Bonsaj ve volne pude?

Od: Datum: 10.04.14 17:55 odpovědí: 9 změna: 12.04.14 19:33

Dobry den prosim o radu. Zakladam si okrasnou zahradku a chtela bych si zasadit napr. lípu nebo habr do pudy, ale udrzovat jej v male velikosti jako bonsaj. Jak se budou chovat koreny- rozrostou se do vetsich rozmeru? Je treba rostlinu vlozit do nejake nadoby a zakopat i s ni, abych ji mohla vytahnout a koreny upravit jako u klasickych bonsaji? Anebo se koreny budou zvetsovat jen podle velikosti rostlliny? Stromek bych chtela i ke studni ak domu tak at mi to nedela neplechu.Predem moc dekuji za profi odpoved


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.04.14 18:13
avatar

Základem tvorby bonsaje je také přísun živin.Ten je v případě růstu v kontejneru přísně regulován.Ovšem nebrání to vytvořit ve volné půdě regulovaně rostoucí stromek,ale bonsaj to nebude.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.14 18:41

Dobrý deň

Ak chcete sadiť do voľnej pôdy dreviny, vyberte radšej také ktoré rastú pomaly a aj v dospelosti nie sú veľké. napr. buk - Fagus sylvatica " Mercedes "

Je toho veľa. Vo vľnej pôde to bude robiť to, že Vy sa síce budete snažiť tvarovať a strihať nadzemnú časť, ale korene budú rásť. Hrab má ročné prírastky 50 - 70 cm. Ak rastlinu aj vložíte do mysky a potom do zeme, bude sa snažiť okamžite cez dieru dostať von. Je možné, že časom myska praskne.

Bonsaj - strom v miske je vlastne to, že je zredukovaná koreňová časť a tým sa redukuje nadzemná časť. Ale to je na dlhšie.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hellolidi*
Datum: 10.04.14 19:02

...a jestlize dam stromek do nadoby, kterou sice dam do zeme( aby strom vypadal, ze tam roste a bude v pude mit chranene koreny pred mrazem oproti bonsajim v miskach) , ale tak, abych mohla cely komplet vytahnout a koreny zredukovat jako u bonsaji, mohlo by to fungovat? Jedna se mi o stromek 1-1,5m vysoky., takze nadoba by byla vetsi, ne klasicka misecka pro bonsaje.?

Datum: 10.04.14 19:28

Tak to bude fungovať. Keď to budete dávať do zeme, tak potom radšej plastový kvetináč a primerane veľký.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.14 19:44

Když to dáte do plastového květináče, tak potom pozor na zálivku. Nebude fungovat normální vzlínavost vlhkosti v půdě. To znamená, že v době, kdy jiné stromky nebudete muset zalévat, tak tuto "bonsaj" budete muset zalít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 13:42
avatar

Strom má většinou kořeny tak daleko od kmene, jak daleko sahá koruna, takže u malého stromku (a pokud bud etvarována koruna) ve volné půdě nehrozí, že by měl kořeny několika násobně daleko od kmene než je velikost koruny (ovšem existují vyjímky, ale to většinou v případě, že s ekořeny táhnou buď za vodou a nebo za živinami

doplněno 11.04.14 13:46:

do plastu ho nedávejte, hrozí přemokření nebo naopak uschnutí (zvláště pak třeba v zimě při holomrazech), a nebo můžete kořeny redukovat tak, že jednou až dvakrát za rok rýčem kolem stromku obrýpete kruh (ale tím ho také můžete zahubit, pokud má všechny vlásečnicové kořeny mělce pod povrchem a nevytváří ještě jiné, které rostou "pod něj")

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.14 12:35

Pavouk, nemůžu s Vámi souhlasit. Ano, strom má většinou kořeny v takovém tvaru a velikosti, jako je koruna. Ale to je pouze v případě, že volně roste. Jestliže budete korunu tvarovat, tak kořeny porostou naprosto přirozeně - to znamená, že budou mohutnět. Tím pádem budou brát více živin a Vy budete muset o to více zastřihovat nadzemní část.

Krásný příklad tady toho jevu najdete v lese. Budete si tam chtít vykopat například maličký náletový habr (buk). Bude mít 10-15 cm nad zemí. A kořeny? Ty budou úměrny stáří stromku. V zimě totiž tyto stromky okusuje zvěř až k zemi, takže nadzemní část nikdy nevyroste. Zato kořeny, ty budou ve velikosti např desetiletého stromu.

doplněno 12.04.14 12:37:

Pro tazatele. Jestliže chcete nadzemní část tvarovat a přitom mít stromek zasazený v zemi, tak bych si nelámala hlavu nějakou nádobou. Přinese Vám to do budoucna pouze problémy. Prostě nadzemní část tvarujte a je to...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.14 19:33
avatar

no tak to bych chtěl vidět, právě,když se redukuje koruna, tak strom potřebuje méně živin a stačí mu ty kořeny jen omezené, to o čem mluvíte jistě není náletová rostlina, ale právě buk a nebo habr (nebo jilm a další) můžou vyrůst daleko od mateřského stromu z kořenů, to pak kopete a kořen je jak ruka a mateřský strom už tam třeba ani nestojí, u náletového jsem to ještě neviděl

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.14 12:26
avatar

U takto velké bonsaje by to chtělo buď velký hliněnný květináč nebo jámu něčím vyložit(třeba kamenem).Já mám malou venkovní bonsaj v květináči a stromky na zahradě jenom zasřihuji do požadované velikosti.Kořeny nechávám být.Cesmína

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.