v noci... třeba když ve středu bude -4 přízemní mrazíky tak kolem stromku to obloužím trávou nebo listím .. :)
Zajděte si do zahradnictví určitě vám poradí více :)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.04.14 17:53

Zdravím anges, mohu se zeptat, kolik je vám let a jaké máte vzdělání?

Ohodnoceno: 2x

Od: cucaŽ
Datum: 17.04.14 17:39

@anges, oblozit stromek pri mrazu travou ci listim je v tomto pripade nesmyslné.max.pokud není stromek velky použít k přehození netkanou textilii.

Ovsem kdyz mame dva tri male stromky, ne sad.Příroda je mocna čarodějka.

Musíte vydržet az se to ukáže. Opadaji, nebo nejdříve zcernaji?

Jiste nejste jediny kdo se boji o úrodu.

Od: anges*
Datum: 17.04.14 18:50

Já tomu moc nerozumím,ale muj děda je velký zahradník a jako malho kluka mně učil když sázel jablon at ji při mrazech kolem stromku dám listí nebo trávu aby nepromrzly kořeny ... A dařilo se... uroda byla veliká

Datum: 17.04.14 17:43

Pokud už meruňka odkvetla a plody jsou opylené,malý mráz do -2 st ji neublíží.Preventivní ochrana se provádí buď zadýmováním v noci,nebo mlžením.Pokud je ovšem mráz pod -5,je to smůla.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.04.14 19:35

Je to přesně obráceně než píše Jabraka. V květu snese meruňka do -3, ale mladé plůdky odcházejí už při -1. Jaký byl mráz v koruně stromu, těžko říct. To, co je v předpovědi je předpokládaná teplota ve 2m, při zemi může být klidně o 5 stupňů méně a výše mrznout nemusí. Také záleží na stanovišti, jestli je strom chráněný nebo ne. Uvidíte.

Ohodnoceno: 5x

Od: kaiiina
Datum: 17.04.14 20:05

Děkuji moc. Ještě prosím o vysvětlení - pokud budou plůdky mrazem poškozeny, tak nejdříve nějak zhnědnou apod.? Anebo rovnou opadají? Děkuji.

Datum: 18.04.14 12:16

Záleží na síle mrazu. Zdravé plůdky jsou světle zelené, po přejití malým mrazem jsou tmavě zelené, s větším mrazem hnědé až úplně černé. U mě se může kiwi rovnou nacpat do fajfky. Na tom to bylo poznat hned a zdálky.

Datum: 18.04.14 12:23

ukulele. Ještě že jsem si přečetla celé vlákno. Jinak bych se "agnes" také optala, jaký vliv má obložení kořenů travou a listím. No, možná kdybys to udělal v dostatečném předstihu, a dal velkou vrstvu, tak jak by začalo docházet k zahnívání trávy a k následnému prohřátí této hmoty, tak by stoupající teplota ohřála vzduch v koruně a byl by mráz zažehnán... Že já hlava skopová to tady takhle veřejně prezentuju, mohla jsem si to dát patentovat *zed* *smich*

doplněno 18.04.14 12:25:

Tak a teď ještě z anges udělám agnes *ee*

Ohodnoceno: 1x

Od: jgŽ
Datum: 11.05.14 10:59

Dobrý den, zkuste to příští rok ošetřit biologickým postřikem CROPAID, který zvyšuje rezistenci proti chladu až o 7 stupňů.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.