Kanadská borůvka na balkóně neplodí

Od: Datum: 14.04.14 11:43 odpovědí: 12 změna: 22.04.14 13:43

Dobrý den, na otevřeném balkóně s jižní orientací mám vedle sebe 3. rokem ve velkých květináčích s rašelinou 2 borůvky odrůdy Torro a Patriot. Obě krásně kvetou, ale po odkvětu se netvoří plody. Vypadá to, že květy nebyly opyleny. Zatím jsem u květů nikdy nepozorovala hmyz (balkon sice není zasklený, ale není ani úplně otevřený a je ve 2. patře). Četla jsem, že rostliny hmyz neopyluje, že se opylují samy mezi sebou (tedy větrem?). Jinde na interentu ovšem nacházím informace od zahradníků, že borůvky jsou odkázány na opylení hmyzem. Pěkně prosím, vysvětlíte mi to někdo? Mám šanci na úrodu borůvek i bez čmeláků? Zkoušela jsem to i se štětečkem, vloni borůvky donesly dohromady 30 ks plodů. Letos kvetou tak bohatě, že to štětečkem prostě nejde zvládnout. Je sice ještě brzy, ale přesto už teď začínají první květy opadávat opět bez plodů. Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.04.14 16:05

Zásada č.1, Borůvky se pěstují zásadně ve stínu nemají rády slunce.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.04.14 19:32

a maji dostatek fosforu a drasliku? pri nabehu na kvet opatrne prihnojte 13:14 P+K ... pokud se neopyluji bude treba tomu asi nejak pomoct, napada me fen nebo nejaky silny ventilator pokud to neni na stetec, ale to uz vymyslim McGyver reseni :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.04.14 13:06

děkuji. Hnojím Hoštickým hnojivem. O tom fénu jsem, přiznávám, už taky uvažovala. Ale protože nevím, jestli proudění vzduchu pomůže, položila jsem dotaz. Neb čmeláky prostě chovat nezvládnu. Při nejhorším uznám, že borůvky na balkoně nejdou (nebo spíš já nezvládnu) a nadále se budu věnovat už jen salátům.

Datum: 14.04.14 20:23

Zkuste borůvkám zajistit větší proudění vzduchu. Bílé květní kalíšky opadávají i z opylených rostlin. Možná borůvky postrádají výživu pro dobré plození. Já borůvky hnojím granulovaným hnojivem na borůvky, výborné je i hnojivo Osmocote.

doplněno 15.04.14 12:24:

Já mám na zahradě vysazené borůvky na celodenním slunci. Hnojím nejčastěji Agrabiominem (hnojiva střídám) a plody mám. Já hnojím pouze 2x, březen - duben a v červnu. Vaše borůvky jsou na balkoně dobře umístěné, proudí tam vzduch a hmyz má přístup k opylování. Od doby, kdy borůvky začnou kvést, až do sběru posledních plodů je vydatně zalévám. Ve vašem případě by v miskách neměla dlouho stát voda, aby neuhnívaly kořeny. Kdy odebíráte a doplňujete rašelinu? Pokud na jaře, tak to může mít také velký vliv. Borůvka potřebuje i trochu větší prostor pro kořeny - do šířky, ne do hloubky. V budoucnu pouvažujte i o větších pěstebních nádobách.

Datum: 15.04.14 13:04

díky. Hnojím Hoštickým hnojivem na borůvky, vzhledem k tomu, že mám dva keře, mám to balení tak na 20 let. Tu rašelinu po odzimování (obkládám květináče polystyrenem) více méně jen rukou shrábnu z povrchu, vím, že borůvky mají mělké kořeny. Větší nádoby by to asi časem chtělo, ale s těmi bych už nehla (a už by se mi tam ani moc nevešly). Takže dávám borůvkám poslední sezonu šanci na úrodu a pak jdou k někomu na zahradu. Můj primární dotaz je na to, jestli rostliny musí být opyleny hmyzem. Protože i když k nim přístup má, nepozoruji ho tam. O chovu vlastních čmeláků neuvažuji. Pokud to jde větrem, tak pak asi opravdu strádají jinak, což na nich není vidět (a nevím, jak bych jim mohla jednoduše dopřát víc). No a nebo ještě zkusím ten fén...

doplněno 15.04.14 14:28:

a zalévám tak, aby v podmiskách voda nestála a až po mírném oschnutí vršku substrátu.

Datum: 19.04.14 23:00

Kanadské borůvky jsou samosprašné, takže žádný hmyz k opylování není potřeba. Proč nerodí je mi záhada. Pěstuju na zahrádce 3 keře stejné odrůdy (Goltraube 71), taky třetím rokem, loni prvně rodily a plodů měla každá tak 1/2 litru. Zajímavé je, že někdo říká, že potřebují stín a někdo zas slunce. Já je mám částečně v polostínu, ale až tak od 14. hodiny, sousedka na slunci celý den a rodí jí bohatě. Při zjišťování rad o pěstování jsem se setkala s tím, že první 2-3 roky se mají květy otrhat, aby se pak dosáhlo úrody. Květy jsem netrhala, hnojím taky Hoštickým hnojivem na borůvky. Zalévám vodou z vodovodu tak ze 2/3, protože dešťová mi nastačí. Říká se, že borůvky snesou spíše sucho, než přemokření. Jestli nebude problém v tom, těžko asi odhadnout v květináči zálivku, aby rašelina nebyla přemokřená. Má-li, ale přemokření vliv na opad květu, to nevím.

Datum: 22.04.14 13:43

děkuji, to jsem přesně chtěla vědět. I když tedy taky zjišťuji, že co pěstitel, to jiný a jedině správný názor. Ale ono je to tak se vším. Zřejmě jde hlavně o vlastní zkušenost, co funguje. Já se o ty borůvky snažím starat tak, jak si načítám rady "odborníků". Možná to opravdu bude těmi květináči, třeba prostě takhle velké borůvky k pěstování na balkóně (v mých podmínkách 1x3m) nejsou vhodné. Uvidím po letošní sezóně. Vypadá to, že pár borůvek se tvoří, zdaleka ale ne ze všech květů. Ale ještě je čas.

Datum: 15.04.14 11:04

Děkuji za odpovědi. Pár doplnění - je pravda, že v lese borůvky rostou více méně ve stínu. K těmto zahradním borůvkám mi ale několik zahradníků řeklo, že slunce není problém. Jsou na slunci cca půl dne, zkusím přiložit foto balkónu (z 6.4.). K borůvkám dle návodu přidávám 2-3 ročně speciální hnojivo na borůvky + na jaře měním nejsvrchnější vrstvu rašeliny. Rostliny jako takové vypadají zcela zdravě, rostou a kvetou jedna báseň. Jen těch plodů holt moc není.

Datum: 15.04.14 12:54

Já jim dopřávám slepičinec kupuji ho sušený po tom vśechno roste a plodí jedna báseň

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.04.14 14:32

děkuji. Slepičince používám na veškerou ostatní zeleninu a balkonové kytky. Borůvkám jsem chtěla dopřát specializované hnojivo, což dělám. Prospívají nádherně, třetím rokem jsou víc než 3x tak veliké a mají ohromné množství květů. Ale z těch květů nejsou žádné borůvky...

Datum: 15.04.14 20:57

Dobrý večer. Mám borůvky na zahradě a krásně plodí. Nikdy sem jim nedal žádný hnojivo. Každý rok jim nasypu piliny, hobliny a třebas i kůru. Celý den jsou na sluníčku. V době květu hodně zalévám, ale dešťovou vodou. Borůvky nemají rádi chlór! Ten kdo je zaleje třebas vodou z bazénu tak ušetří za vodu ale chudák rostlinka. Co se opylení týče tak musí být asi rostlinka samčí a i samičí aby byl nejlepší výsledek.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.04.14 09:08

děkuji. Nicméně borůvky nejsou dvoudomé, neexistuje rostlina samčí a samičí. Někteří zahradníci říkají, že pravděpodobnost opylení se zvýší tím, že se vedle sebe pěstují dvě různé odrůdy. Což já mám. Borůvky musím zalévat vodou kohoutkovou, ale samozřejmě ji nechám den odstát, aby zbytkový chlor vyprchal.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.